• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در موردی بومی سازی در زند ( نسخه ۲ )
سلام
من میخواستم بدونم چه امکانات بومی سازی توی زند قرار داره. بیشتر در این سه زمینه میخوام اطلاعات داشته باشه

۱- امکان ساخت پی دی اف فارسی بدون مشکل وجود داره؟
۲- روش خاصی برای بومی سازی اعداد مثلا نمایش ۱ به جای 1 وجود داره؟
۳- تقویم جلالی چی؟ باید از پی دیت استفاده کرد یا خودش روشی داره یا ترکیب این دو

در مورد اعداد من میتونم با یه تابع کوچیک بعضی ز اعداد مثل تاریخ یا شماره آی ای و ایچ چیز ها رو عوض کنم . میخوام ببینم روش عمومی تری هست؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
۱- نمی دونم . فکر نکنم بشه
۲- فکر کنم از format اعداد استفاده کنی فارسی کنه. از intl استفاده می کنه
۳- تاریخ جلالی نداریم. ولی تاریخ شمسی پارسی رو با intl پشتیبانی می کنه (هنوز تست نکردم)
  پاسخ
تشکر شده توسط : voltan
نقل قول:تاریخ جلالی نداریم. ولی تاریخ شمسی پارسی
وحید چه تفاوتی هست بین این دو تا
  پاسخ
تشکر شده توسط :
ایران گاهشمارهای بسیاری رو داره
گاهشمار ایران باستان
گاهشمار هجری قمری
گاه شماره جلالی: دقیقترین تاریخ موجود در جهان که به فرمان خوجه نظام الملک توسط عده ای از ریاضی دانان که رهبری اون توسط عمر خیام بود انجام شد که در ۳ رمضان ۴۷۱ هجری قمری تهیه شد.
مبدأ گاه‌شماری جلالی، سال جلوس ملکشاه بر تخت سلطنت و سرآغاز آن جمعه، اول فروردین سال نخستین جلالی (۴۵۸ هجری خورشیدی)، برابر نهم رمضان سال ۴۷۱ هجری قمری قراردادی (دهم رمضان سال ۴۷۱ هجری قمری هلالی) و مطابق با ۱۵ مارس ۱۰۷۹ میلادی جولیانی (۲۱ مارس ۱۰۷۹ میلادی گرگوری) بود که تفاضل آن با تقویم هجری خورشیدی ۴۵۷ سال می‌باشد. طول ماهای سال کاملا ۳۰ روزه بوده و در آخر سال ۵ یا ۶ روز اضافه می شده که با روز اول بهار یکی بشه. البته بعضی از منابع گفتن که طول ماه ها ۲۰ تا ۳۲ روزه متغیر بوده.
این تقویم دقیقترین تقویم جهان تا به حال هست جالب هست بدونید که تا قبل از مشروطیت این اصلا رسمیت نداشته. بعد از مشروطیت به اسم تقویم برجی (اسم سر برح از این میاد Big Grin ) استفاده میشه و بعد از آن در سال ۱۳۰۴ با تصویب مجلس شورای ملی تقویم رسمی ایران که به اسمهای هجری خورشیدی تقویم ایرانی تقویم فارسی هم شناخته میشه به رسمیت شناخته میشه و زمان شروع این تقویم هجرت پیامبر هست که که چند ماهی از زمان هجرت میارنش عقب تر که به زمان اعتدال بهار و نوروز یکسان بشه. یعنی هجرت پیامبر در ۲۴ شهریور سال ۱ هجری خورشیدی اتفاق می افته. اسم ماهها هم عوض میشه. این تقویمی که الان استفاده می کنیم همین تقویم هست

حالا گاهشمار های زیاد دیگه ای هم هستن مثل یزدگردی هخامنشی اوستایی نو و ... .
همونطور که می بینید تقریبا هیچ وقت از تقویم جلالی به صورت رسمی استفاده نشده. اما این تقویم پایه همه تقویم های بعد از خودش بوده. به همین دلیل همه تقویم های بعد از این تقویم دقیق ترین تقویم ها هستن

پس این تاریخی که داریم میگی تقویم جلالی نیست چون نه اسم ماه‌هاش بهش می خوره نه طول ماه ها و نه حتی زمان شروع سال (اختلاف در سال داریم).

یکی از دلایل مخالفت من هم با تاریخ jdate همین استفاده از کلمه جلالی هست. خیلی از تقویم ها به اسم جلالی ایجاد می شن. که این یه اشتباه محض هست
  پاسخ
تشکر شده توسط : voltan zoghal mohsened
خیلی ممنون بابت توضیحات.
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان