/
  • روش صحیح کد نویسی صفحات

• ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 2 رأی - میانگین امیتازات: 2.5
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی روش صحیح کد نویسی صفحات
    نویسنده پیام
    php آفلاین
    hossein

اعتبار: 13
    تشکرها : 467
    ( 798 تشکر در 277 ارسال )
    ارسال: #1
    روش صحیح کد نویسی صفحات
    یه مشکلی که همیشه من دارم فکر می کنم بغییه هم باهاش درگیر هستن طریقه درست کدنویسیه .

من نمی تونم یه ساختار درست برای پروژه هام در نظر بگیرم .

مثلا

به فرض قراره این سایت 10 صفحه داشته باشه 5 صفحش به غیر از ساختار کلیش داری یه متن ساده است و در 2 صفحه دیگه قراره که مثل صفحات اخبار اون صفحات دارای صفحات مجازی زیادی باشن که به طور اتوماتیک قراره ساخته بشن و 3 صفحه هم مربوط به قسمت اعضا هست که محتوای اون صفحات برای هر عضو فرق می کنه .

می خوام رو این ساختار بحث کنیم که چجوری باید پیاده سازیش کرد .
    ۱۳۸۸ فروردين ۲ ۱۲:۵۲ صبح
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : Maya
    amir.s آفلاین
    عضو

اعتبار: 3
    تشکرها : 453
    ( 186 تشکر در 99 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: روش صحیح کد نویسی صفحات
    سلام

من یه روشی رو اجرا میکنم که از نظر خودم خوبه . میگم دوستان هم در بحث شرکت میکنند و نظرات بهتری رو هم دریافت خواهی کرد.

اول با ذهنم کار رو بررسی میکنم. چی داریم ، چی می خواهیم داشته باشیم ، کیفیت کار ( که معمولا وابستگی به ساپورت مالی و زمان داره ) و ...

بعد یه کاغذ بر میدارم . شروع به نوشتن نیاز ها ، ابزارهای اجرا ( فریم ورک ، کلاس آماده ، برنامه های قبلی که خودم نوشتم و ... ) و البته اینکه درنهایت می خواهیم به چه شکل و شمایلی دست پیدا کنیم .

یه دسته کاغذ سفید و کلاسه شده بر میدارم . شروع به دسته بندی طوفان فکری که نوشتم ( شاید از دیگران هم کمک گرفته باشم !) می کنم. نیاز ها و لوازمی که دارم رو مقابل هم می نویسم .

خوب هر بخش رو جدا گانه بررسی میکنم . هر بخش به چه چیزهایی نیاز داره : ساختار ، منابع مثل دیتابیس و فایل و نحوه کار هر بخش . خوب این ها رو هم می نویسم .

در پایان این مرحله اطلاعات زیادی دارم که می تونم به خوبی ازش استفاده کنم . اینجا اگه پروژه بزرگ باشه دست به دامن دوستان میشم تا به سراغ UML بریم و با صرف هزینه زیاد زمانی و مالی به طراحی و کشیدن چارت های لازم برای پروژه می پردازم ( در بیشتر موارد نیاز نیست Wink ).

در مرحله بعد منابع رو جمع جور میکنم . دیتابیس و فایل و ... به همراه کلاس های استفاده از این منابع .
    دیتابیس رو پیاده سازی می کنم .
    کلاس های و کدهای نوشته شده رو پیکر بندی میکنم.
    شروع به نوشتن کد های هسته میکنم . ( در مورد مثال : نوشتن کدهای گرفتن صفحات داینامیک از دیتابیس ، نمایش ، ویرایش ، حذف و ... ) . معمو لا این مرحله رو در دو بخش کلی مدیریت و کاربری انجام میدم .

در اجرای این مرحله امنیت حرف اول رو میزنه .
    بعد به سراغ یه ایندکس میرم ، در این ایندکس که ورودی کل برنامه هست . کنترل رو می نویسم ( در این مرحله نیت خالص خیلی مهمه Big Grin ).
    توسط این واسط تعیین میکنم که چه پارامتر هایی به عنوان ورودی معتبر هستند و چه مقادیری رو حمل میکنند و معنی گرفتن هر ورودی چی هست ( به عنوان مثال متغیر Page باید حاوی عدد باشه و ID صفحه در دیتابیس هست و action به ما میگه که مدیر می خواد چه کاری انجام بده ، مثلا ویرایش -> پس باید ویرایشگر هم لود بشه . به کلاس و متد مورد نظر توسط این واسط خبر میدم . )

در نهایت به سراغ قالب سایت میرم . بازم در دو بخش مدیریت و کاربری ( گاهی اوقات یکسان هستند !) طراحی HTML , JS , CSS رو مستقل انجام میدم. با توجه به شکل هایی که اول داستان کشیدم به ایده آل نزدیکش میکنم .

دیگه کار داره به پایان میرسه ، این قالب رو با توجه به قوانین واسط به کد های PHP مزین می کنم . این طوری هر لایه فقط به قوانین لایه پایینی خودش وابسته هست و بعدا می تونم تغییرش بدم .

شروع به تست و دیباگ برنامه میکنم . معمولا اصلاحات زیادی انجام میشه .
    در مرحله بعدی تست ، به یه سری ناشی در برنامه نویسی مراجعه میکنم . اونها بهترین تست های دنیا رو انجام میدن . کاربر پسندی ، خطاها ، باگ ها و خیلی چیزهای دیگه رو برام تست میکنند ( بدون اینکه چیزی ازشون بخوام ! ) .
    تست نهایی امنیت هست . اگه دوستی داشته باشید که امین باشه و معمولا علاقه به سوراخ کردن لوازم اطراف خودشون با چاقو و .. داشته باشه ، می تونید برنامه رو بهش بسپارید . Big Grin اگه چنین دوستانی هم ندارید می تونید کار رو به اسکنر ها بسپارید .

کار رو تحویل میدم و تا یه مدت وقایع رو بررسی میکنم . امنیتی و عملکری !

در تمام این مراحل کاغذ هایی که کلاسه شده بود و خوش خط هم نوشته بودم Tongue رو درب و دیوار چسبیده . رو هدف متمرکزم و حرکت میکنم .

امیدوارم خوب منظورم رو رسونده باشم و مفید باشه .

امیر هستم ، مردی با پست های طولانی Big Grin
    ۱۳۸۸ فروردين ۲ ۰۲:۱۰ عصر
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : admin irantrack Maya aligilani1986
    php آفلاین
    hossein

ارسال: #3
    اره خوب بود ولی خیلی کلی گفته بودی .

اینایی رو که گفتی رو میدونم ولی نمیتونم با وجود دونستن اینا اونجور که می خوام کار رو انجام بدم .

اقا امیر اگر میشه یکمی در مورد جزئیات توضیح بده .

می خوام برای صفحاتی مثل بالا که توضیح دادم یه ساختار قانون مند تعریف کنم . یه ساختار بر اساس تکنیک mvc یا یک روش عملی خوب.

چه جوری من باید این صفحات رو در این ساختار بگنجونم .
    ۱۳۸۸ فروردين ۲ ۰۵:۲۰ عصر
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1360
    ( 6194 تشکر در 3437 ارسال )
    ارسال: #4
    به نظر من بهتره نرم افزارهای بازمتن مشابه رو نگاه کنی. به ساختارشون توجه کنی
    خیلی از نکات رو که واقعا قابل گفتن نیست رو به دست بیاری
    ۱۳۸۸ فروردين ۲ ۰۵:۳۴ عصر
    amir.s آفلاین
    عضو

( 186 تشکر در 99 ارسال )
    ارسال: #5
    بازم سلام

حسین جان ، این و پست قبلی که به توضیح روش ها پرداختم هر دو بر ساختار MVC هستند. MVC چیز خاصی نیست ، پیچیدش نکنید. Exclamation

شما برای همین مثالی که زدید چندتا کار رو سریع انجام بده ( اجرا نکن فقط رو کاغذ بنویس ) .

1- بنویس چند نوع کاربر داری ( بازدید کننده ، اعضا ، مدیر و ... )
    2- برای هر کدوم چه کارهایی باید انجام بشه . در واقع کاربر چی می خواد ؟
    3- سطح نیاز هر کدوم رو بررسی کن.
    4- منابع رو تعیین کن ( دیتابیس برای ذخیره صفحات و لیست کاربرها - فایل برای تنظیمات پیکربندی و .. )
    5- شروع به طراحی ساختار دیتابیس کن - از هسته ( یعنی در این مثال محتوا : ID ، تاریخ ایجاد ، سطح دسترسی کاربر ، خود محتوا و ... ) به همین ترتیب بخش به بخش ، بر اساس همون نوع کاربر و نیازهاشون .
    6- دیتابیس رو پیاده سازی کن .
    7- کلاس منابع رو آماده و پیکربندی کن. ( کلاس دیتابیس ، فایل و ... )

- - - - - - - - - - - - اینجا آغاز کد نویسی هست - - - - - - - - - - - - - -

8- می تونی طبق همون نیاز ها شروع به کد نویسی کنی . ( توصیه میکنم برای راحتی HTML رو از کدهای پی اچ پی جدا بنویسی )
    9- ....

دیگه مابقی کد نویسی هست . اما در مورد MVC :
    وارد تعاریف پیچیده نشو!
    فقط این رو بدون که سه لایه هست . هسته ، واسط ، اینترفیس
    به همین سادگی ، هسته ساختار و وظایف رو انجام میده و مستقل هست .
    واسط کاربری چهارچوب استفاده از هسته رو تعیین میکنه و به هسته مسقیم فرمان میده .
    اینترفیس هم که مشخصه فقط قالب و وابسته به قوانین واسط.

با این روش شما هر بخش رو به سادگی می تونید تغییر بدید . تمام این سه لایه هم رو بستر منابع سیستمی و نرم افزاری پیاده سازی میشه . به همین سادگی ...
    بعدا در تجربیات بیشتر می تونی پیچیدگی ها و قابلیت های این روش رو بیشتر درک کنی .

اما نکته
    وحید حرف خیلی خوبی زد . پروژه های متن باز رو مطالعه کن . به سایت های مرجع پروژه برو ساختار دیتابیس و چارتهایی که برای گسترش دهنده ها نوشته شده رو نگاه کن. خیلی میتونه کمک کنه .
    در ضمن برای ابتدای کار شما فقط الگو برداری کن ( گاهی اوقات بعد از اینکه فهمیدی چی شد ، کپی کن . تا دستت راه بیافته )

* خارج از موضوع : خدا خیر بده به این طراحان فایرفاکس رو Smile . من سیستمم Restart شد ولی دوباره که فایرفاکس رو باز کردم نوشته هام نپریده بود .
    ۱۳۸۸ فروردين ۲ ۰۷:۲۶ عصر
     تشکر شده توسط : admin php Maya
    php آفلاین
    hossein

ارسال: #6
    امیر جان از کمکی که کردی ممنونم .

میشه یه پروژه کد باز خوب معرفی کنی که هم بشه راحت درکش کرد وهم در مورد mvc اطلاعات خوبی بشه ازش بدست اورد .
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۸ فروردين ۳ ۱۲:۴۸ صبح، توسط php.)
    ۱۳۸۸ فروردين ۳ ۱۲:۴۵ صبح
    amir.s آفلاین
    عضو

( 186 تشکر در 99 ارسال )
    ارسال: #7
    عرض کنم که الان چیز خاصی مد نظرم نیست .

اما چون مثالت در مورد مدیریت محتوا بود ، فکر میکنم به سراغ CMS ها برو . مثل مامبو ، دوراپال و ...

من خودم با مامبو شروع کردم . کدهاش خیلی اذیت نمیکنه و در عین حال خیلی قدرتمند هست . البته این یه پیشنهاده ! دوستان دیگه هم نظر میدن احتمالا پروژه های سبک تری که تجربه کردن رو بهت معرفی میکنند. Wink
    ۱۳۸۸ فروردين ۳ ۰۱:۵۴ صبح
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1360
    ( 6194 تشکر در 3437 ارسال )
    ارسال: #8
    drupal کار کن بلکم کمک حال ما بشیBig Grin
    ۱۳۸۸ فروردين ۳ ۰۴:۳۹ عصر
     تشکر شده توسط : php Maya
    php آفلاین
    hossein

ارسال: #9
    اقا وحید از راهنماییت ممنون .

من drupal رو دانلود کردم و از امروز کار رو بروی اون شروع می کنم .
    ۱۳۸۸ فروردين ۴ ۰۲:۲۳ عصر
     تشکر شده توسط : admin
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS