/
  • دانش PHP

• ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی دانش PHP
    نویسنده پیام
    kiarash_kcm آفلاین
    عضو

اعتبار: 5
    تشکرها : 12
    ( 48 تشکر در 41 ارسال )
    ارسال: #1
    دانش PHP
    سلام خدمت دوستان و اساتید محترم.

من یه سوال داشتم شاید خیلی ربطی به کد نویسی نداره اما شاید این سوال خیلی ها باشه .
    من حدود 10 سال میشه که دارم با PHP کار میکنم اما هر روز مطلب جدید و چیز های جدیدی توی PHP پیدا میکنم که چون بلد نیستم به شدت اعتماد به نفس من رو پایین میاره Sad
    سوال من اینجاست یه نفر باید تا چه حد دانش داشته باشه در PHP که بشه بهش گفت PHP کار ... آیا تمام مواردی که در PHP هست رو باید بلد بود ؟
    یه طراح وب سایت که با HTML-CSS-JavaScript-Jquery کار میکنه PHP رو در چه سطح باید بلد باشه که بشه بهش گفت کارش خوبه ؟ چون من تو همین سایت خیلی از اساتید رو میبینم که تو بعضی از مباحث میگن ما دانشش رو نداریم اما خوب تو PHP من میدونم که خیلی خوب هستن ...
    کلا میخواستم یه تقسیم بندی از کسانیکه با PHP کار میکنن تو ذهنم داشته باشم که چه کسانی مبتدی شمرده میشن چه کسانی PHP کار و چه کسانی حرفه ای
    ممنون میشم اگه راهنمایی کنید من رو.HeartHeart
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۰۷:۲۵ صبح، توسط kiarash_kcm.)
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۰۷:۲۳ صبح
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : Y.P.Y
    Alaa غایب
    علا عالم فلکی

اعتبار: 52
    تشکرها : 745
    ( 663 تشکر در 478 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: دانش PHP
    سلام،
    کلا از نظر من حرفه‌ای به کسی میگن به بتونه حل مسئله کنه.
    قطعا کم پیدا میشه کسی که بگه من تمام نکته‌های یک زبان رو بلدم، ولی مهم اینه که اگر یه جایی خواست برنامه‌ای بنویسه که با همون نکته‌ای که بلد نبوده مشکلش حل میشه، بتونه به هر روشی اون نکته رو پیدا کنه و تو برنامه‌اش از اون استفاده کنه.
    مثلا از نظر من کسی که فقط وردپرس کار میکنه آدم مبتدی هست. ولی کسی که می‌تونه به راحتی بین چهارچوب‌های مختلف (یا حتی زبان‌های مختلف) انتخاب کنه و از اونا استفاده کنه، حرفه‌ای حساب میشه.
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۱۰:۵۹ صبح، توسط Alaa.)
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۱۰:۵۸ صبح
     تشکر شده توسط : Y.P.Y kiarash_kcm ayoubsys vejmad
    Y.P.Y آفلاین
    ناظم کل

اعتبار: 103
    تشکرها : 2181
    ( 4856 تشکر در 2220 ارسال )
    ارسال: #3
    سوال خوبیه... در ادامه پاسخ دوستان:
    اول اینکه برای سنجش سطح باید صادق باشیم، گول x سال سابقه رو نخوریم، گول x سال درجا زدنها رو نخوریم و تجربیات رو زیر ذره بین ببریم!
    برای مثال اگر سالها حرفه اصلی چیزی غیر از برنامه نویسیه و گاها پروژه برنامه نویسی هم انجام بگیره(شاید چند مورد در سال هم بزور) و بعد از چند سال بگیم x سال سابقه برنامه نویسی داریم، این اشتباست و مفید نیست.
    همچنین اگر سالهایی که درجا زدیم، یک روش ثابت رو پیش گرفتیم، تجربه انجام پروژه های متفاوت رو نداشتیم(اکثراً با این افراد روبرو شدن)، یک سبک رو در پیش گرفتیم و... اینها هم باید جمع بندی و از کل سابقه کسر بشن.
    اینطوری میشه سابقه کار مفید رو دراورد!

طبیعتاً کسیکه در کنار حرفه اصلیش نجاری هم میکنه، نمیگیم نجاره. میگیم نجاری هم بلده... کسیکه در کنار حرفه اصلیش نقاشی هم میکنه، نمیگیم نقاشه. میگیم نقاشی هم بلده... پس کسیکه در کنار حرفه اصلیش برنامه نویسی هم می کنه، نمیگیم برنامه نویسه، میگیم برنامه نویسی هم بلده!

پس برنامه نویس یعنی کسی که حرفه اصلیش برنامه نویسیه! (طوریکه ماهانه پروژه های متفاوت یا صدها هزار خط کد مینویسه... که جمع این میشه سابقه کار مفید در برنامه نویسی)

با این تعاریف:
    نقل قول: یه نفر باید تا چه حد دانش داشته باشه در PHP که بشه بهش گفت PHP کار ... آیا تمام مواردی که در PHP هست رو باید بلد بود؟
    بـه نظر من زمانی میـشه PHP کار که حداقل مسـلط باشه! مسـلط هم یعنی اکـثر مباحث مـهم زبان رو بلـد باشه، کارش کـسری و مشـکلات جدی نداشته باشـه، کار با ابـزارهای همگانی رو بلـد باشه، بتـونه راهنمای سـطوح پایینتر از خودش باشـه، از پـس انجام اکثر task ها بر بیـاد، به اصول برنـامه نویسـی وارد و با طراحی پروژه آشنـا باشه، برای استـارت پروژه نـیاز جدی به بررسـی پروژه هـای دیـگران نداشـته باشـه -> کـه ایـن میـشه PHP کار (با سطح متوسط!)
    وگرنه همه دانش ابتدایی شو دارن... همه بلدن نرم افزارهاشو نصب کنن، دستکاری کنن، چند خط بنویسند و غیره... (مثل این وروپرس کارا یا جوملا کارا Angel)

نقل قول: یه طراح وب سایت که با HTML-CSS-JavaScript-Jquery کار میکنه PHP رو در چه سطح باید بلد باشه که بشه بهش گفت کارش خوبه ؟
    خود شما هم داری میگی طراح وب (که صد البته گرافیک هم شامل تخصصش میشه)، پس در حد درک/ویرایش کد باید PHP، ASP ،Python رو بلد باشه که بشه بهش گفت کار "طراحیش" خوبه -> پس سطح ابتدایی.

نقل قول: میخواستم یه تقسیم بندی از کسانیکه با PHP کار میکنن تو ذهنم داشته باشم که چه کسانی مبتدی شمرده میشن چه کسانی PHP کار و چه کسانی حرفه ای
    تقسیم بندی سطوح برنامه نویس بنظرم:
    ابتدایی(Junior) -> یعنی در حد درک و ویرایش کد - pure کد و آبشاری می نویسه - هر کارش مثل اولین کارش می مونه - دائما به راهنما و کمک نیاز داره - کار تیمیش ضعیفه - با واژه مدیریت و طراحی نرم افزار غریبه - هیچ اعتمادی به کدهاش نیست - گاها یه مقاله ای مطالعه می کنه - مثل یه طراح صفحات وب یا تعمیرکار کامپیوتر - تا 1 - 2 سال سابقه کار برنامه نویسی
    متوسط(Regular) -> یعنی اکثر مباحث زبان رو بلده(یا حداقل اکثر موارد مهم رو) - از ابزارها و الگوها استفاده میکنه - کاراش خوبه - گاهاً کمی راهنمایی لازم داره - کار تیمیش خوبه - تا حدی مدیریت و طراحی نرم افزار رو بلده - گاهاً کارش چک میشه(یا بررسی کلی میشه) - راهنمای افراد ابتداییه - به سرگروه نیاز داره - اکثر task ها رو انجام میده - مقاله مطالعه می کنه و گاها نکاتی رو بیرون میده - مسلطه! تا 5 سال سابقه کار مفید در برنامه نویسی
    پیشرفته(Senior/برنامه نویس ارشد) -> یعنی زبان رو قورت داده - گاهاً ابزاری قوی رو "خلق" میکنه! - کاراش بی عیب و نقصه - الگو و راهنمای همست - سرگروه تیمه - پروژه رو طراحی و مدیریت میکنه - کارهای بقیه رو چک می کنه - به تنهایی یک تیمه - میتونه همه task ها رو حل کنه و حتی task طراحی کنه - ابزارها و Internal خود زبان رو هم زیر سوال میبره - خدای راهکار/solution هه - مقالات قوی بیرون میده - راه کاراشون هم نقل قول میشه! بیش از 8 سابقه کار مفید در برنامه نویسی

نکته اینکه نباید درجا زدن درکار باشه! طبیعتاً باید با روش های نوین، ابزارهای جدید، پروژه های متفاوت، بستر ها و سبک های مختلف روبرو بشه و دست و پنجه نرم کنه تا به سطوح بالاتر دست پیدا کنه... پس باید بدنبال پیشرفت و فراتر از چیزی که هست باشه تا تغییر سطح هم حاصل بشه. در غیر اینصورت با 5 سال درجا زدن و یک کار رو انجام دادن چیزی حاصل نمیشه...

صدام: "اگر با ارتش شاه ایران طرف بودیم، یک ماهه جنگ را می بردیم"
    http://gulfnews.com/opinion/thinkers/ira...i-1.500997
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵ تير ۱۲ ۰۳:۵۶ صبح، توسط Y.P.Y.)
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۰۱:۱۳ عصر
     تشکر شده توسط : kiarash_kcm Reza ayoubsys Alaa webnevesht kasbookar undefined vejmad
    kiarash_kcm آفلاین
    عضو

اعتبار: 5
    تشکرها : 12
    ( 48 تشکر در 41 ارسال )
    ارسال: #4
    خیلی کمک کردید ممنونم ... حالا متوجه میشم وقتی اینجا کسی رو استخدام میکنن چرا برخی سوالات رو میپرسن مثل با کار گروهی مشکلی نداری و... خیلی کمک خوب و راهنمایی خوبی بود.مظورم از مطالب جدید همین توابعی هست که بعضی وقت ها سوالی که میشه دوستان قرار میدن ... و من تا به حال باهاشون کار نکردم ... در هر صورت از هر دو بزرگوار ممنونم ... تو اینجا با وجود این سایت و دوستان و اساتید خوبی مثل شما دل آدم قرص.
    ممنون HeartHeart
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۰۲:۲۷ عصر
     تشکر شده توسط : Y.P.Y Alaa
    Reza آفلاین
    رضا شیخله

اعتبار: 133
    تشکرها : 2724
    ( 2716 تشکر در 1692 ارسال )
    ارسال: #5
    نقل قول: به تنهایی یک تیمه - میتونه همه task ها رو حل کنه
    http://www.laurencegellert.com/2012/08/w...developer/

Heart

یوشا کل حرفها رو زد یک تنه Big Grin ایول
    برنامه نویس حرفه ای باید تکنیک های حل مساله رو بلد باشه
    باید اگر سوالی براش پیش میاد باید بدونه که چطوری دنبال راه حلش بگرده
    برای راننده شدن نمیبرنتون کل جاده های دنیا رو تست کنید ، فقط به دو سه خیابون اکتفا میکنن بعدش که راننده شدید باید بتونید از همه راهها برید
    به نظر من بیشتر از سابقه(تعداد سال) برنامه نویسی ، کفیت و رزومه طرف هست
    اینکه چه پروژه هایی زده
    اینکه چه حرفی واسه گفتن داره

نقل قول: من حدود 10 سال میشه که دارم با PHP کار میکنم اما هر روز مطلب جدید و چیز های جدیدی توی PHP پیدا میکنم که چون بلد نیستم به شدت اعتماد به نفس من رو پایین میاره
    هیچ وقت در مقابل تغییر مقاوت نکنید بلکه ازش استقبال کنید

سعی کنید سرعت یادگیریتون رو بالا ببرید
    بعد به یه مرحله میرسید که خلا اطلاعاتی پیدا میکنید و شروع میکنید به چیزهای جدید خلق کردن
    شروع میکنید به حمله کردن توی کدهای سطح پایین
    شروع میکنید به نقد کردن و بنچ مارک گرفتن و تست کردن
    یورش میکند به سمت تکنولوژی ها و حتی زبان های برنامه نویسی جدید ! (اکثرا اینو تجربه کردن )

کم کم به جایی میرسید که تبدیل میشید به یک ویکی پدیای زنده Smile
    تقریبا هر جا هر بحثی بشه شما اونو قبلا تجربه کردید و حتما یه حرفی واسه گفتن در موردش دارید
    یوشا رو ببین
    یهو یه چیزی پیدا میکنه که آدم به این نتیجه میرسه یه عمر اشتباه کرده Big Grin
    http://forum.iranphp.org/Thread-%DA%86%D...F-destruct
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۰۵:۱۹ عصر
     تشکر شده توسط : ayoubsys Alaa Y.P.Y webnevesht
    webnevesht آفلاین
    محمدرضا سلطانی

اعتبار: 22
    تشکرها : 384
    ( 702 تشکر در 427 ارسال )
    ارسال: #6
    (۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۰۱:۱۳ عصر)Y.P.Y نوشته شده توسط:  پیشرفته(Senior/برنامه نویس ارشد) -> یعنی زبان رو غورت داده - گاهاً ابزارهای قوی رو "خلق" میکنه! - کاراش بی عیب و نقصه - الگو و راهنمای همست - سرگروه تیمه - پروژه رو طراحی و مدیریت میکنه - کارهای بقیه رو چک می کنه - به تنهایی یک تیمه - میتونه همه task ها رو حل کنه و حتی task طراحی کنه - ابزارها و Internal خود زبان رو هم زیر سوال میبره - خدای راهکار/solution هه - راه کاراشون نقل قول میشه! بیش از 8 سابقه کار مفید در برنامه نویسی

بجز رفقای اینجا من دو و برم یکی دو نفر رو میشناسم که اینجوری هستن. اصلا لامصبا قورت دادن زبان های برنامه نویسی رو. برای هر موضوعی یه راه حل جالبی ارائه میدن. اصلا هم براشون زبان و فریم ورک و .... این چیزا اهمیتی نداره. واقعا فکر میکنن به صورت مساله و بعد برای اون نسخه میپیچن که خب حالا اینو با فلان زبان یا فریم ورک انجام بدم بهتره Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin

جا داره از یوشای عزیز و آقای رضای گل تشکر کنم از طرف خودم بابت این جوابهای خیلی خوب. خود من خیلی چیز یاد گرفتم از این دوتا جوابHeart

راستی پسرم به شدت موقع دیدن لپ تاپ هیجان زده میشه و توی بغلم که باشه خودشو پرت میکنه روی لپ تاپ و تند تند دکمه هاشو میزنه. فکر میکنم یه برنامه نویس تحویل جامعه باید بدم.Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۱ ۱۱:۵۵ عصر
     تشکر شده توسط : Reza Y.P.Y ayoubsys kasbookar
    Reza آفلاین
    رضا شیخله

اعتبار: 133
    تشکرها : 2724
    ( 2716 تشکر در 1692 ارسال )
    ارسال: #7
    نقل قول: راستی پسرم به شدت موقع دیدن لپ تاپ هیجان زده میشه و توی بغلم که باشه خودشو پرت میکنه روی لپ تاپ و تند تند دکمه هاشو میزنه. فکر میکنم یه برنامه نویس تحویل جامعه باید بدم.
    خدا حفظش کنه ولی این تستو حتما بزن
    لپ تاپ رو روشن کن یه صفحه php رو با ide ات باز کن ، بعد کنار لپ تاپ گوشیتم بذار ، کلش رو بیار بالا
    بعد حالا کوچولوتو بیار ببین به کدوم سمت متمایل میشه TongueTongueTongueTongue

عکس هم بگیر Big Grin
    ۱۳۹۵ خرداد ۲۲ ۰۳:۱۶ صبح
     تشکر شده توسط : ayoubsys kasbookar vejmad
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS