• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا ما نمیتوانیم!!
#1
ببخشید عنوان این پست یه مقدار طنز آمیزه.

راستش یکسری مطالبی رو خواستم بگم که بارها فکر کردم باید بگم، و شاید افراد دیگری هم میدونن ولی تاحالا کمتر کسی برای افراد زیادی که بنظرم این مطالب رو نمیدونن اونها رو بیان کرده. امید است ملت از جهل و تصورات کودکانه و غرورهای کاذبی که دارن دربیان انشاا... !

تاپیکی زده بودن که بیاید جمع بشیم و یه سیستم عامل بومی درست کنیم (تاکنون بارها چنین موضوعی مطرح و ادعا شده و هیچکدام هم به نتیجه نرسیدن). بنده در پاسخ این مطالب رو براشون نوشتم:

درست کردن يک سيستم عامل درست و حسابي در ايران در حدي که بتونه فقط نزديک سيستم عاملهاي معتبر دنيا بشه، امري تقريبا غير ممکنه!
مثل اين ميمونه که اميد داشته باشيم سازمان فضايي ايران بتونه در عرض 10 سال رقيب جدي ناسا بشه (در اون همه زمينه اي که ناسا فعاليت ميکنه).
خب فکر ميکنم واضح باشه که چرا اينطور چيزا غيرممکنه! نه؟
بنده از ده پانزده سال پيش که تازه وارد دنياي اينترنت شدم توي اينترنت مدام اينطور بحث ها و تاپيک ها و ادعاهايي ميبينم که 99.99% شون هم هيچوقت به نتيجه نرسيدن و حتي اکثرا در حد ابتدايي هم پيش نرفتن (تازه موارد خيلي محدودتر و ساده تر از درست کردن سيستم عامل). چرا؟ ميتونيد بگيد؟ اين يه مسئلهء آدم شناسي و روانشناسي و اجتماعي است!
در حقيقت ما در ايران منابع انساني و مالي لازم براي اينطور کارها رو تقريبا نداريم. دو نفر آدم که يخورده چيز ياد گرفتن دوتا برنامه نوشتن جوگير ميشن و فکر ميکنن مثلا درست کردن سيستم عامل هم به اين سادگي هاست، درحاليکه دانش و توانايي اي که براي انجام واقعي چنين کاري حتي بصورت نصفه و نيمه لازمه خيلي فراتر از حد تصور اونهاست.
نياز به سواد گسترده و بالا، که در بعضي موارد در حد علمي ميشه و مثلا رياضيات و يکسري مسائل پيشرفته هم نيازه که افرادي بايد بقدر کافي ازش سردربيارن. گذشته از حجم بالا و قدرت مديريت و کار تيمي اي که اينطور چيزها نياز دارن. که اينا رک بگم هيچکدام در ايران عملا پيدا نميشن! مگر شايد بصورت شانسي و براي مدتي در تاريخ ايران چنين پارامترها و نيروها و منابعي در حد کافي تونسته باشن و بتونن براي کاري گرد هم جمع بشن (بعد از اينکه پيدا شدن!!).
سيستم عامل واقعي و کامل نوشتن که عملا بصرفه و بتونه بعنوان جايگزين سيستم عامل هاي ديگر در واقعيت استفاده بشه، کار خيلي حجيم و پيچيده و علمي است، و يکسري ابعاد خاصي هم داره که اکثرا ازش اطلاع ندارن و بهش توجه نميکنن. مثلا عمدتا به اين نکته توجهي نميشه که نوشتن يک سيستم عامل عمومي جديد به خودي خودش امروزه اهميت و فايدهء زيادي نداره، و مهم اينه که نرم افزارهاي زيادي براي اون سيستم عامل نوشته بشن يا بشه نرم افزارهاي موجود سيستم عامل هاي متداول ديگر رو روش اجرا کرد. چون اين نرم افزارها خودشون خيلي زياد و مهم هستن و نوشتنشون خودش يک ارتش از برترين برنامه نويسان رو نياز داره (و کي ميخواد اينا رو پيدا و تامين و پشتيباني هاي مالي و غيره لازم بکنه؟ حتي دولت ايران هم فکر نميکنم حتي اگر بخشي از بودجهء کل کشور رو بهش اختصاص بده بازم شدني باشه). مورد مشابه دیگر مثلا نوشتن درایور برای سخت افزارهای زیادی هست که وجود دارن (و در خیلی موارد اول نیاز به مهندسی معکوس هم داره) و جامعهء لینوکس با اون همه منابع و نفرات همیشه سر این مسئله مشکل داشتن و دارن چون شرکت های تولید سخت افزار برای خیلی از سخت افزارهاشون درایورهای لینوکس طراحی نمیکنن (یا اینکه درایورهاشون آزاد/بازمتن نیست).
و البته ما سيستم عامل هاي آزاد و بازمتن مثلا يونيکسي ها مثل لينوکس و بي اس دي و غيره رو داريم و بنابراين ديگه حتي کشورهاي قدرتمند و پيشرفته هم عملا دليل کافي ندارن که برن و يک سيستم عامل کاملا جديدي رو از پايه ايجاد کنن! اونوقت توي ايران ملت دنبال درست کردن سيستم عامل جديدي هستن!!
بنابراين از نظر عقل و منطق، کاري که بايد/ميتونيم بکنيم تسلط بر همين سيستم عامل هاي بازمتن و آزاد مثل لينوکس هست و مشارکت و سفارشي سازي و نهايت مقداري تغييرات در اونها. اينطوري از نيروي مغزي و وقت و انرژي و سواد کلي آدم ديگه در سراسر دنيا هم ميتونيم استفاده کنيم.
امروزه روز ديگه در خيلي کارها تک روي و مستقل عمل کردن عملا صرف نميکنه يا تقريبا غيرممکن شده! اين بخاطر حجم و پيچيدگي بالاي کار و سرعت پيشرفت و توسعهء فناوري هاي امروزي و پارامترهاي متعدد جانبي درگير است.
و چقدر شما از واقعيت هاي دنياي واقعي امروز بي اطلاع هستيد که ميايد و همچين بحث ها و ادعاهايي رو اينطور مطرح ميکنيد!
من ميگم در ايران اصلا کسانيکه سواد و مابقي ويژگيهاي شخصيتي و انگيزه و جديت و اخلاق و مرام کاري کامل اينطور کارها رو داشته باشن اگر پيدا بشه به زور در حد انگشتان دست شايد باشه! و اگر بگيد يک نفر هم پيدا نکرديم بنده تعجب نميکنم!
اين بحث ها که شما مطرح ميکنيد داستانهاي تخيلي است. چون به وضوح ميبينم و ميدونم که حتي يک نفر از شما آدمي نيستيد که خودتون صلاحيت اظهار نظري در اين مورد رو داشته باشيد، چه برسه به اينکه بخوايم واقعا يک چنين پروژه اي رو با اتکا به چنين آدمها و قول و ادعاهايي شروع کنيم و براش هزينه اي بکنيم و اميد داشته باشيم به جايي هم برسه.
از خواب بيدار شيد!
البته من خودباخته نيستم، ولي واقعيت گرا و عملگرا هستم. هرکس هم در هرجاي دنيا اگر از استعداد و هوش حداقل لازم برخوردار باشه و زحمت بکشه ميتونه به بالاترين درجات علم و دانش و سواد و توان برسه، ولي اين راه سخت و طولاني است و آدمهاي خاص خودشو ميخواد، نه دوتا نوجوان معمولي که جوگير هستن و دانش و بينش اونها از واقعيت دنيا و زندگي نزديک به صفره!
بخواي ميتوني پيشرفت کني و بزرگ بشي، ولي زحمت داره، راه و روش خودشو داره. همينطوري کشکي که نيست!! دوتا مطلب خوندي دوتا برنامه نوشتي فکر ميکني همه چيز همينه؟ درواقع اون چيزايي که شما بلديد و ميتونيد و ميدونيد يک هزارم از چيزهاي موجود در دنياست! 999 مورد ديگه هست بايد ياد بگيريد، و اين سالها زمان ميبره، و جديت زيادي ميخواد، زحمت داره، و آدمهاي عاقل و بالغ ميخواد.
بعضي چيزا هم هست که تيم ها و مديريت قوي ميخواد که ديگه دست يک نفر نيست. مثلا من اگر بزرگترين دانشمند و نابغهء دنيا هم باشم درسته ميتونم خيلي کارها بکنم اما خيلي کارها رو هم نميشه تنهايي انجام داد و بايد يک تيم با تعداد افراد کافي در سطح سواد و توان کافي و با خصوصيات شخصيتي و اخلاقي و تعهد کاري کافي بايد پيدا کنم، و تازه بحث منابع ديگر مثل مالي هم که به کنار.
بايد قبول کرد در دنياي امروز خيلي چيزها هست که کشورهايي با منابع انساني و اقتصاد و مالي ما از عهدش به تنهايي برنميان. و حتي بنظر میرسه کارهايي در دنيا هست که براي بزرگترين قدرتهاي علمي و فناوري و صنعت و اقتصادي هم به تنهايي صرف نميکنه و بخاطر همينه که بصورت مشترک با کشورهاي ديگر انجام ميدن.
  پاسخ
تشکر شده توسط : molana Muhammad-Ali admin Maysam.m Null
#2
به معنای واقع کلمه احسنت(هر چند عربی هستش) . . .
واقعاً چنین متنی نیاز بود، انرژی خیلی ها سر اینطور مسائل هدر میره، خصوصاً نوجوان ها که خیلی دوست دارن کار خاصی انجام بدن . . .
یادش بخیر تکنوتاکس Smile
آخرش وبلاگت رو هم فیلتر کردن . . .
  پاسخ
تشکر شده توسط : vejmad


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان