• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سوال در خصوص مدیریت سطح دسترسی کاربران بر اساس اکشن
سلام.
من توی یک پروژه ای نیاز به پیاده سازی یک نوع سطح دسترسی بر اساس اکشن های مختلف سیستم هستم. یعنی سطح دسترسی بر اساس هر اکشن خاص هست نه بر اساس نقش کاربر.

یه مثال میزنم فرض کنین سطح دسترسی هر کاربر به این صورت تعریف میشه

در پنل مدیریت
****-بخش شماره 1
1-زیربخش شماره 1(منظور یک اکشن خاص هست مثلا تعریف مطلب جدید)
2- زیربخش شماره 2
3- زیربخش شماره 3

****-بخش شماره 2
4- زیربخش شماره 1-2
5- زیربخش شماره 2-2
6- زیربخش شماره 3-2

هر کدوم این زیربخش ها یک چک باکس دارن که ادمین انتخاب میکنه هر کاربر مثلا کدوم زیربخشها رو دسترسی داشته باشه. به نظر شما برای پیاده سازی همچین مدلی در Yii بهترین و سریعترین روش چیه؟

پروژه با Yii 1.1.16 نوشته شده
بنده طعم ايمان را نمي چشد، تا اينكه دريابد آنچه اتفاق نيفتاده است نمي شد كه اتفاق بيفتد؛و آنچه شده و اتفاق افتاده است,نمي شد كه نشود و اتفاق نيفتد....حضرت علي(ع)
  پاسخ
تشکر شده توسط :
سلام،
من با Yii2 کار میکنم، نمیدونم توی ورژن یک این بود یا نه، ولی توی دو میتونی از RBAC استفاده کنی، خیلی هم قشنگه.
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب RBAC هست توی Yii یک اما اینجوری که من فمیدم ازش صرفا مبتنی بر نقش میاد سطح دسترسی میده. مثلا تو میگی ادمین کل ، نویسنده ، ویرایشگر ،.... یعنی سطح دسترسی ها کاملا مشخصه اما چیزی که من ازش میخوام اینه که بیام و به ازای هر کاربر سطح دسترسی مخصوصی بدم و فردا مثلا یکی از دسترسیهاشو اضافه یا کم کنم.
بنده طعم ايمان را نمي چشد، تا اينكه دريابد آنچه اتفاق نيفتاده است نمي شد كه اتفاق بيفتد؛و آنچه شده و اتفاق افتاده است,نمي شد كه نشود و اتفاق نيفتد....حضرت علي(ع)
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب درسته، بر اساس نقش کار میکنه، ولی اون نقش رو خودت تعریف میکنی، مثلا نقش می‌تونه هر کودوم از اون زیر بخش‌هایی که خودت گفتی باشه.
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب اینجوری ادمین باید کلی نقش تعریف کنه خب.یعنی اگر کسی رو هم بخواد ویرایش کنه اگر صرفا همون یک نفر اون نقش رو داشته باشه باید بره نقش رو ویرایش کنه ولی اگر چند نفر اون نقش رو داشته باشن باید بخاطر اون یک نفر بره یه نقش جدیدی تعریف کنه براش فکر میکنم.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نقش‌ها مگه ثابت نیست ؟ یعنی نقش جدید اضافه میشه به سایت ؟
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
ببین این یه نرم افزار رزرواسیونه مخصوص یک آژانس مسافرتی.
بخش های مختلفی داره مثل
1-مدیریت هتل ها
2-قیمت گذاری ها
3-گزارشات مالی
4-گزارشات فروش
5-مدیریت رزرو ها
6-تنظیمات سیستم و ...

بعد مثلا 10تا کارمند دارن اینا...
ادمین میاد به کارمند شماره 1اش دسترسی 1و2و5 رو میده.
به کارمند شماره 2 دسترسی 1و2و3 رو میده
به کارمند شماره 4 دسترسی 1و2و3و5 رو میده و به همین صورت. یعنی کاملا بر اساس دلخواه خودش و اون کارمند خاص میاد تصمیم میگیره به کی دسترسی به چه قسمت هایی رو بده یعنی به نظر من این وسط نقشی وجود نداره صرفا بر اساس اکشن ها و کنترلرها تصمیم میگیره که هر نفر به چه بخشی دسترسی داشته باشه. فرض کن همون کارمندشماره 4 فرداش ادمین میاد دسترسی 5 رو ازش میگیره.
و بخش های سیستم زیادن فکر کن مثلا حدود 30-40تا اکشن اصلی داریم این وسط که تعریف نقش برای اونا یه مقدار سخت میشه

اگر پیشنهاد خوبی داشته باشی ممنون میشم. یا یه شماره تماس به من بدی توی خصوصی که سوالمو اونجا واضح تر مطرح کنمBig Grin

به نظرت میشه اینو با RBAC در آورد مثلا؟
  پاسخ
تشکر شده توسط : Alaa
چرا از rights استفاده نمی کنی؟
علاوه بر هر کنترولر می تونی روی هر اکشن هم دسترسی بدی به کاربرا
همه جوره اش رو داریم ظاهرن
  پاسخ
تشکر شده توسط : Alaa shgninc
راست میگی، با RBAC خیلی زیاد میشه با این همه نقش.
دیگه راه‌کار رو برادر گفتن دیگه Smile
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خیلی ور رفتم باهاش....نمیدونم من نتونستم کاری انجام بدم باهاش بخاطر اینکه پیچیده است یا هر دلیل دیگه ای ...فقط فهمیدم فوق العاده است اما من نتونستم ازش استفاده کنم. بعد شما در نظر بگیرین که ادمین پروژه که یک کارمنده آژانس مسافرتیه باید خیلی راحت بتونه سطح دسترسی بده به هر کارمندConfused
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان