• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کاربرد ریاضیات در برنامه نویسی(php)
سلام خیلی وقت برام سوال شده که ریاضی چه کاربردهایی داره در برنامه نویسی مخصوصا php . به نظر شما من که php یا هر زبان سطح بالایی که کار مکنم لازمه که ریاضیم رو قوی کنم؟
میشه یه چند تا مثال بزنید یه چیزی که کاربردی باشه تا اهمیت این موضوع رو بیشتر درک کنم.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Y.P.Y boBak
ممکنه هیچ وقت به مباحث حرفه ای ریاضی بر نخوری

بستگی به پروژه هات داره

فکر کن برنامه نویس های فتوشاپ، Corel Draw، استدیوی سه بعدی مکس، مایا، مکانیکال دسکتاپ، اتوکد و ... بدون ریاضی نمیتونستن این برنامه ها رو بسازن

در عوض برنامه نویس های ورد، فایرفاکس، گوگل کروم، جوملا، Eset Internet Security و ... بدون ریاضی میتونستن بسازن!
هر که با مرغ هوا دوست شود - خوابش آرامترین خواب جهان خواهد بود.
  پاسخ
تشکر شده توسط : undefined asdb20 Y.P.Y Reza cyletech boBak
در ادامه مطلب حامد، کوتاه و ساده میگم:
اگر کمی به مباحث موجود در کتابهای ریاضی دقت کنی می بینی که نیمی از مباحث برنامه نویسی و روش های حل مسله داخلش وجود داره.

چون قلب ریاضیات منطق هستش، و اصل برنامه نویسی یعنی منطق نویسی + خلاقیت. و این منطق هستش که در برنامه نویسی شما رو به جلو میبره و نه هیچ چیز دیگه
...
وبلاگ: Yousha.Blog.ir

کد کمتر => خطای کمتر => قابل فهمتر => خوانایی بالاتر => نگهداری بهتر

پاسخ
تشکر شده توسط : hamid_80386 undefined asdb20 Reza cyletech
نقل قول:در ادامه مطلب حامد
بازم به من گفتی حامد یوشا Wink

ای خدااااااااااااااااااااااااااااااااااااExclamationTongue
هر که با مرغ هوا دوست شود - خوابش آرامترین خواب جهان خواهد بود.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Y.P.Y
سلام
ببینید من بیشتر مشکلم طراحی الگوریتمه و گشتم تو بازار دو نوع کتاب وجود داره
کتابهایی که روش حل مسله رو مرحله به مرحله تو ضیح داده مثلا میگه
1 عدد n را در ورودی دریافت کن
2 اگر n > 0 این پیام را چاپ کن و به گام ۴ برو.
3 اگر n <0 این پیام را چاپ کن و به برنامه پایان بده
4 ............

ولی یه سری کتاب هم هست که هر چی دید زدم همش فرمولهای ریا ضی هست و اصلا هیچی ازش سر در نیاوردم اخ ریاضمم افتضاحه یکمی هم تحقیق کردم مثل اینکه ریاضی گسسته هست درسته؟
اصلا چه فرقی بین این دو روش الگوریتم نویسی هست
ممنون
  پاسخ
تشکر شده توسط :
معمولا معادلات ریاضی ( چه معدلات دیفرانسیل و انتگرال و چه معدلات گسسته ) و داده های آمار رو باید به شکل ماتریس آنلایز کرد. تمام برنامه های حرفه ای هم همین کار رو میکنن .

به طور مثال یک عکس تبدیل میشه به یه ماتریس ان در ان عددی و اعمال یک فیلتر روی اون هم میشه اثر دادن مثلا یک ماتریس ۳ در ۳ در تمام نقاط و همساگی درجه اول ( یا چندم اونها ) این پایه اصلی تمام نرم افزار های پردازش تصویره

نرم افزار و کاربرد های دیگه هم با معادلات ریاضی به صورت ماتریس برخورد میکنن. پس اگه واقعا نیازه برنامه شما با مسائل ریاضی ( از ساده تا بسیار پیچیده ) برخورد داشته باشد در هر صورت باید یک ماتریس رو پردازش کنه.

این که چطور یک مسئله یا معادله ریاضی یا آماری رو به ماتریس تبدیل کنیم . معمولا به دانش ریاضی سطح بالا در اون شاخه مورد نظر نیاز داره . موارد ساده تری مثل معادله گرما ( نفوذ ) و روش تبدیلش به ماتریس اگر درست یادم باشه در درس ریاضیات مهندسی رشته های فنی مهندسی درس داده میشه ولی برای بقیه معادلات نیاز به دانش ریاضی خیلی بالاتری هست.

در نتیجه کسی که برنامه نویسی میکنه و در بهترین حالت مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد نرم افزار داره با این متد های ریاضی آشنا نیست ( البته در مقطع کارشناسی ارشد ریاضیات قوی تری درس میدن و یکم این مسئله رو باز میکنن ) . حالا اگر از شما برنامه ای خواسته شد که در اون مجبور بودید یک معدلا ریاضی رو وارد کنید یا پردازش کنید و ... به احتمال بسیار زیاد صورت مسئله و خواسته مطرح شده اشکال داره چون روش صحیح باید پردازیش ماتریس باشه
  پاسخ
تشکر شده توسط : asdb20 zoghal boBak
اوه اوه من خودم یک زمانی می گفتم مباخث ریاضیات تو برنامه نویسی چرت و پرت. مگر بخوای سیستمی کار کنی.
ولی بعد از مدتی که سطح دانشم بالا رفت. دیدم ای بابا هرچه به زور خوراندن بهمون الان یکجوری یا دارم ازش استفاده میکنم یا مسائل رو باهاشون حل میکنم.در دوران هنرستان درسی داشتیم که اسمش نمی دونم چی چی گسسته بود. مباحثی چون گراف ها، ماتریکس ها، گزاره ها، گیت ها و .... توش بود نکته اینکه همون 1 سال کا ما وارد شدیم این درس ارائه شد و بعد حذفش کردن.(1/3 این مباحث در ریاضی فیزیک داشت ارائه می شد.)

استادی داشتیم به اسم بختیاری اشک ما رو درآورد و هر بار می گفت حالیتون نیست. این درس بهترین درسه. واقعا الان به حرفش رسیدم. که بهترین درس دوران هنرستان بوده که تا الان به کارم میاد.

اما جواب اینکه کی و کجا به کار میاد بر میگرده به نوع و روش کاریتون. خوب شاید در مباحث طراحی صفحات وب زیاد درگیر نشید. اما وقتی شما در پروژه هاتون با محدودیت هایی حافظه، سرعت و مواردی دیگری مواجه باشید. اینجاست که ریاضیات به کمکتون میاد. بزارید یک مثال که خیلی راحت می تونید تست کنید براتون بزنم.

دو تا لیست 10000 تایی از اعداد دارید.فرضا دو تا آرایه. قرار هست که اعداد هر سطر در این آرایه رو جا بجا کنید.

کد:
$a = array(1,2,3,4,5,6,7,8,9,.....);
$b = array(10,20,30,40,50,60,70,80,90,.....);

اغلب ما برای جابجایی از یک متغییر کمکی استفاده میکنیم.

کد پی‌اچ‌پی:
$temp a[1];
a[1] = b[1];
b[1] = $temp

در یک پروژه من سر همین مورد شدیدا مشکل خوردم چرا که هم زمان زیادی طول می کشید هم یک باره حافظه زیادی مصرف میشد.

حالا من ابن مشکل رو با ریاضی به صورت زیر و بدون متغییر کمکی حل کردم.

کد پی‌اچ‌پی:
a[1] = a[1] + b[1]  ==> 1+10 11
b
[1] = a[1] - b[1]  ==> 11 10 1
a
[1] = a[1] - b[1] ==> 11 10 
به همین سادگی هیچ زمانی صرف رزرو و آزاد سازی حافظه نشد و کلی عملیات پردازشی در روش اول حذف شده و فقط جمع و تفریق انجام شد.

به جرعت گراف و ماتریکس ها و معادلات چند جمله ای از پرکاربرد ترین مسائل ریاضی در برنامه نویسی هستند.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Y.P.Y asdb20 boBak

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان