شما با فریم ورک کد نویسی میکنید یا بدون فریم ورک ؟
با فریم ورک
71.43%
5
بدون فریم ورک
28.57%
2
7 رای
* چنانچه به گزینه‌ای رای داده اید، با علامت ستاره مشخص گردیده است. [نمایش نتایج]

• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزایا و معایب برنامه نویسی بدون فریم ورک و با فریم ورک چیست ؟
Exclamation 
سلام دوستان.

بنده ۵ ماه پیش شروع کردم به کار با فریم ورک django در پایتون.
در این فریم ورک امکانات زیادی از قبل اماده شده و بسیار کار برنامه نویس راحت شده.

اما چون پایتون در ایران زیاد استفاده نمیشه و همه سمت php رفته اند ، چند هفته پیش تصمیم گرفتم روی یکی از فریم ورک های php کار کنم و کلا از پایتون خارج بشم.

در این زمینه روی فریم ورک yii و laravel کار کردم.

چون سینتکس پایتون و django خیلی راحت بود ، اصلا نمیتونستم با این فریم ورک ها کار کنم !

خلاصه با تلاش و پشتکار تونستم کار با لاراول رو در سطح متوسط یاد بگیرم.

سوال من از شما عزیزان اینه که پیشنهاد میکنید از فریم ورک استفاده کنم یا نه؟

برداشتی که خودم کردم و واقعا حقیقت داره اینه که فریم ورک بسیار بسیار بسیار زیاد ذهن ادم رو میبنده و ادم رو تنبل شدید میکنه !
واسه اینکه همه چیزش اماده هست. خوب اگر قراره اینطور باشه دیگه برنامه نویسی چه فایده ای داره ؟ یک بچه ی ۱۰ ساله هم میتونه با فریم ورک برنامه نویسی کنه.

خلاصه الان میخوام تصمیمم رو با کمک شما دوستان عزیز بگیرم که از فریم ورک استفاده کنم یا نه.

مشکل اساسی تری که فریم ورک ها دارن حجم بسیار زیادشونه !!! ۳۰ مگ هست لاراول !

ممکنه فریم ورک ها خیلی چیزارو اماده کرده باشن اما به نظر من مشکلات بزرگی مثل حجم - سرعت پایین - کار کردن در چارچوب مشخص شده و محدود و تنبل کردن و ... رو دارن.
اما خوب نباید مزایا و خوبی هاش رو هم در نظر نگرفت ! مثل امنیت - سرعت - مشکلات کمتر - اماده کردن کلاس های مورد نیاز و ...

ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.

این سوال هم ذهنم رو خیلی به خودش مشغول کرده که چرا اسکریپت های بزرگی مثل وردپرس - جوملا - دروپال - vbulletin با فریم ورک نوشته نشده اند ؟
  پاسخ
تشکر شده توسط : Goback
.سلام
از این بحث ها که php بهتره یا asp ، ویندوز بهتره یا لینوکس ، php با فریم ورک یا بی فریم ورک زیاد شده و فکز نکنم بشه یک نتیجه و جواب یکسان بهشون داد. چون هر کسی با توجه به نیاز و علایق خودش یکی رو انتخاب می کنه و هر کدوم هم معایب و مزایای خودش رو داره. اما تجربه من که قبلا بدون فریم ورک هم کار کردم و حتی سعی کردم یه فریم ورک ساده برای کارهای خودم بنویسم ، می گه وقت خودت رو صرف کدنویسی از پایه و یا نوشتن یه فریم ورک نکن و از یکی از همین فریم ورک ها استفاده کن. درسته که به قول شما استفاده از فریم ورک باعث می شه که سطح بالاتر کد بزنیم و شاید حتی برخی دستورات پایه رو فراموش کنیم ، اما به نظرم سرعتی که در توسعه ، نگهداری و بروزرسانی سایت به کمک فریم ورک ها بدست میاد ارزشش رو داره. این هم که می گین یه بچه ده ساله هم با وجود این فریم ورک ها می تونه برنامه نویسی کنه غلطه چون برنامه نویسی با کدنویسی فرق داره. برنامه نویسی دو بخش داره : پیاده سازی فنی و دوم منطق برنامه که ربطی به استفاده یا عدم استفاده از فریم ورک نداره و بچه ده ساله فکر نکنم بتونه انجامش بدهBig Grin
فریم ورک ها با در اختیار قرار دادن امکاناتی که دارن این فرصت رو به شما می دن تا به جای تمرکز روی بحث فنی پیاده سازی سایت ، روی منطق کار متمرکز بشین.
  پاسخ
این موضوع بارها و بارها در همین انجمن مورد گفتگو و بحث قرار گرفته بود.

اما قبل از شروع باید بگم که حیف که جانگو را بلد هستید اما نمی خواهید ازش استفاده کنید. لااقل کنارش نزارید.
برنامه نویسی با پایتون و توی ایران کمه و بیشتر دوستان با php میزنند، که به نظر بنده دلیلش این است که در کشور ما یک برنامه نویس دیدش نسبت به کارش صرفا نوشتن یه سری کد هست که باید یه خروجی مشخص داشته باشد.
در صورتی که قبل از شروع باید یک سری موارد از قبیل نیاز های سیستم، آینده و روند توسعه برنامه، استانداردهای قابل استفاده و... را مد نظر داشته باشند. از طرفی با مفاهیم نرم افزاری در همان حدی آشنایی داریم که در دانشگاه ها گفته می شود. مثلا چند نفر از برنامه نویسان با جامعه متن باز آشنا هستند، از اون ها چند نفرشون از قوانین این جامعه پیروی می کنند.

اگر در پایتون بتونید قوی عمل کنید، روند و نیاز بازار کم کم به سمت شما خواهد آمد چون کشور ما داره کم کم به سمت برنامه های متن باز میره (البته سرعتش پایین هست) که آینده حتما به این طور تخصص ها نیاز داره.
همین الان چندتا شرکت قدر هستند که پایتون کار، جانگو کار لازم دارند.
شما وقتی روی پایتون مسلط باشید و آن را با سیستم عامل لینوکس جلو ببرید انگار که وارد یک اقیانوس بی انتها شده اید.Big GrinCool

اما در مورد فریمورک ها به طور کلی باید بگم که کاملا بستگی به نیازه ها پروژه شما دراد که ازش استفاده کنید یا نکنید.
در یک پروژه ممکن است استفاده از فریمورک باعث کندی توسعه شود، اما در یک پروژه ممکنه باعث افزایش سرعت تجاری شدن آن شود.
سالهــــا مـــــى گــــــذرد، حادثه ها مى آید
انتظـــــار فـــــــرج از نیمـــــه خــــــرداد کشم

[عکس: ShowPicture.aspx?ID=52750d12-5d92-4286-9...height=100]
  پاسخ
(۱۳۹۴ مرداد ۲۸, ۰۲:۴۷ ب.ظ)shgninc نوشته: این موضوع بارها و بارها در همین انجمن مورد گفتگو و بحث قرار گرفته بود.

اما قبل از شروع باید بگم که حیف که جانگو را بلد هستید اما نمی خواهید ازش استفاده کنید. لااقل کنارش نزارید.
برنامه نویسی با پایتون و توی ایران کمه و بیشتر دوستان با php میزنند، که به نظر بنده دلیلش این است که در کشور ما یک برنامه نویس دیدش نسبت به کارش صرفا نوشتن یه سری کد هست که باید یه خروجی مشخص داشته باشد.
در صورتی که قبل از شروع باید یک سری موارد از قبیل نیاز های سیستم، آینده و روند توسعه برنامه، استانداردهای قابل استفاده و... را مد نظر داشته باشند. از طرفی با مفاهیم نرم افزاری در همان حدی آشنایی داریم که در دانشگاه ها گفته می شود. مثلا چند نفر از برنامه نویسان با جامعه متن باز آشنا هستند، از اون ها چند نفرشون از قوانین این جامعه پیروی می کنند.

اگر در پایتون بتونید قوی عمل کنید، روند و نیاز بازار کم کم به سمت شما خواهد آمد چون کشور ما داره کم کم به سمت برنامه های متن باز میره (البته سرعتش پایین هست) که آینده حتما به این طور تخصص ها نیاز داره.
همین الان چندتا شرکت قدر هستند که پایتون کار، جانگو کار لازم دارند.
شما وقتی روی پایتون مسلط باشید و آن را با سیستم عامل لینوکس جلو ببرید انگار که وارد یک اقیانوس بی انتها شده اید.Big GrinCool

اما در مورد فریمورک ها به طور کلی باید بگم که کاملا بستگی به نیازه ها پروژه شما دراد که ازش استفاده کنید یا نکنید.
در یک پروژه ممکن است استفاده از فریمورک باعث کندی توسعه شود، اما در یک پروژه ممکنه باعث افزایش سرعت تجاری شدن آن شود.
سلام.

مشکل اساسی که جنگو داره و مرتبط با ایران هم نیست اینه که روی هاست های اشتراکی نمیشه نصب و استفاده کردش.

فرضا بنده بخوام یک اسکریپت عمومی بنویسم ، به هیچ عنوان نمیشه این کار رو با جنگو کرد چون نه در سی پنل و نه در دایرکت ادمین ساپورت نمیشه. و یک سری تنظیمات خاص برای وب سرور نیاز داره.

واگرنه خودم خیلی دوست دارم با پایتون و جنگو کار کنم اما ...

در مورد استخدام هم بله چند جا پیشنهاد داده ام اما متاسفانه همه ی شرکت ها تهرانی هستند و بنده تهران نیستم و امکان کار حضوری هم نیست...

مورد بعد هم اینکه بنده یک اسکریپت نوشتم ، چند نفر فقط به خاطر اینکه با پایتون بود از خریدشون منصرف شدند که چون بعدها که بخواهند ارتقا دهند دستشون باز نیست (کمبود پایتون کار) - که البته به قول شما امیدواریم روزی در ایران این مشکل رفع بشه.

بازم ممنونم از نظرتون.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
ببنید عموما هاست ها امکان پشتیبانی از پایتون در سطح وب را نمی دهند. عمدتا سایتهایی که با پایتون هستند، سایتهای ساده مثل فروشگاه، گالری عکس و... اینطور چیزا نیستند.
مثلا یه نمونه بخوام مثال بزنم، خود سایت اوبونتو http://ubuntu.com کلا با پایتون نوشتن.
اگر در این سطح می خواهید کار کنید، php بهترین است.
اما اگر بر استفاد از پایتون مصر هستید پیشنهاد می کنم به جای هاست یه vps خریداری کنید. اگر مشتری هاتون زیاد باشه صرف داره.
از طرفی مشتری ای که فنی نیست لازم نیست بدون شما با چی کد می زنید. صرفا می خواد براش اون سایت با اون ظاهر مد نظرش بالا بیاد، حالا شما php, html, asp, go یا پایتون بزن!!!
سالهــــا مـــــى گــــــذرد، حادثه ها مى آید
انتظـــــار فـــــــرج از نیمـــــه خــــــرداد کشم

[عکس: ShowPicture.aspx?ID=52750d12-5d92-4286-9...height=100]
  پاسخ
تشکر شده توسط :
(۱۳۹۴ مرداد ۲۸, ۰۴:۲۳ ب.ظ)shgninc نوشته: ببنید عموما هاست ها امکان پشتیبانی از پایتون در سطح وب را نمی دهند. عمدتا سایتهایی که با پایتون هستند، سایتهای ساده مثل فروشگاه، گالری عکس و... اینطور چیزا نیستند.
مثلا یه نمونه بخوام مثال بزنم، خود سایت اوبونتو http://ubuntu.com کلا با پایتون نوشتن.
اگر در این سطح می خواهید کار کنید، php بهترین است.
اما اگر بر استفاد از پایتون مصر هستید پیشنهاد می کنم به جای هاست یه vps خریداری کنید. اگر مشتری هاتون زیاد باشه صرف داره.
از طرفی مشتری ای که فنی نیست لازم نیست بدون شما با چی کد می زنید. صرفا می خواد براش اون سایت با اون ظاهر مد نظرش بالا بیاد، حالا شما php, html, asp, go یا پایتون بزن!!!
مشکل بنده با اجرای جنگو در سرور مجازی نیست.

بحث بنده سر اینه که فرضا بخوام یک اسکریپت عمومی مثل وردپرس (نه به این وسعت) بنویسم ، اگر با جنگو باشه هیچ فردی نمیتونه روی هاستش نصب کنه. خودتون هم میدونید که افراد زیادی نیستن که توانایی خرید سرور مجازی و هزینه کردن برای مدیریت ان رو دارند !

اما توی این چند روزی که دارم با لاراول کار میکنم ، بر خلاف تصورم ،‌خیلی به نسبت جنگو اسان تر و راحت تر هست. امکاناتی هم که داره زیاده.
تقریبا میشه گفت همه ی فریم ورک ها شبیه هم هستن.

فکر میکنم به اون نتیجه ای که میخواستم برسم رسیدم - تصمیم به استفاده از فریم ورک رو گرفتم. چون درسته مشکلاتی مثل حجم و غیره رو دارند اما هزاران مشکل دیگر رو حل کرده اند.

ممنونم از دوستان.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
(۱۳۹۴ مرداد ۲۸, ۰۱:۱۷ ب.ظ)m4hdi نوشته: این سوال هم ذهنم رو خیلی به خودش مشغول کرده که چرا اسکریپت های بزرگی مثل وردپرس - جوملا - دروپال - vbulletin با فریم ورک نوشته نشده اند ؟
درود
Drupal با سیمفونی نوشته شده
https://en.wikipedia.org/wiki/Drupal
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%...9%86%DB%8C
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نقل قول:درود
Drupal با سیمفونی نوشته شده
https://en.wikipedia.org/wiki/Drupal
https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%DB%...9%86%DB%8C
دروپال با سیمفونی نوشته نشده، بلکه فقط از یک سری از کامپوننت های سیمفونی استفاده می کنه، اون هم از نسخه ۸ که هنوز منتشر نشده
  پاسخ
تشکر شده توسط :
حس خوندن متن را نداشتم اما حیف که django را رها کنی. برو همون را ادامه بده
خدایا، این دنیا را بیهوده نیافریدی.
  پاسخ
تشکر شده توسط : shgninc
(۱۳۹۴ مرداد ۲۹, ۱۲:۲۶ ق.ظ)farhadfery نوشته: حس خوندن متن را نداشتم اما حیف که django را رها کنی. برو همون را ادامه بده

سلام.

کاش حس خوندن میداشتید و بعد پاسخ میدادید ...
  پاسخ
تشکر شده توسط : behnamy

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان