• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکل در عملیات رزرو نرم افزار تحت وب رزرواسیون بلیت
سلام.
اون نرم افزار رزرواسیون یادتونه که توی تاپیک های مختلف راجع بهش سوال داشتم..به نظرم رسید مشکل اصلی کار رو اینجا به صورت کامل توضیح بدم و مطرح کنم....ممنون میشم راهنماییم کنین

ما دو دسته کاربر داریم: 1-کاربر عضو سایت یعنی آژانس های مسافرتی که براشون اعتبار در نظر گرفته شده و بر اساس اعتباری که دارن می تونن بلیت رزرو کنن.

2-کاربر عادی که باید پرداخت آنلاین انجام بده تا بلیت براش صادر بشه.

به ازای هر پرواز ظرفیت مشخص و محدودی وجود داره...مثلا 5نفر ، یا حداکثر 9 نفر.

فرض کنیم کسی بیاد یه پروازی رو انتخاب کنه و بره برای مرحله پرداخت آنلاین. توی این فاصله همزمان با اون فرد دیگه ای بیاد و اون پرواز رو انتخاب کنه و زودتر از نفر اولی اون پرواز رو رزرو کنه و ظرفیت اون پرواز صفر بشه! نفر اول هم پرداخت آنلاینشو انجام میده و پولش واریز میشه اما با توجه به اینکه ظرفیت پرواز توسط نفر دوم پر شده و صفر شده ، نفر اول اگه پروازی بهش اختصاص داده بشه میشه بیشتر از ظرفیت اون پرواز و عملا کار دچار مشکل میشه....

به نظرتون برای حل این مشکل باید چیکار کرد؟

نرم افزار مشابه ای که داره کار مشابه ما رو انجام میده اینجوری کارشو انجام داده که وقتی کسی یک پرواز رو انتخاب میکنه عملا از ظرفیت پرواز کم میشه! تا وقتی که پروازش رو نهایی کنه.تا 15دقیقه اگه پرواز رو نهایی کرد که هیچی .درغیر اینصورت اون سهمیه انتخابی اون آزاد میشه و برمیگرده به ظرفیت پرواز.
اما مشکل اینجاست که فرض کنیم یه پرواز 5تا ظرفیت داره. بعضی آژانس ها برای اینکه اون 5نفر رو آژانس دیگه ای نگیره میان اون 5نفر رو انتخاب میکنن و عملا در وضعیت رزرو قرار میدن و بقیه ی آژانس ها نمی تونن اون پرواز رو انتخاب کنن... و این یه جوری مرسوم شده بین آژانس هایی که با اون نرم افزار کار میکنن...اگه بخوایم همچین کاری انجام بدیم برای حل این مساله چیکار باید کرد که جلوی این زرنگ بازی گرفته بشه؟
بنده طعم ايمان را نمي چشد، تا اينكه دريابد آنچه اتفاق نيفتاده است نمي شد كه اتفاق بيفتد؛و آنچه شده و اتفاق افتاده است,نمي شد كه نشود و اتفاق نيفتد....حضرت علي(ع)
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب نمیشه بیایم اون 15 دقیقه رو برداریم
یعنی به کاربر یا آژانس بگیم: مهلت شما برای پرداخت 15 دقیقه هست، اما اگر در این مدت شخص دیگری پرداخت را انجام دهد، در صورت پر شدن ظرفیت شما مجاز به خرید بلیط نخواهید بود...
پیشنهاد میشود هر چه سریعتر پرداخت را انجام دهید...

اینطوری عملاً زرنگ بازی آژانس ها لغو میشه...
هر که با مرغ هوا دوست شود - خوابش آرامترین خواب جهان خواهد بود.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
یعنی قفل بودن پروازها رو برداریم دیگه نه؟ خب اونوقت فرض کن شما میای یه بلیت رزرو کنی...توی اون فاصله که داری میای اسم و مشخصاتت رو ثبت میکنی من هم میام اون پرواز رو رزرو کنم....تو میری پرداخت کنی و همون لحظه هم منم میرم پرداخت میکنم... هر دو هم پرداخت میکنیم ولی مشکلی که پیش میاد اینه که بیشتر از ظرفیت ممکنه بشه...یعنی مثلا 1دونه جای خالی مونده...هم شما برش میداری هم من! و پول هم که پرداخت شده
بنده طعم ايمان را نمي چشد، تا اينكه دريابد آنچه اتفاق نيفتاده است نمي شد كه اتفاق بيفتد؛و آنچه شده و اتفاق افتاده است,نمي شد كه نشود و اتفاق نيفتد....حضرت علي(ع)
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب موقعی که میخوان پرداخت کنن قفل کنید، پرداخت 1 دقیقه میشه دیگه، نه 15 دقیقه

یعنی آژانس ها هی میان هر 15 دقیقه رزرو مجدد میکنن؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
واسه بعضی پروازا آره.... مثلا یه پرواز تهران مشهد رو میخوان خودشون داشته باشن....مشتری هم ندارن الان....اما نمیخوان آژانس دیگه ای بخره .....
میان چیکار میکنن...مثلا 5تا جای خالی داره....میان برای 5نفر ظرفیت اون پرواز رو انتخاب می کنن...ظرفیتش میشه 0. و به مدت 15دقیقه در اختیار اوناست که اطلاعاتشون رو ثبت کنن...اما اونا اطلاعاتی رو ثبت نمی کنن....بعد از 15 دقیقه اون پرواز از حالت قفل در میاد و آزاد میشه اما مجددا دوباره اینکارو میکنن.... موجوداتی هستن برای خودشون این آژانس ها!Blush
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب مردم عادی که از این زرنگ بازی ها در نمیآرن
بیاید برای آژانس ها این محدودیت رو بزارید که اگه یه بار رزرو کردن و پرداخت نکردن، دیگه اون روز یا روی اون پرواز نتونن رزروی انجام بدن، یا 15 دقیقه اشون رو بکنید 1 دقیقه
یا دفعه اول اول هشدار، دفعه دوم اخطار، دفعه سوم تنبیه، یه همچین چیزایی دیگه...Wink
  پاسخ
تشکر شده توسط :
والا این چیزی که من فهمیدم ، با این روش قطعاً مشکل همیشه هست و غیرقابل حل هست .

اما من اگه باشم یه همچین چیزی پیاده میکنم .
اصولاً هرکاربر باید یک حساب کاربری داشته باشه! برای بررسی قعالیت کاربر در سایت و خدمات پاسخگویی و غیره.
میایم اینو اجباری میکنم عضویت کاربر رو .
البته یه فرم شلوغ نمیذارم یه چیز ساده که زود عضو بشن .
بعد طرف باید اول حساب کاربریش رو شارژ کنه . بعد درخواست رزرو بده !
بصورت آنی هم وضعیت آخرین ظرفیت رو اعلام میکنم . (صندلی مانده)

اینطوری چنانچه کاربر پول رو پرداخت کرد و حسابش شارژ شد و دید که آخرین رزرو قبل از اون گرفته شده ، میتونه درخواست بازگشت وجه بده .
به همین سادگیBig Grin

دیگه این جنگولک بازی و زرنگ بازی رقبا هم نمیمونهTongue
وبلاگ rezaonline.net/blog
سفارش برنامه نویسی reza.biz
Php , mysql , postgresql , redis , Yii and ... Cool
  پاسخ
تشکر شده توسط :
مشکل اینجاست که نمیشه برای همه عضویت گذاشت...خیلی ها کاربر عادی و عمومی هستن....طرف یه کاری داره و میخواد یه تک پا بره اصفهان...میاد سایتها رو میچرخه یه نگاه میکنه ببینه بلیت اصفهان هست یا نه و چقدره....بعد میخره و میره...دیگه این وسط عضویت نمیخواد داشته باشه آخهUndecided
  پاسخ
تشکر شده توسط :
این مساله در مورد تمامی سیستم های فروشی که کالاهاشون محدوده وجود داره، مثلن یه فروشگاه کارت شارژ رو در نظر بگیر، ممکنه یه پین شارژ مونده باشه و چندنفر بخان بخرن، من تجربه ای در این زمینه ندارم، اما فکر می کنم راه منطقیش اینه که وقتی که قراره کاربر رو بفرستی به سایت بانک برای پرداخت، بلیط مورد نظر رو به مدت معینی (فکر نمی کنم برا یه پرداخت اینترنتی بیش از ۵ دقیقه زمان نیاز باشه) قفل کنی و همون جوری که تو اون یکی تاپیکت گفتم وقتی کاربر جدید میاد بلیط رزرو کنه، اول درخواست های پرداخت نشده رو پاک کن و بعد به کاربر جدید سرویس بده.
در مورد اینکه گفتی آژانس های دیگه بلیط رزرو میکنن و پرداختش نمی کنن و... بهترین کار سیستم عضویته، تو میخای یه کالای اینترنتی تقریبن گرون بخری، سایت الف بدون سیستم عضویت بهت میفروشه و سایت ب با سیستم عضویت، خودت از کدومش خرید می کنی؟ من که از سایت ب خرید خواهم کرد، یه عضویت ساده تو یه سایت برا کاربری که قراره فرم خرید و فرم درگاه پرداخت رو پر کنه اونقدرها هم که شما فکر می کنی آزاردهنده نیست!
اما اگه اصرار داری حتمن بدون سیستم عضویت کار کنی از طریق اطلاعاتی مثل آی پی و مرورگر و.. میشه اینجور کاربرها رو محدود کرد.
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان