• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه پاسخ مشکل خود را سریع بیابیم
جواب این سوال خیلی ساده است:
  • اول مشکل خود را بیابید
  • گوگل کنید
  • اگه سوالتون رو پیدا نکردید، بپرسید

چگونه برای رسیدن به پاسخ سوال خود گوگل کنیم؟
به این عبارت دقت کنید: "می‌خوام با یه چیزی یه کاری کنم که یه اتفاقی بیوفته"
خب این چه سوالیه؟ بهتون قول میدم به جواب نمی‌رسید،
انتخاب کلید واژه مناسب برای جستجو یک هنره و هنر اکتسابی است نه ارثی.
اما کلید واژه چیست؟ عباراتی که در سرچ باکس می‌نویسید تا به هدف خود برسید،
مثلا می‌خواهید کدایگنایتر 3 را یاد بگیرید، عبارت "آموزش کدایگنایتر 3" رو گوگل می‌کنید و می‌بینید که نتایج مرتبط نمایش داده میشه،

حالا فرض کنید به تاپیک آموزشی من که پروژه محوره علاقه دارید ولی آدرسش رو نمی‌دونید، خب راحته از اپراتور site استفاده کنید، چطوری؟ شما میدونید که این تاپیک رو داخل iranphp ساختم، پس کافیه عبارت زیر رو گوگل کنید:
کد:
site:iranphp.org آموزش کدایگنایتر 3
حالا فقط نتایج همین سایت نمایش داده میشه و میبینید که اولین نتیجه تاپیک آموزش کدایگنایتر 3 است که من روزانه می‌نویسم.
همینکار رو می‌تونید برای تاپیک اصول مدیریت پروژه هم انجام بدید، این تاپیک هم آپدیت میشه ولی هفته‌ای یا دو هفته‌ای یکبار.

نکته: اگر میخواهید فقط در دامنه های .ir جستجو انجام بشه، بعد از اپراتور فقط پسوند رو بنویسید و نام دامنه خاصی رو نیاز نیست بنویسید، اینجوری در همه سایت‌های با پسوند ir جستجو انجام میشه.

گاهی اوقات دنبال یک فایل می‌گردید نه یک تاپیک یا پست، برای اینکار از اپراتور filetype استفاده کنید: یعنی "filetype:pdf"، حالا نوشتن متن بعدش به عنوان تمرین با خودتون! میتونید با اپراتور سایت با استفاده از یک space با هم نتیجه رو محدود کنید.

اسامی رو یاد بگیرید، مثلا آرگومان (Argument) و پارامتر (Parameter) ظاهرن شبیه هم هستن ولی تعریف‌ها متفاوته (وقتی یک فانکشن تعریف می‌کنیم اون متغییرهایی که داخل پرانتز جلوی نام فانکشن نوشته میشن، پارامتر هستن و مقادیری که در هنگام فراخوانی اون فانکشن بهش پاس میدیم تا به عنوان مقدار پارامترها در نظر بگیره آرگومان هستن)، گاهی به خاطر همین اسامی، کسی سوالتون رو درست متوجه نمیشه. "_" این علامت اسمش آندراسکوره (underscore اینجا کلاس زبان نیست وگرنه اِی اسش کوتاس و دقیقترش آندرسکوره) و خطی که شبیه همینه و زیر یه حرف یا عبارت می‌بینید آندرلاین نام داره، مثلا: آندرلاین
اپراتور - یا ماینس به انگلیسی minus (اینجا تلفظش دش یا هایفن نیست، ولی اسامی دیگر این علامت dash و hyphen هستند که بهتره هر وقت منظور جدا کردن Dash و هر وقت منظور ربط دادنه Hyphen تلفظ کنید) این اپراتور نتیجه بعد خودش رو حذف می‌کنه، یعنی نتایجی که دارای عبارت بعد از منها باشن نشون نمیده.
دیدم کسایی که به # میگن نردبون!!!!! آخه نردبون؟؟؟!!! دِآخه، دوتا پله نداره لامصب!
ضمنا این علامت "|" (با نگداشتن کلید Shift و فشردن \) اسمش "پایپ" است دلیلش هم شکل لوله‌ای اونه، با پالپ (وقتی یک چیز جامد یا مایع مثلا آبمیوه رو با تکه‌هایی جامد که قابلیت حل شدن داخلش رو دارن دیدید، این اسمش پالپ میشه - در ضمن اسم یک بند (Band) موسیقی هم است و اینجا هم خطی که گذاشتم Dash است) اشتباه نگیرید.

اپراتور دابل کوتیشن یعنی " (با دوتا تک کوتیشن Single Quotation Mark کنار هم اشتباه گرفته نشه، یعنی دوبار ')، اگر علامتی بین دو علامت دابل کوتیشن (به فارسی نقل قول دوتایی) قرار بگیره، عین همون عبارت رو پیدا میکنه و نتایج رو بهتون نشون میده، عبارت زیر رو گوگل کنید:
کد:
"آموزش کدایگنایتر 3"
میبیند که چند تا نتیجه نشون میده که همشون مربوط به iranphp است و اولیش تاپیک منه و بقیشون تاپیک‌هایی است که این عبارت رو داخلشون نوشتم، (بعد از انتشار این مطلب اینم به نتایج اضافه میشه)

اپراتور OR هم برعکس ماینس عمل میکنه و گسترده نتایج رو بالا میبره، یعنی نتیجه دو عبارت رو با هم نمایش میده.
در نهایت اپراتور intext برای یافتن یک کلمه در میان نتایج، اینو با مثال میگم:
کد:
site:iranphp.org آموزش کدایگنایتر 3 intext:view

گوگل یه سری فیلتر داره که بهتون کمک میکنه، مثلا من خبر تاسف برانگیز فوت دکتر مریم میرزاخانی رو که شنیدم، خیلی ناراحت شدم و جهت بررسی صحت خبر که ادعای این اتفاق در کمتر از یک ساعت قبل را داشت، با استفاده از ابزار Tools زمان را به last hour یعنی نتایجی که کمتر از یک ساعت از نوشته شدنشون می‌گذره و عبارت‌هایی مانند "فوت مریم میرزاخانی" و "Maryam Mirzakhani Death" برای رسیدن به نتایج دقیقتر گوگل کردم.

کلا گوگل خیلی قدرتمنده، میتونید زبان جستجو رو محدود کنید یا فقط نتایج تصویری یا عکس یا ... ببینید.

سایت stackoverflow سایت بسیار خوبی است که احتمالا با تقریب 100% بشه ادعا کرد جواب همه سوالاتون اونجاس.

بخش دوم : نحوه صحیح سوال پرسیدن
خودم بارها سوال‌هایی دیدم که خوب پرسیده نشده و تصمیم گرفتم جواب ندم، وقتی کسی به خودش زحمت نمیده که یاد بگیره چطور سوال بپرسه، دیگران هم به خودشون زحمت نمیدن که جواب سوال اون فرد رو بدن.

ادبیات سوال پرسیدن
ادبیات سوال پرسیدن خیلی مهمه، شما چه مهاوره بنویسید و چه رسمی، به هر حال مهم مفهوم و ایهامی (یعنی دوپهلو بودن) است که در ذهن مخاطب (خواننده مطلب شما) ایجاد میشه، مثلا به نظر من استفاده از عباراتی مثل "دوست عزیز"، "جیگر"، "گلم" و ... خصوصا در پاسخ به یک فرد خاص، فقط باعث ایجاد سوتفاهم میشه، شما دنبال جواب سوالتون هستید، بپرسید و برید به کارتون (کار شما نه برنامه کودک) برسید، چرا حاشیه و جنجال درست می‌کنید؟ اینا عباراتی هستن که در دنیای مجازی باعث ایجاد سوتفاهم میشن.

اگه بیشتر توضیح بدم ایده‌ام به سرقت میره
اگه دلیلتون برای اینکه به اندازه کافی توضیح نمی‌دید اینه که ممکنه ایدتون رو بدزدن، امیدوارم خود خدا بیاد و بخوردتون Big Grin (لطفا دلخور نشید صرفا یه شوخی بود)
خب، اولا که ایده مهم نیست و مدیریت ایده و پروژه مهمه، دوما، ببینید اعضای انجمن در سطوح مختلفی هستن، یک کاربر حرفه‌ای به احتمال بالا هیچ‌وقت حتی دنبال تست ایده شما (حتی اگه عالی باشه) نیست و خودش کلی ایده داره، یک کاربر مبتدی هم اصلا قادر به اجرای ایده مشابه ایده شما نیست، یک کاربر متوسط هم بستگی به ایده یا میتونه اجرا کنه یا نمی‌تونه، به احتمال زیاد اگه بتونه اجرا کنه خوشش نمیاد و اگه نتونه، نتونسته دیگه، مشکل چیه؟

از عنوان‌های طولانی نترسید، قرار نیست این عنوان‌ها رو به عنوان اسم بچه یا سایتتون انتخاب کنید. عنوان خوب انتخاب کنید تا مشخص بشه سوالتون در چه موردیه و به چه چیزی نیاز دارید، در بدنه تاپیک هم سوالتون رو کامل توضیح بدید تا مراجعه‌کنندگان بتونن بفهمن دنبال چی هستید، برعکس عنوان بهتره متن مستقیم و تا حد ممکن (که به سوال آسیب نرسه) کوتاه باشه.

چرا جوابمو نمیدن؟
اعضای این انجمن و کلا هر انجمنی وقتی ببینن یه نفر به اونا احترام نمیزاره، سوال درست نمیپرسه و ...، جوابش رو هم نخواهند داد، یادتون باشه اینجا یه انجمن آزاد (برای ثبت نام) و رایگانه و شما هیچ پولی به کسی ندادید که ازش انتظار داشته باشید، ضمنا اگه اینطور استدلال می‌کنید که سایتی تبلیغ نشون میده پس باید جوابمو بده، باید بگم که اولا پولش به جیب مدیرش میره نه اعضا، دوما شما هم ترافیکش رو بابت مصرف ریسورس‌ها هدر میدی. شما سوالی رو مطرح کردید و به احتمال بالای 90 درصد به این دلیل سوالتون جواب نمی‌گیره که یا شما اخلاق و عرف فعالیت در انجمن رو رعایت نمی‌کنید و یا سوالتون رو به درستی مطرح نکردید. حداقل واسه کسی که سعی میکنه شما رو راهنمایی کنه، شاخ نشید و ادعا نکنید، فروتنی نشانه شخصیت شما است.
ممکنه کسی که جواب رو میدونه از صبح سرکار بوده و خستس و فردا بیاد جوابتون رو بده. اگه به پاسخ سریع و درست نیاز دارید یک برنامه‌نویس حرفه‌ای رو به عنوان معلم خصوصی استخدام کنید.
اگه فقط می‌خواهید بعد از یادگرفتن برنامه‌نویسی یک ایده انجام بدید و میلیاردر بشید، به اصطلاح رویای بیل گیتس شدن دارید، توصیه می‌کنم برنامه‌نویسی رو کنار بگذارید و سعی کنید حداقل سرمایه‌ای برای برون سپاری اجرای اون ایده تهیه کنید و تمرکزتون رو روی امکان‌سنجی و مارکتینگ اون بگذارید.

جواب غلط ندیم
در ضمن اگه بلد نیستید جواب اشتباه ندید، در این مورد بهتره رضا باشید، واقعا که سکوت برازنده رضاست. اینم خیلی مهمه، یارو هیچی بلد نیست، فقط میگه کد بده!

یه مثال بزنم برای جمع بندی موارد بالا: فرض کنید سوپر مارکت تشریف می‌برید، بعد یه چیزی می‌خواهید، به فروشنده نمی‌گید "کمک" یا "یه چیز ریزه سفید داخل کارتن ولی قول بده نبینی"!!!، خب فروشنده اگه بگه: " آنزیم داره"، حتما جواب میدید: "وای میخوام لباس بشورم لو رفت"، خب از اول برو یاد بگیر بگو: "پودر لباسشویی ماشینی" (البته ماشینی اختیاریه، پارامتر پیش‌فرض پودر لباسشویی ماشینی هست)، حالا که بحث به اینجا رسید اینم بگم که خواهش داخل سوپر مارکت یا هایپر مارکت داد نزنید "علی آقا ریکا کجاست؟" مثل پیرزن‌ها (ارادت دارم خدمت همه خانم‌ها و مادرای عزیزمون) که فرق یک برند (Brand) و یک محصول رو نمی‌دونن (البته مادربزرگ من به شخصه میدونه ولی این مثال بابه دیگه، لطفا خرده نگیرید) نباشید، در جلوی میز فروشنده (پشت میز خودش می‌ایسته) آروم بپرسید "علی آقا، مایع ظرفشویی‌هاتون رو کجا میزارید؟"، کدوم سوال راحت‌تره؟ نوبت بقیه رو هم رعایت کنید Big Grin

چطوری کد بدم؟
میری داخل تاپیک، یکی میپرسه کد بده، بعد استارتر تاپیک کد یک صفحه رو کپی پیست میکنه، نه Indent گذاری رعایت شده، نه کد خوانا هست و کلی مشکل دیگه.
خب چطوری کد بدم؟ خیلی سادس، اول باید ببینید مشکل شما چیه، مثلا من یه کد دارم که داخلش یه کوئری اجرا کردم، حالا نتیجه کوئری با نتیجه مورد نظرم فرق داره، پس من باید چی رو به عنوان کد بدم؟ اولا ساختار تیبلی که روش کوئری میزنم، دوما خود کوئری رو (این مورد دو تا bbcode از نوع code نیاز داره). تموم!
با شلوغ کردن صفحه درک و خوانایی کدت رو پایین نیار، اگه بلد نیستی ساختار دیتابیس رو بدی، داخل تیبلت (تب SQL) این رو اجرا کن:
کد:
SHOW CREATE TABLE `tbl_name`
به جای "tbl_name" نام تیبل رو بزار، نتیجه رو پایین نشون میده، بالاش یه Options+ میبینی، روش کلیک کن و "Full texts" رو انتخاب کن و Go رو بزن و نتیجه رو بزار.

چگونه تست کنیم
اولا که از گیت استفاده کنید، دوما اگه نمی‌کنید قبل از اعمال تغییرات، حتما از کدی که تغییر می‌دهید حتما بک‌آپ بگیرید تا با جایگذاری اشتباه یک کد، مشکل بزرگتری برای خود به وجود نیاورید.

جواب سوالمو گرفتم خداحافظ
فکر می‌کنم این افراد از اتوبوس و تاکسی هم پیاده بشن، از راننده تشکر نمی‌کنن، مهماندار هواپیما رو خدمتکار خودشون میدونن و ...
توضیح نمیخواد، عرف انجمن‌ها اینه که با فشردن کلید تشکر از افرادی که در تاپیک شما شرکت می‌کنن تشکر کنید، حداقل برای کسی که جواب صحیح رو میده اینکارو انجام بدید، اینکار به فرد سودی نمی‌رسونه ولی دو تا مزیت داره، اولین و مهمترین مزیت دلگرمی هست، یعنی پاسخ دهنده با دیدن اون "تشکر" میگه "چه آدم با شخصیت و باشعوری"، و دومین مورد که کمرنگ‌تره تشخیص میزان اسپم یا مفید بودن پست‌های وی از روی نسبت تشکر به کل پست‌ها است. برای تشکر بهتره که توی تاپیک پست جدید ارسال نکنید. همچنین بعد از حل شدن مشکلتون، بالای پست اول (استارتر) یا بعد از عنوان (داخل پرانتز) حل شدن سوال رو قید کنید.

خودم جواب سوالمو پیدا کردم، چیکار کنم
عرف اینه که جواب رو بنویسید و از همه کسانی که در تاپیک شما شرکت کردن (نیازی به ذکر نام نیست) تشکر کنید.

سواد همه از من بیشتره، لطفا به شوخی‌هایی که جهت راحت‌تر خونده شدن مطلب کردم خرده نگیرید. این راهنما شاید شما رو که حرفه‌ای هستید سرگرم کرده باشه، ولی اگر به کسایی که بلد نیستن به جوابشون برسن یا بد سوال می‌پرسن لینکشو بدید، قطعا جلوی جر و بحث‌ها و بعضی سوتفاهم‌ها گرفته خواهد شد، معروفه که ایرانیا دفترچه راهنما نمی‌خونن و تجربی شروع به کار می‌کنن، خب اینم میشه نتیجش، حداقل این راهنما رو بخون. موردی تاپیک یا فردی رو نام نبردم که سوتفاهم نشه، ولی الان هم سوالای خیلی بدی میپرسن.

در نهایت هم ضمن آرزوی موفقیت روزافزون برای شما که این مطلب منو تحمل کردید، بهتون توصیه می‌کنم زبانتون رو تقویت کنید.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Alaa Y.P.Y ayoubsys undefined mahsabk

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان