• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراقب تنظیمات سرور خود باشید !!
سلام،
امروز باید یه مقاله امنیتی حتماً بنویسم. چون خیلی مهمه. خیلی خیلی زیاد. شاید کمتر کسی باشه بدونه این مسئله رو. پس حتماً این صفحه رو با دوستاتون به اشتراک بگذارید.

سرور یا همون هاستینگ خودمون یکسری تنظیمات داره. یه فایروالم داره. خیلی اینها به کار میاد. ولی اگر مدیر سرور اطلاعات کافی نداشته باشه و شما هم از این موضوع ندونید بدجور به ضررتون تموم میشه !!!!

بگذارید با یک توضیح مختصر از اتفاقی که برای خودم افتاد شروع کنم. از این موضوع محمد امین (aminoia) مطلعه. از 15 ماه پیش یکسری تغییراتی در تنظیمات سرور رخ داد که من بی خبر بودم. من عادت دارم هر روز صبح برم و پروفایل سایتم رو در گوگل آنالیز و وبمستر بررسی کنم. از اون روز به بعد کم کم ترافیکم از گوگل اومد پایین. البته فقط گوگل مهمه چون فقط واسه اون بهینه سازی کردم و به قدری کارم تمییز بود که هنوز یک هفته نگذشته ، همه محتوا ایندکس شدن بدون هیچ اطلاع قبلی. خلاصه اینقدر اومد پایین که رسید به روزی 60 تا و الانم هی داره میاد پایین. اول فکر کردم نکنه مشکل از بهینه سازی من باشه. شایدم محتواش زیاد برای مخاطبان جالب نبوده! اینقدری شد که تصمیم به فروش نرم افزار سایتم کردم ... تا این حد. اما اصلاً باورم نمی شد همچین اتفاقی افتاده و مشکل از من بوده باشه. برای همین دو روز مدام تحقیق کردم و هی پست سر هم موردای مختلف رو امتحان می کردم. تا اینکه بالاخره مطمئن شدم مشکل از سرور بوده !!! چیزی که اصلاً فکرشون نمی کردم.

متوجه شدید که چقدر مهمه سرور ، آره؟ حالا از اون مهم تر چیزیه که ما باید دست کم هفته ای دو بار ازش استفاده کنیم در غیر اینصورت از این موارد بی خبر خواهیم بود. اونم چیزی نیست مگر fetch as googlebot موجود در گوگل وبمستر.
این ابزار خدمتی هست از سوی گوگل که بررسی می کنه ببینه همون لحظه روبات گوگل مشکلی با وارد شدن به سایت ما داره یا نه اگر نه چیزی که میبینه رو نمایش میده یا همون سورس اون صفحه بهتره بگم.
توی این مدت من اصلاً به این بخش سر نمی زدم چون برام مهم نبود. ولی بگم که الآن خیلی مهمه بررسی کردن از همه لحاظ سایتم !!! هرچقدر بتونم ابزار های مختلف معرفی می کنم که هممون استفاده کنیم.

این روزا که میرم از اون خدمت گوگل استفاده کنم ، همش Unreachable میده ! در صورتی که اگر موفقیت آمیز باشه Success میده.

چند جا ممکنه ایراد داشته باشه که این خطا رو میده. براتون شرح میدم.

htaccess : اولین چیزی که باید بررسی بشه این فایل هست. شاید جایی دسترسی IP ها رو محدود کردید و در بین اونا IP روبات مورد نظر قرار داره.

robots.txt : شاید روبات مورد نظر رو محدود کردید. حتماً قواعد و دستورات این فایل رو از سایت robotstxt بخونید.

هدر: همیشه هدر رو بررسی کنید. یه ابزار فوق العاده بهتون معرفی می کنم. web-sniffer اینجا نشون میده که هدری که سرور ارسال می کنه 200 OK هست یا نه هرچیز دیگه باشه بهتون میگه. ممکنه هدری که دریافت میشه درست نباشه.

فایروال سرور: فایروال سرور من تاحالا شخصاً ندیدم که چطوریاست ولی اینطوری که فهمیدم ، IP هایی که زیاد میرن و میان ، اسپم محسوب میشن. توی سایت منم همونطور که گفتم و google chart نشون میده ، همیشه در حال افزایش بود بدون هیچ کاهشی!. پس باید آی پی روبات گوگل فیلتر می شد و همینم شد. و این ایراد آخر بود که مشکل منم از همین بود. اگر همه چیز درست بود و فقط این مشکل داشت ، حتماً با پشتیبان سرورتون صحبت کنید و قانعش کنید مشکل از فایروالشه.

یادتون نره به اشتراک بگذارید ها !!!
مرسی Heart
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : Goback hosseintdk775 Bojbaj Y.P.Y paull GPForce
اوه متاسفانه بله.
خیلی ها داخل ایران هستن که سرور دارن و اطلاعی از مدیریت سرور تنظیمات سرور نداره.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Goback

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان