• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سادگی و انعطاف وردپرس + نظر کلی دربارهء استفاده از CMS
دارم یه سایت با وردپرس برای خودم درست میکنم روی لوکال که بعدا شاید هاست و دامین گرفتم و گذاشتم توی اینترنت. ترجمه ها و آموزش ها و کارها و مطالب مختلفی رو که تاحالا در فرومهای مختلف درج کردم میخوام بذارم توش. یه همچین سایتی با محتواش بعنوان رزومه و نمونه کار فکر کنم برای ارائه خیلی خوب باشه!!

البته گفتم با کار و محتوای واقعی یخورده مهارت در استفاده از وردپرس بدست بیارم بعدا شاید نیاز شد از نظر کاری و تجاری. هدف اولم این بود.

اول میخواستم یک Theme از پایه درست کنم ولی بعد دیدم چه کاریه وقتی داریم از CMS استفاده میکنیم باید حجم و سختی کار حداقل باشه و میتونیم از تم های خودش استفاد کنیم. واسه همین تم Twenty Eleven خودش رو برداشتم و تغییر دادم. کار سختی هم نبود چون قبلا دربارهء ساختار و روش توسعهء تم های وردپرس مطالعه کرده بودم. ساختار ساده و در عین حال منعطفی داره که برای کارهای معمولی ایدئاله.

این سادگیش واقعا خوراکه. یه برنامه نویس خوره خیلی از این سادگی و راحتی حال میکنه، چون میدونه چقدر وقت و انرژی باید صرف ساده ترین و تکراری ترین کارها کرد که میشه روی یادگیری چیزهای جدید و انجام پروژه های خلاق تر و ویژه تر صرف کرد تا کارهای روزمره و تجاری صرف.

مثلا امروز اومدم یه لیست Categories بصورت لینکهایی به ستون کناری اضافه کنم که با کلیک روی هر دسته پست هایی که در اون دسته طبقه بندی شدن نمایش داده بشن. با خودم فکر کردم حداقل چند خطی باید کد PHP بنویسم و مقداری وقت رو صرف رفرنس خوندن کنم. اما فقط با یک خط و یک تابع که فوری از رفرنس توابع وردپرس دراومد همه کارها ظرف 15 دقیقه تموم شد رفت!!

اصل همه کارش همین بود:
کد:
wp_list_categories(array('show_count'=>1, 'title_li'=>0));

دیگه از این ساده تر و سریعتر هم میشه؟

حالا فقط یک چیز رو میخواستم بدونم و اونم مقایسه انجام مشابه همین کارها در CMS های دیگه هست.
مثلا در جوملا هم به همین راحتی و کوتاهی میشه این کار رو کرد؟ یا اینکه باید شیء گرا بازی دربیاریم و اول یه شیء ایجاد کنیم و بعد بهش پارامتر و دستور بدیم و دوتا اسم Constant بذاریم که خیلی حرفه ای و اصولی بنظر بیاد؟ Big Grin

البته با اینکه از CMS ها خیلی تعریف میکنم و اعتقاد دارم باید استفاده کرد، تاجاییکه تاحالا دیدم و فهمیدم CMS ها هیچکدام درحد آخر و اعلی حرفه ای نیستن. مثلا سیستم رجیستر و لاگینی که خودم توسعه دادم بنظرم از سیستم رجیستر و لاگین تمام CMS ها امن تره و حتی امکانات بیشتری داره. ولی CMS ها باتوجه به حجم کاری که انجام میدن و برای سناریوهای عادی فکر میکنم خیلی به صرفه باشن. یجورایی از نظر معیار حرفه ای درکل حداقل در سطح متوسط یا مقداری بالاتر هستن، کد HTML و جاوااسکریپت سازگار با استانداردها و مرورگرهای مختلف تولید میکنن، تست و باگیابی و امنیت نسبتا خوبی روشون انجام شده که کار کمی نیست برای سیستمهای گسترده، ساختار کدنویسی بقدر کافی استاندارد و تمیز و منعطف و سیستمهای پلاگین و امکان گسترش و نگهداری خوبی دارن...
خلاصه همهء این کارها رو آدم خودش یک نفری بخواد انجام بده با کیفیت کافی، بنظرم معقول نیست، مگر اینکه واقعا دلیل خوبی براش داشته باشه.
تازه آدم میتونه همین CMS ها رو دستکاری کنه. چرا بیاد از صفر همهء کدها رو بنویسه و این همه کار و هزینه و زمان صرف کنه؟
  پاسخ
تشکر شده توسط : oia
صد در صد سرعت و انرژی کمتر در تجارت حرف اول رو می زنه.
سی ام اس های دیگه ای هم هستن که به نوبه خودشون قوی هستن. مثل drupal. البته یادگیری drupal سخت تره
البته توجه داشته باش که cms همونطور که از اسمشون پیداست سیستم مدیریت محتوا هستن. برای تولید web application ها قدرت پاسخگویی خوبی رو ندارن.
اونجاست که بحث فریم ورکها پیش میاد. در یک سطح پایین تر قرار می گیرن. ابزارهایی که محیطی رو آماده می کنن تا اوون چیزی رو که در ذهن داری برات پیاده سازی کنن. ایشالا به اونجاها هم سریعتر برسی.
  پاسخ
تشکر شده توسط : vejmad Reza hamid_80386 mohsenkw shgninc

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان