• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقدمه آمورش پی اچ پی (سطح مقدماتی)
Star 
بسم الله الرحمن الرحیم

php چیست ؟
پی اچ پی یک زبان اوپن سورس (قابل توسعه ) و اسکریپت نویسی می باشد، پی اچ پی در سمت سرویس دهنده پردازش و خروجی که به صورت اچ تی ام به مرورگر ارسال میشود.

تاریخچه پی اچ پی :
پی اچ پی در سال 1994 توسط راسموس لردوف به وجود آمد.

معماری سرویس دهنده ؟
شماتیک (تصویر)
در اول باید بگم ما وقتی در آدرس بار مرورگر آدرس یا پیوند یه صفحه رو میدیم مرورگر اون آدرس رو تجزیه می کنه .

Http:://google.com/index.php
1.http
2.google.com | جستجو برای یافتن آی پی سرور
3.index.php
به محض پیدا کردن آی پی سرویس دهنده با پرت 80 ارتباط با سرویس دهنده برقرار می کنه و تقاضای ارسال فایل index.php رومیده
یک سرور مدیوم در هر ثانیه قادر به 2000 تقاضا پاسخ بده :blush:

Apache چیست ؟
Apach یک وب سرور و وظیفه اش ارائه سرویس وب در لوکال می باشد که حتما برای نصب پی اچ پی بهش احتیاج داریم ، که خوشبخاته اوپن سورس هست و رایگان :D

Mysql چیست ؟
MySQL یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDBMS) است که امکان ذخیره سازی، جستجو، مرتب کردن و بازیابی داده ها را فراهم می کند. سرور MySQL به چندین کاربر اجازه استفاده همزمان از داده ها را می دهد و دسترسی افراد معتبر به داده ها را تسریع می کند. بنابراین MySQL یک سرور چند کاربره و چند ریسمانه است. اگرچه تاریخچه پیدایش MySQL به سال1979 بر می گردد اما عرضه عمومی آن از سال 1996 آغاز شده است. این سیستم مدیریتی پایگاه داده، رایج ترین پایگاه داده کد باز (open Source) محسوب می شود.
برتری های MySQL
رقبای اصلی MySQL عبارتند از: PostgreSQL, SQL Server, و Oracle. در برابر این رقبا، MySQL از مزیت های زیر بهره مند است:

* کارائی بالا
* هزینه پائین
* سهولت پیکربندی و یادگیری
* قابلیت حمل
* در دسترس بودن کد اصلی
* خدمات پشتیبانی مناسب

جلسه بعدی معرفی Wamp Server
  پاسخ
راهنمایی برای کسانی که می خواهند از ابتدا شروع کنند
  پاسخ
تشکر شده توسط : cyletech mrphp alishaolin32
سلام من یه کم php کار کردم ولی جواب این سوالا را نمیدونم !!
DodgyUndecided
مگه زبان طراحی وب نیست ؟ خوب چرا میگن open source ؟؟؟!!!!
تا جایی که من میدونم open Source به یه نرم افزار یا سیستم عامل میگن نه به یک زبان !!!!!!

تا جایی که من میدونم روی هاست لینوکس فقط php اجرا میشه
و روی هاست ویندوز هم php و هم asp ...

یعنی روی سرور مثلا Xampp نصب کردن ؟!!؟
ممنوننننننننننن Heart
  پاسخ
تشکر شده توسط :
کاش یه پلاگینی چیزی بود که تاپیک های عمر 6 ماه رو خودکار ببنده .Dodgy
  پاسخ
تشکر شده توسط :
چرا ببنده؟
خوب سوال پرسیده می تونید جواب بدید Huh

-------------------------------------
دوست عزیز:
نرم افزارهای اوپن سورس به نرم افزارهایی می گن که سورس نرم افزار رو در اختیارتون می زارن که بتونید تغییر بدید و استفاده کنید ازشون. حالا چه سیستم عامل باشه چه یه نرم افزار کوچیک

----------------------
۲- زبان سمت سرور هم ینی اینکه زبان سمت سرور اجرا می شه و خروجیش هرچی باشه توی مرورگر دیده می شه.
ینی کاربر نمی تونه سورس برنامه رو ببینه
فقط خروجی رو می بینه مثل این که شما می نویسید:

کد پی‌اچ‌پی:
echo 'hello world'
ولی چیزی که کاربر می بینه اینه

کد:
hello world

-------------
۳- زبان های اسکریپتی خط به خط اجرا می شن و خروجی شون ارسال می شه
اما زبان هایی مثل c و c++ و .... ابتدا کامپایل می شن و بعد خروجی رو می شه دید.
ینی فایل زبان تبدیل به یه فایل اجرایی می شه مثل exe
بعد اون اجرا می شه

اما این پروسه توی زبان های اسکریپتی اتفاق نمی افته
همه جوره اش رو داریم ظاهرن
  پاسخ
تشکر شده توسط : oia hr7 farhadfery
ممنون دوست عزیز !!
ولی جواب سوال اول open source را نفهمیدم !!
مثلا لینوکس open source یعنی میتونی customize ش کنی !!

ولی php یک زبانه ..درسته ؟ چرا میگن open source ؟؟؟!!!!!Dodgy
یعنی هر چیزی که با phpساخته بشه open source باید باشه ؟؟مثلا مثل word press
...درست میگم ؟؟؟؟!!!!!!
یک زبان مثل php open source هست یعنی چی ؟؟سوالم کاملا واضحه!!Cool

پس اسکریپت نویسی یعنی خط به خط اجرا شدن ممنونHeartRolleyes

اینم الان فهمیدم که
PHP بر خلاف زبانهای برنامه نویسی (Programming Languages) یک زبان اسکریپتی (Scripting Language) می باشد به عبارت دیگر دستورات PHP بعد از رخداد یک رویداد (Event) اجرا می شوند. این رویدادها می توانند شامل ارسال یک فرم رفتن به یک URL مشخص و یا مواد دیگر باشند.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نقل قول:ولی جواب سوال اول open source را نفهمیدم !!
مثلا لینوکس open source یعنی میتونی customize ش کنی !!
من مدتی پیش یک همایشی رفتم که متوجه شدم بعضی ها دو واژه آزاد و متن باز رو اشتباه میگیرن. بگذارید اگر تفاوتشون رو نمیدونید من اینجا بگم. نرم افزار آزاد یعنی در استفاده دستت بازه. میتونی استفاده شخصی یا کاری ببری. ولی متن باز یعنی منبع/سورس اون نرم افزار در اختیار شما به رایگان قرار میگیره تا بتونید اون رو سفارشی کنید. یعنی هرطور مایل هستید تغییرش بدید. مثل همون لینوکس که مثال زدی.

نقل قول:ولی php یک زبانه ..درسته ؟ چرا میگن open source ؟؟؟!!!!!
PHP یک زبانه، آفیس یک برنامه هست. هر دو نرم افزار هستند. PHP رابط گرافیکی نداره ولی آفیس داره. مهم نیست چیه. اصلا زبان برنامه نویسی باشه. ولی متن باز هست و هسته اش رو میتونید دانلود کنید و خودتون روش کار کنید.

نقل قول:یعنی هر چیزی که با phpساخته بشه open source باید باشه ؟؟مثلا مثل word press
...درست میگم ؟؟؟؟!!!!!!
نه. شما از نرم افزار متن باز استفاده کردید و حالا نرم افزار خودتون رو دارید. دیگه نرم افزار شما تحت چه قانونی باشه به شما مربوط هست نه اون نرم افزار متن بازی که استفاده کردید. پس الزاما نمیتونه نرم افزار شما مثل وردپرس متن باز باشه. البته من خودم معتقد نیستم که میشه از متن بازی استفاده کرد تا نرم افزاری رو تهیه کنیم و نرم افزار خودمون رو متن باز نذاریم. این یه جور نمک خوردن و نمک دون شکستن هست. من اینطوری فکر میکنم.

نقل قول: زبان سمت سرور ..یعنی در سرور اجرا میشه... یعنی چی ؟!؟!
زبان های سمت سرور زبان های برنامه نویسی هستند. زبان های برنامه نویسی زبان هایی هستند که بشه از یک نرم افزار نرم افزار دیگری رو نوشت. PHP یک زبان برنامه نویسی هست.
این ها زبان هایی هستند که برای اجرا شدن به محلی نیاز دارند که پی اچ پی در اونجا نصب شده باشه تا بتونه برنامه ها رو تفسیر یا تجزیه و تحلیل کنه. بهترین محل سرور هست. (من اینطوری تعریف میکنم، اگر دوستان تعریف بهتری دارن بگن منم یاد بگیرم)

نقل قول:رویدادها می توانند شامل ارسال یک فرم رفتن به یک URL مشخص و یا مواد دیگر باشند.
در حقیقت همون ارسال فرم یک درخواست هست که ارسال میشه به سرور. PHP برای اجرا نیاز به درخواست داره.
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : hr7 molana
ممنون دوست عزیز Heart
همچنان با open source در مورد زبان های برنامه نویسی مشکل دارم !!!
میشه چندتا زبان برنامه نویسی open source دیگه مثال بزنید !!؟؟

open source یعنی که کد سورس >>برنامه<< وجود داره مثلا مثل فایر فاکس !! که بتونی کاستومایزش کنی !

خوب php چیش open source هست که گفتید میتونم دانلود کنم روش کار کنم ؟؟؟؟!!!!!HuhHuh

آخه php یک زبانه که میشه برنامه باش نوشت !! 4 تا دستور و کلمه کلیذی مثل echo...include از این چیزا داره !!

پس اگه اینطوره سی شارپ ..جاوا..اسمبلی .. و دیگر زبان ها هم open source هستند !!!!!!
Heart
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نقل قول:همچنان با open source در مورد زبان های برنامه نویسی مشکل دارم !!!
میشه چندتا زبان برنامه نویسی open source دیگه مثال بزنید !!؟؟
با زبان برنامه نویسی چیکار داری. زبان برنامه نویسی خودشون یک نرم افزارند. هر نرم افزار میتونه اوپن سورس باشه. یعنی منبع کدهاشو براحتی در اختیارت قرار میدن. مثلا خانواده C که چند تا هستند. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ope..._languages

نقل قول: open source یعنی که کد سورس >>برنامه<< وجود داره مثلا مثل فایر فاکس !! که بتونی کاستومایزش کنی !
درسته ولی برنامه واژه مناسبی نیست. نرم افزار صحیح تره.

نقل قول:خوب php چیش open source هست که گفتید میتونم دانلود کنم روش کار کنم ؟؟؟؟!!!!!
کل هسته پی اچ پی.

نقل قول: آخه php یک زبانه که میشه برنامه باش نوشت !! 4 تا دستور و کلمه کلیذی مثل echo...include از این چیزا داره !!
هر زبان یک مفسر داره. هر زبان برنامه نویسی توابع داخلی داره. اون مفسر توابعی که ما مینویسیم رو با دستورات و قواعدی که بهش داده شده و از قبل نوشته شده تابع ما رو تجزیه و تحلیل میکنه (خط به خط).

نقل قول:پس اگه اینطوره سی شارپ ..جاوا..اسمبلی .. و دیگر زبان ها هم open source هستند !!!!!!
شاید، C اوپن سورس هست ولی ربطی به پاراگراف قبلیتون نداره. که چون مثلا اینطوری پس اوپن سورس.
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : hr7
هر زبان یک مفسر داره. هر زبان برنامه نویسی توابع داخلی داره. اون مفسر توابعی که ما مینویسیم رو با دستورات و قواعدی که بهش داده
شده و از قبل نوشته شده تابع ما رو تجزیه و تحلیل میکنه (خط به خط).

ممنون به کمک شما و یکی از دوستام جواب سوالمو گرفتم

چیزی که فهمیدم اینه :
پس در واقع مفسر php ...اوپن سورس هستش که میشه اونو تغییر داد !
مثلا من توی مفسر دستکاری کنم و براش تعریف کنم بجای کلمه کلیدی echo از کلمه chap استفاده کن یعنی هرجا chap hamid بود hamid را چاپ کن !!
درست فهمیدم ؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!Smile

Heart
کل هسته پی اچ پی که گفتید...... باید مفسر باشه ..درسته ؟؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان