• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ساختار اولیه براساس MVC
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام
خوبید؟ خوشید؟ سلامتید؟
اگرم نیست من چیکار کنم / برید بشید Smile

بعد از مدت ها کد نوشتن و نصفه نیمه رها کردن دوباره می خواستم یه برنامه دیگه ای شروع کنم بنویسم که ترسیدم بازم به بلای قبلی ها دچار بشه
که واسه همین فعلا دست نگه داشتم و سعی ام اینه که یه ساختاری بر اساس MVC واسه خودم درست کنم که حداقل واسه پروژه های کوچولو بتونم ازش استفاده کنم و تا جایی هم که بتونم گسترشش بدم و چیز میز یاد بگیرم ازش

مدتی پیش شروع کردم به نوشتنش که تو git هم آپلود شده
این گیت هم چند روزه همزمان به این یاد گرفتم / خیلی چیزی جالبهSmile / خوردنی هم هست مثل اینکه Tongue

با نتبینز هم قشنگ مچ شده و قسمت هایی که تغییر می دم رو بغل پیغام می ده که با کلیک روش می تونم به حالت ها قبلی برگردونم (حالت هایی که commit شدن) // این قسمت هم گفتم که به aptana استفاده کننده ها بر بخوره Tongue ( حالا نیایید بگید اونم داره ها )

خوشحال می شم اگه وقتی کردید - حوصله ای داشتید و فلان و بهمان یه سری بهش بزنید و اگه ایرادی پیشنهادی چیزی دارید (انتقاد نگفتم ها Angry ) بگید که بشینم درستش کنم و یه چیزی هم یاد گرفته باشم

اینم بگم که اولیم باره دارم با MVC قاطی می شم و باهاش کار میکنم ( قبلش پسر خوبی بودم )

اینم لینکش (بعد از کلی قصه تعریف کردن) : https://github.com/baghayi/Rastgo-Framework

خیلی ممنون
راستی یادم رفت بگم که هنوز قسمت models و ننوشتم و ...
  پاسخ
تشکر شده توسط : masoudmanson hidensoft oia zoghal
من دومین بارمه اسم github رو می شنوم Wink
الان هم عضو شدم تا بتونم نگاهی به پروژت بندازم Tongue
این بقایی خودتی دیگه ؟ Big Grin
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خیلی چیز جالبیه
حتما یاد بگیر Smile
اینجا ها رو نگاه بکن:
http://www.ava.co.uk/support/faq/git-ver...h-git.aspx

http://coding.smashingmagazine.com/2011/...it-series/
و
http://coding.smashingmagazine.com/2011/...it-part-2/

یوتوب هم چیز میز پیدا می شه
--
آره خودمم چطور مگه؟ Smile
  پاسخ
تشکر شده توسط :
راستش من مثه تو به فریم ورک نگاه نمی کنم!
بنظر من فریم ورک یه ابزاره برای توسعه
نه توسعه ابزاریه برای فریم ورک!!! ( نگاهی که شاید همه فریم ورک ها دارند )
از این نظر فریم ورک تو این شکلیه!!! ( شکل دوم )
...
دوم در مورد کتابخونه
بهتره کتابخونش رو حرفه ایی تر کنی

باید برای اینکه بتونیم با فریم ورک جور شیم یکم راجع بش توزیح بدی!
موافقی ؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
دقیق متوجه نشدم چی گفتی

خوب این که فریمورک نیست /
هدفم اینه که یه بیسی داشته باشم واسه کارام / یعنی همینطوری شروع نکنم متغیر تعریف کنم و همه چی قاطی پاتی بشه و تو گسترشش گیر بکنم

البته واسه کاراهای کوچیک می خوام ازش استفاده کنم و تو این راهی که اینو گشترشش می دم و ... بفهمم دقیق MVC چیه و چیکار می کنه و چطوری باهاش کار میکنن و یه چیزهایی یاد بگیرم

بعدش اگه قسمتش بشه می خوام زند رو یاد بگیرم که از ابتدا نمی خوام برم دنبالش که چیزی نتونم یاد بگیرم. (که نفهمم MVC چیه و همینطوری کد بزنم!)

(نمی دونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه)

در مورد کتابخونه / خوب من هنور تو ابتدای راهشم (می خوام قدم قدم برم / نه اینکه یهو همه چی داشته باشه (بریزم توش) )
که با این قدم قدم رفتنم بتونم ایرادامو پیدا کنم و رفعشون کنم / (واسه همین اینجا گذاشتم که نظرتون رو بدونم / که یاد بگیرم نه اینکه نظرم رو به بقیه تلقین کنم!)

----
راستی یه سوال / شما از کجا فهمیدی من چطوری به فریمورک نگاه می کنم؟
----

در مورد چیش باید توضیح بدم؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نقل قول:خوب این که فریمورک نیست /
هدفم اینه که یه بیسی داشته باشم واسه کارام / یعنی همینطوری شروع نکنم متغیر تعریف کنم و همه چی قاطی پاتی بشه و تو گسترشش گیر بکنم
اینیکه نمی خوای از اول شروع کنی
این یعنی فریم ورک!!! Big Grin

نقل قول:البته واسه کاراهای کوچیک می خوام ازش استفاده کنم و تو این راهی که اینو گشترشش می دم و ... بفهمم دقیق MVC چیه و چیکار می کنه و چطوری باهاش کار میکنن و یه چیزهایی یاد بگیرم
خب وقتی کاری با فریم ورک انجام می شه دیگه کوچیک نیست!

نقل قول:بعدش اگه قسمتش بشه می خوام زند رو یاد بگیرم که از ابتدا نمی خوام برم دنبالش که چیزی نتونم یاد بگیرم. (که نفهمم MVC چیه و همینطوری کد بزنم!)
MVC چیز پیچیده ایی نیست. هر فریم ورکی MVC رو طبق نظر خودش پیاده کرده! MVC یه تعریفه عامه و ...
نقل قول:در مورد کتابخونه / خوب من هنور تو ابتدای راهشم (می خوام قدم قدم برم / نه اینکه یهو همه چی داشته باشه (بریزم توش) )
که با این قدم قدم رفتنم بتونم ایرادامو پیدا کنم و رفعشون کنم / (واسه همین اینجا گذاشتم که نظرتون رو بدونم / که یاد بگیرم نه اینکه نظرم رو به بقیه تلقین کنم!)
درسته

نقل قول:راستی یه سوال / شما از کجا فهمیدی من چطوری به فریمورک نگاه می کنم؟
از نوع ترکیب بندی فایل ها و پوشه های فریم ورکت !!!
کنترلر ها قسمتی از فریم ورک هستند که باعث توسعه فریم ورک می شن
تو چطور به کنترلرها نگاه کردی؟

نقل قول:در مورد چیش باید توضیح بدم؟
اینکه ایدت راجع به توسعه این فریم ورک چطوریه؟!
  پاسخ
تشکر شده توسط :
شما معلم می شدید همه رفوزه می شدن کلا! Smile

نقل قول:خب وقتی کاری با فریم ورک انجام می شه دیگه کوچیک نیست!
شما فرض کن یه برنامه می نویسیم که یه بچه بیاد از A تا Z بنویسه و پاک کنه
خوب واسه این کار یا هر کاری دیگه ای یه بیس داشته باشیم اشتباهه؟ / یعنی الان به این a تا z شما می گی کار/پروژه بزرگ؟ یعنی این کوچیک نیست؟
منظورم از بزرگ هم فرض کن می خوام برنامه ای بنویسم که موشک بفرستیم فضا / خوب واسه همچین کاری هم ترجیح می دم از برنامه یا برنامه هایی که امتحان خودشون رو پس دادن استفاده کنم مثل زند و ... .

( که من به اولی می گم کوچیک و دومیش هم بزرگ / حالا نمی دونم احتمالا شما هر دوش رو بزرگ می بینیدBig Grin )

نقل قول:MVC چیز پیچیده ایی نیست. هر فریم ورکی MVC رو طبق نظر خودش پیاده کرده! MVC یه تعریفه عامه و ...
چون پیچیده نیست یعنی ولش کنم؟
برم مثل قبل از ابتدا متغیر تعریف کنم و شروع کنم و دوباره ولش کنم؟

منم اومدم که یاد بگیرم دیگه / اینکه پیچیدس یا نیست مهم نیست
مهم اینه که فهمم دقیق چیه / واسه چی دقیقا اختراع شده / چه کاری یا کارهایی می تونه بکنه و هر چی که نمی دونم

نقل قول:از نوع ترکیب بندی فایل ها و پوشه های فریم ورکت !!!
کنترلر ها قسمتی از فریم ورک هستند که باعث توسعه فریم ورک می شن
خوب همین دیگه / واسه همین این تاپیک رو زدم دیگه
اگه ایرادی می بینید خوشحال می شم بگید رفعش کنم / یاد بگیرم
یا لینکی چیزی بدید خودم برم مطالعه کنم و این بخشی که بنظر شما بد برداشت کردم از این متد رو یاد بگیرم

نقل قول:تو چطور به کنترلرها نگاه کردی؟
بدون عینک نگاه می کنم / از داخل مونیتور Big Grin
یعنی چطوری نگاه می کنم؟
خوب چیزی که فهمیدم اینه که ارتباط بین ویو و مدل ( درست نوشتم؟ ) (model) رو به عهدش داره و کلا کنترل می کنه Smile (این دوتا رو / )
و برای هر صفحه و بخشی یه کنترل ای داریم که کار مخصوص خودش رو میکنه

این چیزی بود که فعلا یاد گرفتم! (چیز دیگه ای یادم نیست فعلا)

نقل قول:اینکه ایدت راجع به توسعه این فریم ورک چطوریه؟!
می خوام یه بیسی داشته باشم / همین!
که مجبور نباشم هی کارهای تکراری رو تکرار کنم و ...
و همینطور کارهام رو به نظم جلو ببرم
واسه گسترشش هم مشکل نداشته باشم

که فرضا 10 تا پروزه نوشته باشم بدونم الان اینی که می خوام ویرایشش کنم یا یه چیز اضافه کنم / شاختارش چطوری بود
که دوباره نشینم ببینم ساختارش چطوری بود و چیکار کنم یا نکنم

ولی یه ساختار داشته باشم می دونم کجا باید برم و وقتم رو صرف اینکه چی به چیه نمی شه دیگه
  پاسخ
تشکر شده توسط :
شما معیاراتون برای اینک یک پروژه رو کوچیک، متوسط یا بزرگ هست چیه؟!
بلاخره شما دارید یه فریم ورک می سازید ( هرچند که خودت بهش نگی فریم ورک! )
اگه قرار باشه برنامه ایی که در حال نرمال زمان - مستندسازی - کدنویسی - ... کمتری داره نسبت به حجم فریم ورک ایا عاقلانه می دونید که از یک فریم ورک برای اینچنین برنامه ایی استفاده کرد؟

حسین جون چطور با PHP موشک هوا می کنی؟ و زند چطور بهت کمک می کنه؟!!!
یک CMS یک پروژه متوسط یا بزرگه که اگه با فریم ورک انجام بشه خیل بهتره
اما تو یه "فرم تماس با ما" رو هیچ وقت با یه فریم ورک توسعه نمی دی! میدی؟

نقل قول:چون پیچیده نیست یعنی ولش کنم؟
برم مثل قبل از ابتدا متغیر تعریف کنم و شروع کنم و دوباره ولش کنم؟

منم اومدم که یاد بگیرم دیگه / اینکه پیچیدس یا نیست مهم نیست
مهم اینه که فهمم دقیق چیه / واسه چی دقیقا اختراع شده / چه کاری یا کارهایی می تونه بکنه و هر چی که نمی دونم
آخه از کجای حرفم استنبات کردی که باید ولش! کنی؟!
تو می خواستی MVC رو بفهمی! منم گفتم تو باید به MVC برسی. MVC چیزی نیست که طبق یک کتاب بهش عمل کنی. هربرنامه ایی که تعریف MVC رو شامل بشه پس MVC هست. زند یه جور و کیک یه جور MVC رو پیاده کرده اند. تو یا باید از مدل MVC خودت پیروی کنی یا از مدل دیگری!

--
منظورم از کنترلر همون کلاسی هست که از بیس کنترلر ارث بری می کنه!
کلاسی که محتوی رو می سازه!
خب توی یک پروژه محتوی شامل همین یه قلم کلاس که نمی شه!
و....

توی یه پروژه کنترلر به عنوانی جزی از فریم ورک دیده می شه در فریم ورک تو!
اما در فریم ورک من فریم ورک جزی از کنترلر هاست!!!

--
مثلا من ایدم راجع به فریم ورکم توسعه به صورت پکیج! قالب خروجی آزاد و قالب HTML یک پارچه و درضمن فریم ورک من یه CMS آماده برای توسعست
این یعنی اینکه چیزی شبیه زند یا بهتر از اون کیک نیست ( البته توی این زمینه کیک خیلی بهتره!!! )
نگاهی به فریم ورک YII هم بنداز ...
  پاسخ
تشکر شده توسط :
هر چی بلد بودم رو قاطی پاطی کردی

اون موشکه رو مثال زدم خوب / نخواستم که موشک بفرستم ( فقط خواستم حجم برنامه رو نشون بدم )
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خوب این قسمت model رو هم تکمیل کردم و یه سری تغییرات

- autoloader اضافه کردم که فایل های اصلی mvc رو لود کنه/ لیبرری ها / و همچنین فایل های موجود در پوشه model رو
- ابتدا پوشه library رو توری کذاشته بودم که فقط کلاسه رو لخت و ... بزاریم اونجا که الان تغییر دادم به پوشش!
یعنی یه پوشه به اسم کلاس و کدها هم داخلش در فایل index باشه که بشه فایل های help واینا هم گذاشت که بعدا واسه درکش دچار مشکل نشیم (نشم)
- یه فایلی هم بود که url رو تجزیه تحیلیل می کرد که اسمش بود request که گذاشتمش url واسه خوشگلیش (خواناییش)

این view هم بجای اینکه همه فایل های قالب سایت رو پخش و پلا بشه یه پوسه ای ایجاد کردم که (اسم قالب روش باشه) و بعدا بخواهیم/بخوام قالبی واسش طراحی کنم به مشکل بر نخورم

فعلا که شاد و شنگولمSmile / حالا بازم تحقیق می کنم ببینم نیاز داره تغییراتی توش بدم یا نه
یه سری تغییرات هم برای لوگ کردن خطا ها و ... هم می خوام بدم و ...

(کلی چیز میز می خواستم بنویسم یادم رفت)

و در نهایت اگه وقت و حوصلش رو داشتید خوشحال می شم یه نگاهی بهش بکنید و نظرتون رو بگید (ایرادهاش / تغییراتی اگه نیازه توشه باشه / یا هر چی)

و اینکه کپی راست و چپ هم نداره خواستید به اسم خودتون هم تغییر بدید استفاده کنید مانعی نداره (با اینکه چیز خاصی هم نیست)

ممنون
یه چیز هم الان افتاد به ذهنم / بنظر با افزایش کتابخونه هاش و فایل هاش تداخلی تو اسم هاشون بیاد که بنظرم بهتره از namespace هم درش استفاده بشه, نه؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان