• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فرق بین noindex و nofollow در چیست؟
#1
سلام،
حتماً دیدید که خیلی ها از دو کد زیر در پوسته صفحاتشون استفاده می کنن!
کد:
<meta name="robots" rel="nofollow">
و
<a rel="nofollow">anchor text</a>
یا
<meta name="robots" rel="noindex">
بنظر شما فرق بین اونا چی می تونه باشه؟ اصلاً چیکار می کنن؟ و چرا باید ازشون استفاده کنیم؟ محل استفاده کردنشون کجاست؟ و خیلی سوال دیگه که نمیگم Cool البته یک سوال دیگه هم هست و اونم اینه که چرا خیلی ها از هر دو مدل بالا همزمان استفاده می کنن یعنی noindex, nofollow ؟
بریم که یاد بگیریم Smile
<meta> ها که جاشون در قبل از تگ </head> هست و وقتی نام robots بهش اختصاص داده میشه ، فقط و فقط روبات ها باهاش سر و کار دارن و کارشونم با اون صفحه بستگی به مقداری که در rel داده شده داره.
تگ <a> که برای لینک دادن ازش استفاده میشه ، یک خصیصه دیگه هم داره به نام rel که مشابه همون meta name="robots" عمل می کنه.
و اما کجا ازشون استفاده کنیم؟
از نوع meta ها وقتی استفاده می کنیم که بخوایم کل اون صفحه رو مد نظر بگیریم و وقتی هم از a rel استفاده می کنیم ، منظورمون فقط و فقط همون لینک و محتواش هست.
حالا اینا به چه معنی هستند؟
noindex در meta به روبات میگه که: ببین پسر جان ، این صفحه رو ببین و crawl کن اما ایندکس نکن یعنی در نتایج جستجو نشون نده و می تونی بهش pagerank هم اختصاص بدی.
nofollow در meta و a به روبات میگه: عزیزم ، این صفحه که داخلشی/لینکی که داری میبینی رو ببین اما ایندکس نکن و پیج رنک هم بهش اختصاص نده و همینطور هرچی لینک که به خارج میره رو ازشون پیروی نکن.

حالا چرا بعضی ها از هردوی اونا استفاده می کنن؟ بنظر خودم کار بسیار اشتباهی هست و اصلاً معنی نمیده. بهتره استفاده نکنید Heart
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : Bojbaj hosseintdk775 Reza
#2
نظر شما کاملا اشتباه هست Big Grin

1- از اینکه میگید pagerank اختصاص بده یا نده. منضور اون صفحه خودتون نیست. بلکه لینک مورد نظر هست. بزارید این جوری توضیح بدم.

گوگل اعظم در آیه 9 قوانینش میگه شما با لینک دادن به صفحات دیگر محصوصا به سایت های دیگر می توانید امتیاز بیشتری هم خودتون و هم اون طرف کسب کنید. در واقع شما با لینک دادن برای اون طرف backlink ایجاد میکنید.

اما باز هم بک آیه دیگر داریم در بخشی دیگر که مفرماید. اوی حاجی مواظب باش به کی لینک می دی. هر سایتی یا صفحه ای ارزش لینک دادن رو نداره. ارزش که هیچ ممکن است امتیاز منفی بده.

چه زمانی از noindex,nofollow استفاده میکنیم؟؟؟! زمانی که صفحه ما ارزش آنچنانی نسبت به صفحه های دیگر نداشته باشه. این شکلی روبات ها میان صفحه رو میببنید. چون عرضشی نداره اون تایم لازم رو که گوگل در سایت شما ول میگرده رو صرف ایندکس کردن مطالب و پیج های مهم هست.

یا اینکه از یک صفحه که محتویات ثابتی دارید .شما 4لینک یا صفحه مشابه ایجاد میکنید. خوب گوگل می فرماید. از تکرار بپرهیزید. شما هم براتون مهم اینه که مطالب داخل صفحه ایندکس بشه. پس 1 صفحه رو در اختیار روبات ها قرار میدید. و بقیه رو نه.


اما در مورد
کد:
<a rel="nofollow">anchor text</a>

فرض کنید من در یک مطلبی لینک به یک صفحه سیاسی یا .... می دیم. مثلا لینک میدم به یک سایت وی ----- پی ------ ان فروش. به مرور من تو لیست گوگل مبنی بر کلمه .... میرم. و فردا فیلتر .... اینجاست که عرضش پیدا میکنه یک لینک رو اصلا نزارید روبات ها follow کنند.

  پاسخ
تشکر شده توسط : Bojbaj hosseintdk775
#3
صالح جان من مگه چی گفتم Huh
نقل قول:1- از اینکه میگید pagerank اختصاص بده یا نده. منضور اون صفحه خودتون نیست. بلکه لینک مورد نظر هست. بزارید این جوری توضیح بدم.
اول اینکه من ذکر نکردم که لینک داخلی هست یا خارجی پس ایرادی به حرفم هم وارد نیست ! دوماً صفحه مهم نیست از داخل باشه یا از خارج. شما فرض کن ، یک صفحه تماس با ما داری که خب میدونی کاری باهاش نکنی ایندکس میشه! و در نهایت به دلیل ساکن و بی حرکت بودنش خب رتبه ای تعلق بهش نمیگیره و در کل رتبه سایت رو میاره پایین پس ما باید با یه چیزی از ایندکس شدن اون جلوگیری کنیم دیگه! و اونم rel یا meta با محتوای nofollow هست.

نقل قول:گوگل اعظم در آیه 9 قوانینش میگه شما با لینک دادن به صفحات دیگر محصوصا به سایت های دیگر می توانید امتیاز بیشتری هم خودتون و هم اون طرف کسب کنید. در واقع شما با لینک دادن برای اون طرف backlink ایجاد میکنید.
من اصلاً در باره لینک بازگشتی یا همون بک لینک صحبت نکردم که شما در موردش گفتی ... در کل اینی که گفتی کاملاً درسته.

نقل قول:اما باز هم بک آیه دیگر داریم در بخشی دیگر که مفرماید. اوی حاجی مواظب باش به کی لینک می دی. هر سایتی یا صفحه ای ارزش لینک دادن رو نداره. ارزش که هیچ ممکن است امتیاز منفی بده.
اینم درسته و باز هیچ ربطی اصلاً به موضوع تاپیک ما نداشت Tongue

نقل قول:چه زمانی از noindex,nofollow استفاده میکنیم؟؟؟! زمانی که صفحه ما ارزش آنچنانی نسبت به صفحه های دیگر نداشته باشه. این شکلی روبات ها میان صفحه رو میببنید. چون عرضشی نداره اون تایم لازم رو که گوگل در سایت شما ول میگرده رو صرف ایندکس کردن مطالب و پیج های مهم هست.
به قول یکی از بهینه سازان انگلیسی "وقتی صفحه ای nofollow باشه خب ایندکس نمیشه پس چه دلیل داره از noindex هم استفاده کنیم؟" حالا خودم هم اینو اضافه می کنم ، وقتی شما میگی noindex, nofollow یعنی یکبار میگی ایندکس نکن و یه تأکید هم می کنی بعد در noindex میگی ارزش قائل بشو (رتبه بده به صفحه) جای دیگه میگی ارزش نداره این صفحه رو اصلاً ببینی؟ Cool از اون حرفا بودا!

نقل قول:یا اینکه از یک صفحه که محتویات ثابتی دارید .شما 4لینک یا صفحه مشابه ایجاد میکنید. خوب گوگل می فرماید. از تکرار بپرهیزید. شما هم براتون مهم اینه که مطالب داخل صفحه ایندکس بشه. پس 1 صفحه رو در اختیار روبات ها قرار میدید. و بقیه رو نه.
تکرار = گول زدن موتور جستجو >>> موتور جستجو های الان علاوه بر تشخیص چگالی کلیدواژه ، فواصل بین اون ها ، تعداد صفحاتی که اون کلیدواژه در آنها وجود داره ، اندازه شون (مثلاً strong یا h1 بودن) رو هم بررسی می کنن ، پس اگر بخوای بپیچونی ، مطمئن باش که پیچیده میشی Big Grin

نقل قول:فرض کنید من در یک مطلبی لینک به یک صفحه سیاسی یا .... می دیم. مثلا لینک میدم به یک سایت وی ----- پی ------ ان فروش. به مرور من تو لیست گوگل مبنی بر کلمه .... میرم. و فردا فیلتر .... اینجاست که عرضش پیدا میکنه یک لینک رو اصلا نزارید روبات ها follow کنند.
یه نگاه به حرفی که زدم بنداز و فرقشون رو با حرف خودت به من بگو ...
نقل قول:هرچی لینک که به خارج میره رو ازشون پیروی نکن.
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : Bojbaj
#4
سلام.
اکه تو کدیrel="follow" نوشته نشه اون وقت اون لینک برای پیج رنک یا ایندکس تو کوگل تاپیر نداره؟
مثلا تو کد های زیر:
<b>لینک های مفید</b></div></div>
<div class=CenterSid>
<div class=li-Sid><a rel="nofollow" href="http://aaaa.com/shop">فروشگاه اینترنتی</a></div>
<div class=li-Sid><a rel="follow" title="فال حافظ" href="http://bbbb.net/hafez">فال حافظ</a></div>
<div class=li-Sid><a rel="follow" title="فال روزانه" href="http://bbbb.net/roozanehfall">فال روزانه</a></div>
<div class=li-Sid><a title="ارسال پیامک تبلیغاتی" href="http://yyyyyyyyy.com">ارسال پیامک تبلیغاتی</a></div>
<div class=li-Sid><strong><a rel="follow" title="انجمن" href="http://bbbbb.net">انجمن</a></strong></div>
<div class=li-Sid><a href="http://bbbbbbb.ir">شلوغ</a>
</div>
<div class=li-Sid><a href="http://bbbb.net">پیچک . نت</a></div>
<div class=li-Sid><a rel="follow" title="اس ام اس تبلیغاتی و منطقه ای" href="http://www.bbbbbb.com">اس ام اس تبلیغاتی و منطقه ای</a></div>
</div>
<div class=LowSid></div></div>

قبل یا بعد همه ی لینک ها rel="follow" داره.اما قبل یا بعد از لینک http://yyyyyyyyy.com این کد رو نداره.
البته این کدهایی که گذاشتم یه قسمت از کد قالب وبلاگی هست که سایت ارایه دهنده اون این سیتم رو گذاشته که با هر بار refresh صفحه کد قالب ،تو سایت ارایه دهنده کد،عنوان(اسم) لینک http://yyyyyyyyy.com عوض میشه.
می خواستم بدونم آیا لینکhttp://yyyyyyyyy.com هم برای گوگل تاثیر داره و پیج نگ سایت yyyyyyyyy.com بالا میره؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#5
لطقا کد هاتون رو در تگ های مناسب قرار بدید. دوست عزیز
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#6
(۱۳۹۱ شهریور ۲۶, ۰۶:۰۸ ب.ظ)zoghal نوشته: لطقا کد هاتون رو در تگ های مناسب قرار بدید. دوست عزیز

حالا چرا جواب ندادین؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#7
1- چون قوانین رو رعایت نکردین
2- به خوندن و نگاه کردن به کدهای نا مرتب اعلاقه ای ندارم
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#8
(۱۳۹۱ شهریور ۲۶, ۰۷:۰۸ ب.ظ)zoghal نوشته: 1- چون قوانین رو رعایت نکردین
2- به خوندن و نگاه کردن به کدهای نا مرتب اعلاقه ای ندارم

حالا باید چی کار کنم.
منظورتون از تگ های نامناسب چیه؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#9
نقل قول:منظورتون از تگ های نامناسب چیه؟
ببینید کاربر محترم، اینجا قوانینی داره که خب قطعا سخته آدم قوانین هر انجمن رو بخواد پیش از استفادش بخونه. خودمم اینکارو نمیکنم. ولی این بر میگرده به خود آدم که چقدر فرهنگ و سلیقه داشته باشه. من نخونده قوانین هر انجمنی رو رعایت میکنم. مشکل پست شما، این بوده که از قالب بندی مناسب برای کدهاتون استفاده نکردید. من هم پیش از صالح اومدم و پستتون رو دیدم پنجره رو بستم. چون منم حوصله خوندن پست درهم رو ندارم.
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : zoghal Reza
#10
مرسی مطلب خوبی در زمینه تگ ها برای سئو و بهینه سازی وبسایت بود . با تشکر .

سئو
  پاسخ
تشکر شده توسط :


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان