• 1 رای - 4 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
دستور پخت قالب کیک MVC
#1
با سلام خدمت دوستان خبرگان فن. با اجازه می خواستم کلاً موضوع MVC در کیک را به پایان برسونیم. برای همین با استفاده از دفترچه آشپزی خود سایت کیک این موضوع را مطرح می کنم:

یکی از مزیتهای کیک این است که از قالب طراحی نرم افزار به نام MVC پیروی می کند. برنامه نویسی با استفاده از MVC برنامه شما را به سه قسمت مجزا تقسیم می نماید:
مدل(MODEL)، وظیفه و مسولیت کار کردن و کنترل داده های برنامه را بر عهده دارد.
نمایش(VIEW)، که مسول به نمایش در آوردن داده ها و اطلاعات لایه داده است.
کنترل(CONTROLLER)، وظیفه هندل کردن، مسیریابی، کنترل کردن، آدرس دهی درخواستهای کلایت را دارد.
[عکس: basic_mvc.png]
در این شکل یک مثال از بدنه و مفهوم اصلی و خام یک در خواست مبنی بر MVC در CakePhp را مشاهده می کنید. در این مثال یک کلاینت با نام "ریکاردو" فقط بر روی دکمه "خرید یک کیک کاستمایز شده" که روی سایت است کلیک می کند.

حالا مراحل کار را با هم می بینیم:
 1. 1- ریکاردو بر روی لینکی به آدرس http://www.example.com/cakes/buy کلیک می کند، و مرورگر او یک درخواست را برای وب سرور شما ارسال می نماید.
 2. 2- اعزام کننده آدرس ارسالی (/cakes/buy) را بررسی می کند، ادامه کار را به کنترلر مناسب واگذار می کند.
 3. 3- کنترلر منطق مشخص شده برای برنامه را اجرا می نماید. به طور مثال بررسی می کند که ریکاردو لاگین کرده یا نه.
 4. 4- همچنین کنترلر از مدلها برای دستیابی به اطلاعات برنامه استفاده می کند. مدلها معمولا جداول بانک های اطلاعاتی را ارائه می کنند، آنها همچنین می توانند ورودی های LDAP، خوراکهای RSS، یا فایلهای روی سیستم را ارائه نمایند. در این مثال، کنترلر از یک مدل برای واکشی آخرین خرید ریکاردو از بانک اطلاعاتی استفاده می کند.
 5. 5- هنگامی که کنترلر سرو کله زدنش با دادهها تمام شد، نتیجه را به لایه نمایش واگذار می کند. این لایه این داده ها را دریافت نموده و آنها را برای ارائه به کلاینت آماده می کند. نمایش ها در CakePhp معمولا در قالب HTML هستند، ولی یک نمایش به سادگی و منطبق بر نیاز شما می تواند یک PDF، سند XML، یا اشیاء JSON باشد.
 6. 6- نمایش از اطلاعات دریافتی از کنترلر برای اجرا و ارائه کامل آنها استفاده کرده، و محتویات آن نمایش را به مرورگر ریکاردو باز گردانده می شود.
همچین هر درخواست به برنامه شما از این قالب اولیه پیروی خواهد نمود.

از این قالب ساده می توان به MVC در کیک یاد کرد.
بعد از این قالب کیک شما آماده است. فقط کافی است تا مواد مورد نیاز را داخل آن بریزید و زمان مشخصی را صبر کنبد تا خوب جا بیفتد. بعد از آن سایت کیکی شما آماده خوردن می شود.Wink
سالهــــا مـــــى گــــــذرد، حادثه ها مى آید
انتظـــــار فـــــــرج از نیمـــــه خــــــرداد کشم

[عکس: ShowPicture.aspx?ID=52750d12-5d92-4286-9...height=100]
  پاسخ
تشکر شده توسط : zoghal ahora


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان