/
 • مباحث بنیادین در علم رمزنگاری

 • ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  حالت موضوعی | حالت خطی مباحث بنیادین در علم رمزنگاری
  نویسنده پیام
  vejmad آفلاین
  عضو ارشد
  *****

  ارسال‌ها: 1,460
  تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ ارديبهشت ۲۱
  اعتبار: 23
  تشکرها : 484
  ( 1247 تشکر در 611 ارسال )
  ارسال: #1
  مباحث بنیادین در علم رمزنگاری
  اینجا فعلا لیست یکسری مقاله های مهم رو میذارم جمع آوری و حفظ بشه، بعدا اگر وقت کردم شاید توضیح و مطلب بیشتری به فارسی هم بذارم.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Computatio...assumption

  https://en.wikipedia.org/wiki/Concrete_security

  https://en.wikipedia.org/wiki/Provable_security

  https://en.wikipedia.org/wiki/Strong_secrecy

  https://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_security

  https://en.wikipedia.org/wiki/Probabilistic_encryption

  https://en.wikipedia.org/wiki/Security_parameter

  https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_signature_forgery

  https://en.wikipedia.org/wiki/Informatio...c_security

  https://en.wikipedia.org/wiki/Classical_cipher

  https://en.wikipedia.org/wiki/Confusion_and_diffusion

  https://en.wikipedia.org/wiki/Substituti...on_network

  https://en.wikipedia.org/wiki/Feistel_cipher

  https://en.wikipedia.org/wiki/RSA_problem

  البته بعضی از این موارد که گذاشتم بیشتر تعریف های عمومی هستن که آدم باید بدونه تا مطالب تخصصی این رشته رو بتونه به خوبی مطالعه کنه. مثلا Classical_cipher یا Digital_signature_forgery از این نوع هستن که بیشتر تعریف اصطلاحات هستن تا اینکه تئوری های بنیادین این رشته باشن.
  فعلا نمیخوام خیلی مرزبندی کنم و محدودیتی هم نیست، بنابراین هرچی پیدا میکنم بنظرم میرسه که اطلاع پیشاپیش از اون میتونه خیلی مفید باشه همینطور قاطی پاتی میذارم Big Grin
  من خودم مدتها سردرگم بودم سر خیلی این موارد و تازگی یک دید و ساختار کلی تر و روشن تری رو متوجه شدم. شاید یک دلیلش این بود که انگار مقاله های ویکیپدیا به مرور زمان زیادتر و جامع تر و بهتر میشن! البته هم که علم رمزنگاری رشتهء کمتر شناخته شده ای است و بخاطر پیچیدگی ها و گستردگی زیادی که داره و دائم به مرور زمان در حال پیشرفت و روشن شدن و کاملتر شدن تئوری ها و تعریف ها هست، این مسائل توش طبیعیه. افراد زیادی وجود ندارن که بینش کلی جامع و عمیق و دقیقی از این رشتهء گسترده و پیچیده داشته باشن، و بنابراین پیدا کردن منابع کامل و خوب دسته بندی شده و روشن و همه فهم در این زمینه دشواره (حداقل تاحالا که بوده). متخصصان علم رمزنگاری در دنیای خودشون زندگی میکنن و با افراد معمولی معمولا کار و ارتباط چندانی ندارن و اهمیت خاصی هم نمیدن که بیان مفاهیم پیچیده و ریاضی وار این رشته رو در سطح عمومی تر و همه فهمی ارائه کنن.
  __________________________________________________________________________
  God knows
  (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴ شهريور ۳ ۰۸:۵۴ صبح، توسط vejmad.)
  ۱۳۹۴ مرداد ۳۱ ۰۹:۵۷ صبح
  یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
   تشکر شده توسط : behnamy shgninc admin Alaa sara147 codemaster mortaza nimaee ayoubsys
  vejmad آفلاین
  عضو ارشد
  *****

  ارسال‌ها: 1,460
  تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ ارديبهشت ۲۱
  اعتبار: 23
  تشکرها : 484
  ( 1247 تشکر در 611 ارسال )
  ارسال: #2
  RE: مباحث بنیادین در علم رمزنگاری
  خب لینک اول Computational hardness assumption داره چی میگه.
  میگه در علم رمزنگاری مدرن دنبال این هستن که الگوریتم هایی ایجاد کنن که بشه امنیت اونا رو به روشی بقدر کافی قابل اطمینان ثابت کرد (طبیعتا با متدهای منطقی/ریاضی). چون میدونیم که در دنیای علم و منطق، تکیه بر حدس و تصور و احساسات اعتباری نداره و باید تاجاییکه شدنی هست به اثبات و روشنی و اطمینان رسید، که بالاترین حد این اثبات معمولا اثبات با ریاضیات است. اما حتی در این شکل هم سطوح اثبات با هم فرق میکنن. بعضی اثبات ها کامل و مطلق هستن، ولی خیلی دیگر اثبات های کامل و مطلق ندارن و مثلا بر یکسری فرض هایی بنا شدن که عموما تصور میشه و احتمال زیادی داده میشه که درست هستن و تجربه و شواهد بر این امر صحه میگذارند اما بهرحال اثبات منطقی/ریاضی براشون وجود نداره.
  در بعضی موارد، الگوریتم ها دارای امنیت اثبات شدنی از نوع نظریهء اطلاعات هستن که قوی ترین نوع امنیته که مشروط و موکول روی فرضهای ثابت نشده و یا محدودیت های دنیای واقعی نیست؛ بطور مثال الگوریتم one-time pad. ولی در خیلی موارد هم طراحی چنین الگوریتم هایی و اثبات امنیت اونا در عمل ممکن نیست؛ در این موارد متخصصان به امنیت از نوع توان پردازشی عقب نشینی میکنن که سطح محدودتر و پایین تری از اثبات و امنیت رو داراست. در این سطح، امنیت بر اساس محدودیت توان پردازشی در دسترس بشر فرض میشه. یعنی میگن این الگوریتم ها با در نظر گرفتن اینکه در واقعیت توان پردازشی در دسترس انسان محدودیت های خاص فعلی و آیندهء نزدیک یا دور رو داره، امن هستن و کسی عملا قادر به شکست اونا نیست چون مثلا نیاز به زمان و/یا انرژی بسیار بسیار زیادی هست که در نتیجه انجامش عملا غیرممکنه یا اهمیتی نداره. طبیعتا برای تعریف و اثبات این نوع از امنیت، بر میزان سختی انجام یک عملیات خاص، تکیه میشه (اینکه چقدر نیاز به منابع پردازشی/زمان/انرژی داشته باشه). اما چون خود اثبات «حداقل میزان سختی انجام یک عملیات خاص» کار دشواریه و در خیلی موارد کسی نتونسته تاحالا این کار رو بکنه، بنابراین خیلی از این عملیات تنها فرض میشن که فلان قدر یا بقدر کافی سخت هستن، چون تاحالا کسی نتونسته راه ساده تری برای انجام اونا پیدا کنه. و به این هست که میگن Computational hardness assumption، یعنی «فرض دشواری پردازشی». نکته: بنده اهل برگردان های فارسی نیستم و اونا رو در خیلی موارد چندان مناسب و مفید نمی بینم و ترجیح میدم از همون عبارت های انگلیسی خودشون استفاده کنم، و اینطور ترجمه ها رو صرفا برای درک مطلب میذارم که شاید ترجمه های چندان دقیق و درستی هم نباشن.
  بطور مثال میدونیم که اگر کسی بتونه الگوریتمی از نوع Polynomial time برای فاکتورگیری از اعداد صحیح بزرگ پیدا کنه، الگوریتم رمزنگاری RSA قطعا بطور کامل شکسته میشه، ولی خب کسی تاحالا نتونسته چنین روش کارایی برای فاکتورگیری اعداد صحیح بزرگ پیدا کنه، با وجود اینکه خیلی افراد خیلی ریاضیدان ها در تاریخ برای این کار تلاش کردن؛ و بنابراین فرض رو بر این میذاریم که فاکتورگیری از اعداد صحیح بزرگ ماهیتا عملیات ناکارایی هست (به نسبت بزرگی عدد بصورت تصاعدی به پردازش نیاز داره). کسی نمیدونه آیا واقعا هیچ روش کارایی برای فاکتورگیری اعداد وجود داره یا نه که بشریت روزی بتونه بهش دست پیدا کنه، ممکنه وجود داشته باشه و ممکنه وجود نداشته باشه، کسی نتونسته چیزی رو در این مورد ثابت کنه، ولی هرکس تلاش کرده چنین روشی/الگوریتمی پیدا کنه موفق نشده، و بنابراین میشه گفت چنین الگوریتمی احتمالش زیاده اصولا از نظر ریاضی ممکن نیست یا حداقل دست یافتن بهش خیلی دشواره و چندان محتمل نیست به زودی محقق بشه (البته بحث رایانه های کوانتمی و الگوریتم Shor که برای فاکتورگیری اعداد بزرگ قابل استفاده است جداست و ما فعلا کاری با اون نداریم چون فیلد جداگانه ایه و هنوز هم رایانه های کوانتمی در مقیاس بزرگ تحقق پیدا نکردن و بنظر نمیرسه چندان هم به این امر نزدیک باشیم یا اصلا هیچوقت بالاخره شدنی بشه).

  بسیاری فرضهای دشواری پردازشی وجود دارند. گرچه هیچکدام از این فرضها ثابت نشده اند، اما بعضی از آنها از بعضی دیگر قوی تر هستند (قابل اطمینان تر بنظر می آیند - شواهد بیشتر و محکمتری تجربهء بیشتری آنها را پشتیبانی میکند). طبیعی است که متخصصان ترجیح میدهند و تلاش میکنند الگوریتم هایی که طراحی میکنند بر اساس تعداد کمتری از فرضهای ثابت نشده استوار باشند و فرضهای استفاده شده هم از نوع هرچه قوی تر باشند.
  __________________________________________________________________________
  God knows
  (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴ شهريور ۱ ۰۲:۱۵ عصر، توسط vejmad.)
  ۱۳۹۴ شهريور ۱ ۰۱:۰۱ صبح
  یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
   تشکر شده توسط : mortaza
  vejmad آفلاین
  عضو ارشد
  *****

  ارسال‌ها: 1,460
  تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ ارديبهشت ۲۱
  اعتبار: 23
  تشکرها : 484
  ( 1247 تشکر در 611 ارسال )
  ارسال: #3
  RE: مباحث بنیادین در علم رمزنگاری
  کسی پست قبلی رو خوند؟
  نظرتون راجع بهش چیه؟
  __________________________________________________________________________
  God knows
  (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴ شهريور ۱ ۰۲:۱۶ عصر، توسط vejmad.)
  ۱۳۹۴ شهريور ۱ ۰۲:۱۵ عصر
  یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
   تشکر شده توسط :
  shgninc آفلاین
  سید سجاد شاهچراغیان
  ***

  ارسال‌ها: 1,492
  تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ خرداد ۱۹
  اعتبار: 32
  تشکرها : 1402
  ( 665 تشکر در 503 ارسال )
  ارسال: #4
  RE: مباحث بنیادین در علم رمزنگاری
  ماشاءالله همیشه به اندازه یه مقاله مطلب می نویسید. کی وقت می کنید این همه را تایپ می کنید.

  HeartWink
  __________________________________________________________________________
  سالهــــا مـــــى گــــــذرد، حادثه ها مى آید
  انتظـــــار فـــــــرج از نیمـــــه خــــــرداد کشم

  [تصویر: ShowPicture.aspx?ID=52750d12-5d92-4286-9...height=100]
  ۱۳۹۴ شهريور ۱ ۱۱:۰۶ عصر
  یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
   تشکر شده توسط :
  vejmad آفلاین
  عضو ارشد
  *****

  ارسال‌ها: 1,460
  تاریخ عضویت: ۱۳۸۹ ارديبهشت ۲۱
  اعتبار: 23
  تشکرها : 484
  ( 1247 تشکر در 611 ارسال )
  ارسال: #5
  RE: مباحث بنیادین در علم رمزنگاری
  100 برابر چیزی که مینویسم مطالعه میکنم. این نوشتن ها تازه در برابر وقت و انرژی که برای مطالعه گذاشتم و میذارم هیچی نیست.
  منم تعجب میکنم بقیهء مردم چطوری زندگی میکنن دنبال چی میدون که اینقدر کم مطالعه میکنن اینقدر کم حال و انگیزه دارن اینقدر کم وقت دارن!
  آدم باید بلدوزر باشه هرچی هست قلع و قم کنه!
  البته در چیزهای خوب.
  آدم باید فرصت طلب باشه (به معنای مثبتش - در کارهای خوب و مفید و سالم).
  امروزه روز این همه علم این همه امکان و قدرت ریخته توی اینترنت و در دسترس همه هست، ولی حالا مردم اصلا وقت ندارن، و به عقیدهء خودشون کارهای مهمتری دارن.
  یه زمانی قدیما طلاب علم چقدر مشقت میکشیدن مسافرت میکردن با اسب و شتر و الاغ و پای پیاده از شهر به شهر حتی کشور به کشور دنبال استاد و منابع و مراکز علم میرفتن برای یادگیری، ولی الان تقریبا همه چیز در سراسر جهان زیر انگشتان ماست به یک اشاره با کمترین هزینه و زمان.
  خب برای یک خوره این یک فرصت واضح و بزرگه که نمیتونه ازش بگذره حاضره خیلی چیزهای دیگه رو فداش کنه. اونی که زمان قدیم بخاطر علم مشقت و هزینه میکرد مسافرت میرفت از دیار خودش کوچ میکرد الان هم حاضره چیزهای دیگری رو برای این گنجهای عظیم فدا کنه.
  البته من بقیه مردم رو سرزنش نمیکنم. هرکسی حق داره طوری که دوست داره زندگی کنه. زندگی خودشه، شرایط شخصی و محیطی و علاقمندی ها و اهداف خودش رو داره. ولی بهرحال علم و قدرتهای اصیل و درونی ساده بدست نمیان، راه دشوار و طولانی هست نیاز به صرف زمان و جدیت و پشتکار زیادی هست، باید انبوهی انبوهی، بقدر عظیمی مطالعه کرد، حتی مطالب حجیم و خشک و پیچیده که کمتر کسی حتی بین علاقمندان علم رغبت بهشون داره اما چون میدونه لازمه بدون اون نمیشه گذر کرد به مراحل بالاتر رسید این رو به خودش روا میکنه، مثل اینکه میدونی باید غذایی دارویی چیزی با اینکه دوست نداری بدمزه است اما بخوری تا سلامت باشی.

  البته به گمانم در طول سالها توان مطالعه و درک بنده به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کرده.
  بهرحال این طبیعی هست هرچیزی رو توش مایه بذاری سالها ادامه بدی تمرین کنی بالاخره مهارت و قدرتی بیشتر از افراد معمولی پیدا میکنی.
  از اون طرف شرایط زندگی شرایط محیطی بنده هم طوری بوده که این اجازه رو داده که خیلی بیشتر از افراد دیگر آزادانه و تارک دنیا وار دنبال این صرف وقت و انرژی روی این مسائل و علاقمندی های خودم برم. نمیشه اینو انکار کرد! توی خیلی خانواده ها افراد چنین فرصت و شرایطی ندارن باید همه چیشون کم و بیش نرمال و استاندارد باشه به موقع درس بخونن درس خوندن رو تموم کنن به موقع متعارفش وارد بازار کار بشن ازدواج کنن و الی آخر! من یه شرایط استثنایی داشتم که اینو زود فهمیدم و سعی کردم ازش طوری که دوست دارم استفاده کنم، دنبال کلیشه ها و نظر و تایید دیگران هم نبودم.

  بنظرم یکسری آدمها اگر نباشن این شرایط شخصی و محیطی مساعد رو نداشته باشن دنبال این چیزا نرن این کارها رو انجام ندن، اونوقت علم و فناوری امروزه روز به این شکل نبود مسلما خیلی از کشفیات و اختراعات و دانش و فناوری وجود نداشت.
  __________________________________________________________________________
  God knows
  (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴ شهريور ۳ ۱۱:۴۷ صبح، توسط vejmad.)
  ۱۳۹۴ شهريور ۳ ۱۱:۳۹ صبح
  یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
   تشکر شده توسط : behnamy mortaza
  « قدیمی تر | تازه‌ تر »

  ارسال پاسخ
  پرش به انجمن:


  کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
  IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS