• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تفاوت نرم افزار متن باز و ازاد
#1
سلام،
امروز جهت بالا بردن سطح دانشم Big Grin دست به تحقیق و جستجویی زدم که ای کاش نمیزدم!
پرسش من 'تفاوت نرم افزار متن باز و ازاد ' بود.
فکر کنم تمام سایت های فارسی زبان دچار اشتباه بزرگی شدند

نقل قول:GNU GPL مخفف "GNU General Public License" می باشد. و خود GNU مفهومی است که توسط موسسه نرم افزار رایگان(Free Software Foundation) بیان شده است و یک مخفف بازگشتی است که معنی آن GNU Not Unix می باشد

نقل قول:نرم افزار های ازاد یا متن باز

نقل قول:گنو یک سیستم عامل متن باز میباشد

همچنین اکثر سایت ها مشخصات و خصوصیات نرم افزار های ازاد رو با عنوان متن باز ارائه دادن!

و ...

حداقل اوایل مفهوم نرم افزار ازاد رو به خوبی درک کرده بودم اما حالا با مطالعه ی چنین سایت هایی واقعا گیج شدم Huh

لطف کنید به زبان مادری و ترجیها کوتاه بگین نرم افزار متن باز با ازاد چه تفاوتی داره؟
ممنون Heart
هر چیزی که در جستن آنی آنی...
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#2
2 تا سایت معتبر مطالعه می کردی.
منم تا چند وقت پیش به دلیل مطالعه سطحی مطالب و ... متن باز بودن و آزاد بودن رو به یک معنی می دونستم.

این لینک ها رو بخون
لینک : http://www.gnu.org/philosophy/open-sourc...nt.fa.html
لینک : http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B...8%A7%D8%AF
لینک : http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B...8%A7%D8%B2
  پاسخ
تشکر شده توسط : undefined Y.P.Y mohsened
#3
شما در درجه اول کاری به مجوز/License ها نداشته باش
برداشت از آزاد همون Free یا رایگان هستش.
Free/رایگان با متن باز/OpenSource فرق می کنه.

نرم افزار می تونه رایگان باشه ولی opensource نباشه. مثل نرم افزار های رایگان ویندوزی.
FreemakeAudioConverter - AIM messenger - ICQ messenger - Audacity - Glary Undelete - free download manager...

نرم افزار می تونه رایگان نباشه ولی opensource باشه.
MySQL Enterprise - RedHat - NetBean - Sun Studio - Suse Enterprise - Berkeley DB...

نرم افزار می تونه رایگان نباشه opensource هم نباشه.
Windows - MsOffice - McAffe - KasperSky...

و آخر نرم افزار می تونه رایگان باشه opensource هم باشه.
PHP - Codeigniter -Apache Directory Studio - Jxplorer - Git - SQLite - Notepad++ - Firefox...
وبلاگ: Yousha.Blog.ir


 کد کمتر => خطای کمتر => قابل فهمتر => خوانایی بالاتر => نگهداری بهتر

  پاسخ
تشکر شده توسط : Bojbaj mohsened undefined ali786 oia Hamid
#4
نقل قول:برداشت از آزاد همون Free یا رایگان هستش.

مفهوم Free به معنای رایگان نیست به معنای آزاد هست.
سه تا مفهوم داریم
freeware
Open source
Free software

freeware
اولی نرم افزار رایگان هست فلسفه خاصی نداره

Open source
بیشتر فلسفش تمرکز بر روی این هست که سورس کد داده بشه

و اما
Free software
به معنای نرم افزار آزاد ( نه نرم افزار رایگان)
فلسفه بر روی آزادی نرم افزار هست.

نقل قول:" نرم‌افزار آزاد" درباره آزادی است، نه قیمت. برای درک بهتر باید به معنای "آزاد" در "آزادی بیان" فکر کنید، نه در "آبجو مجانی".

نقل قول:نرم‌افزار آزاد در مورد آزادی کاربران برای اجرا، کپی، توزیع، بررسی، تغییر و بهبود دادن نرم‌افزار می‌باشد. بطور دقیق‌تر نرم‌افزار آزاد به چهار نوع آزادی برای کاربران یک نرم‌افزار اشاره می‌کند:

آزادی برای اجرای برنامه برای هر منظوری (آزادی ۰)
آزادی برای مطالعه و بررسی چگونگی عملکرد برنامه و تغییر آن برای نیاز خود (آزادی ۱). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.
آزادی برای توزیع مجدد کپی‌هایی از آن، بنابراین شما می‌توانید به همسایگان خود کمک کنید (آزادی ۲).
آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند (آزادی ۳). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.

توضیحات کامل
http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.fa.html

این زیباترین فلسفه ای هست که خوندم. نرم افزار آزاد این عقیده رو داره. ریچارد استالمن این آزادی رو برای جامعه نرم افزاری می خواد و در این راه تلاش می کنه
  پاسخ
تشکر شده توسط : Bojbaj oia undefined
#5
نقل قول:Free software
به معنای نرم افزار آزاد ( نه نرم افزار رایگان)
فلسفه بر روی آزادی نرم افزار هست.
نقل قول:مفهوم Free به معنای رایگان نیست به معنای آزاد هست.

آزاد فقط یک فلسفه و تفکره. نه بیشتر
همون freeware میشه در عمل
وبلاگ: Yousha.Blog.ir


 کد کمتر => خطای کمتر => قابل فهمتر => خوانایی بالاتر => نگهداری بهتر

  پاسخ
تشکر شده توسط :
#6
(۱۳۹۱ اردیبهشت ۰۵, ۰۲:۰۸ ق.ظ)Y.P.Y نوشته: آزاد فقط یک فلسفه و تفکره. نه بیشتر
همون freeware میشه در عمل

نرم افزار آزاد یعنی کدمنبع + اختیار قانونی برای ویرایش و تغییر و توزیع و اینها و استفاده برای هر نوع کاربردی چه تجاری و چه غیرتجاری به همهء دریافت کنندگان نرم افزار داده میشه.

در freeware فقط خود نرم افزار مجانیه و کدمنبع و اختیارات ذکر شده داده نمیشن (یا حداقل تمام اونها و بصورت بدون محدودیت داده نمیشن) و بنظرم ممکنه محدودیت های دیگری هم روش باشه (مثلا بگن درصورت استفاده در کاربردهای تجاری مجانی نیست، ولی برای استفادهء شخصی و غیرتجاری مجانیه).

منظور از Free در نرم افزار آزاد رایگان بودن نیست، بلکه آزاد بودنه، منتها در زبان انگلیسی کلمهء مختصر مناسبی برای تفکیک قطعی این دوتا از هم پیدا نکردن.

البته در بیشتر موارد نرم افزار آزاد عملا مجانی هم هست که این یک اثر جانبی دیگر شرایط آن است و نه یک شرط ضروری و رسمی و خصیصهء همیشگی. یعنی چون همه اختیار تکثیر و توزیع رو دارن عملا نرم افزار بصورت مجانی درمیاد، چون بالاخره اغلب یک نفر و یک منبع رو میشه پیدا کرد که نرم افزار رو بصورت مجانی توزیع کنه.
اما فرضا اولین نسخهء یک نرم افزار آزاد رو که هنوز کس دیگری نداره که بخواد مجانی به دیگران بده میتونید با هر قیمتی به اولین مشتری بفروشید (اگر حاضر بشه بخره). حتی شما اگر تولیدکنندهء اصلی یک نرم افزار آزاد نباشید بازم میتونید اون رو بفروشید (اختیار فروش به تولیدکننده و صاحب اولیهء نرم افزار محدود نمیشه)، اما خب طبیعتا معمولا چنین امکانی نیست چون مردم میتونن اون رو از افراد و منابع دیگری بصورت مجانی دریافت کنن و چیزی رو که میتونن مجانی دریافت کنن معمولا نمیان از شما با پول بخرن. اگر هم چنین نرم افزاری رو به یک نفر که از این قضایا اطلاعی نداره بفروشید ممکنه بعدا متوجه بشه و از شما با موضوع کلاهبرداری شکایت کنه (یعنی شما از ناآگاهی طرف سوء استفاده کردید)، و اینکه آیا در دادگاه محکوم بشید یا خیر بستگی به قوانین هر کشور خاص داره؛ بهرحال این مسئله ارتباطی با خود مجوز نرم افزار نداره، وگرنه در مجوز نرم افزار آزاد محدودیتی در این زمینه وجود نداره که شما با این کار نقض کرده باشید.

فرق نرم افزار آزاد و بازمتن هم در همون فلسفهء اخلاقی و اجتماعی داشتن و سیاسی بودن جنبش نرم افزار آزاده وگرنه در عمل از نظر قانونی و فنی در تقریبا تمامی موارد تفاوتی ندارن یا تفاوت مهمی ندارن.
بازمتن ها معمولا آدمهایی هستن که صرفا مسائل فنی و علمی براشون مهم و جذابه و میخوان آزادانه سرگرم بشن و با دیگران همکاری و پیشرفت تخصصی بکنن و در علم و فناوری محدودیت و هزینهء سنگینی جلوی راهشون نباشه، ولی اونایی که به نرم افزار آزاد اعتقاد دارن فلسفهء گسترده تر و عمیق تری دارن و تاثیرات اخلاقی و انسانی و اجتماعی و سیاسی هم مد نظرشون هست و یا شاید حتی این موارد دلایل اصلی اونها باشه.
آدمهای نرم افزار آزاد اغلب معتقد هستن نظام سرمایه داری و قوانین انحصار فکری عوارض و جنبه های منفی هم دارن، و با اینطور حرکتها (مثل جنبش نرم افزار آزاد) و اعتقاد به مبارزه و نیاز به دفاع از حقوق و آزادیها قدم به میدان میذارن تا جامعه و شرایط و سیاست رو انسانی تر و عادلانه تر کنن و نذارن تجارتمردان و انحصارگرها به تنهایی همه چیز رو در دست بگیرن و قدرت و اختیارات عمومی به شدت محدود بشه.
  پاسخ
تشکر شده توسط : admin Bojbaj undefined oia
#7
vejmad
توضیحاتش کامل بود
همونطور که از توضیحات مشخصه یه نرم افزار آزاد الزاما نباید freeware باشه می تونه نباشه. نرم افزار آزاد همونطور که مشخص هست چهار تا آزادی داره و هر نرم افزاری که این چهار آزادی ( آزادی صفر تا ۳) رو داشته باشه نرم افزار آزاد هست و هیچکدوم از این آزادی ها شامل قیمت نرم افزار نیست.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Bojbaj
#8
نقل قول:نرم افزار آزاد یعنی کدمنبع + اختیار قانونی برای ویرایش و تغییر و توزیع و اینها و استفاده برای هر نوع کاربردی چه تجاری و چه غیرتجاری به همهء دریافت کنندگان نرم افزار داده میشه.

یکی از قوانین نرم افزار های ازاد اینه که نرم افزار تا پایان یعنی تا اخرین نفری که این نرم افزارو دریافت میکنه(حتی بعد از ویرایش، تغییر و توزیع) باید ازاد باشه و کاربرد تجاری ازش خلاف این قوانینه.
کاربرد تجاری از یک نرم افزار بیشتر مربوط به نرم افزار های متن باز میشه.
استالمن :

نقل قول:تعریف رسمی ”نرم‌افزار متن‌باز“ (به طوری که توسط پیش‌گام متن‌باز عنوان گردیده و طولانی‌تر از آن است که بخواهیم آن را در اینجا بیاوریم) به طور غیر مستقیم از معیارهای ما برای نرم‌افزار آزاد گرفته شده بود. اما دقیقا با آن یکسان نیست؛ و از بعضی جنبه‌ها سهل‌گیرانه‌تر است.

قانون 6 نرم افزار های متن باز:

نقل قول:هیچ گونه تبعیض و تمایزی بین هر فعالیتی که در راستای نرم‌افزار انجام می گیرد، وجود نداشته باشد. برای مثال نرم‌افزاری نباید بین استفادهٔ تجاری یا تحقیقاتی تبعیض قائل شود.

و اما:
نقل قول:آزادی برای بهبود برنامه و انتشار این تغییرات برای عموم، بنابراین تمام جامعه از آن بهره می‌برند (آزادی ۳). دسترسی به کد منبع یک پیش‌شرط برای این آزادی می‌باشد.

بازم این ازادی رو درک نمیکنم!
فرض کنید یک شرکت نرم افزار خودش رو به صورت ازاد ارائه داده(همراه با پشتیبانی، سایت، ارائه نسخه های بالاتر و ...). حالا با وجود این قانون(ازادی 3) من میتونم این نرم افزارو دریافت و تغییرش بدم(شاید بعد از تغییرات من این نرم افزار بهتر از نسخه ی اصلیش هم بشه) . و در نهایت این نسخه رو تو سایت خودم منتشر کنم. درسته؟
در صورتی که همه این عمل رو انجام بدن، هیچ کمکی به همدیگه نمیکنن(فکر کنم یکی از جنبه های نرم افزار ازاد اینه که افراد با تغییر و اصلاح این نرم افزار به پیشرفت و رشد اون کمک میکنن. این تغییرات نباید در یک جای مشخص اعمال شه؟ و این نرم افزار نباید در یک جای مشخص پس از تغییرات قابل دریافت باشه؟
بیشتر موضوع سوال من سر نحوه ی انتشار یک نرم افزار ازاد پس از بهبود توسط افراد مختلف هست.
هر چیزی که در جستن آنی آنی...
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
#9
نقل قول:یکی از قوانین نرم افزار های ازاد اینه که نرم افزار تا پایان یعنی تا اخرین نفری که این نرم افزارو دریافت میکنه(حتی بعد از ویرایش، تغییر و توزیع) باید ازاد باشه و کاربرد تجاری ازش خلاف این قوانینه.
منظور از استفاده تجاری این نیست که نتونه بفروشه. منظور همون انحصاری کردن نرم افزار جهت رسیدن به پول بیشتر هست
نکته ای که کسی بهش دقت نمی کنه تو می تونی به ازای فروش نرم افزار پول بگیری. و اون طرف هم می تونه اون نرم افزار رو تغییر بده و رایگان بده یا اینکه بفروشه(حتی می تونه تغییر نده و بفروشه) و به همین ترتیب این ادامه پیدا می کنه. قرار نیست که نشه نرم افزار رو فروخت. میشه فروخت و هزینه دریافت هست. ولی آزادی نرم افزار رو نمیشه ازش گرفت. نرم افزار در تمام سیکل آزاد هست

نقل قول:بازم این ازادی رو درک نمیکنم!
فرض کنید یک شرکت نرم افزار خودش رو به صورت ازاد ارائه داده(همراه با پشتیبانی، سایت، ارائه نسخه های بالاتر و ...). حالا با وجود این قانون(ازادی 3) من میتونم این نرم افزارو دریافت و تغییرش بدم(شاید بعد از تغییرات من این نرم افزار بهتر از نسخه ی اصلیش هم بشه) . و در نهایت این نسخه رو تو سایت خودم منتشر کنم. درسته؟
در صورتی که همه این عمل رو انجام بدن، هیچ کمکی به همدیگه نمیکنن(فکر کنم یکی از جنبه های نرم افزار ازاد اینه که افراد با تغییر و اصلاح این نرم افزار به پیشرفت و رشد اون کمک میکنن. این تغییرات نباید در یک جای مشخص اعمال شه؟ و این نرم افزار نباید در یک جای مشخص پس از تغییرات قابل دریافت باشه؟
بیشتر موضوع سوال من سر نحوه ی انتشار یک نرم افزار ازاد پس از بهبود توسط افراد مختلف هست.

شما می تونی این تغییر رو برای خودت نگهداری یا اینکه بدیش به توسعه دهنده. اگر شما نخوای بدی به توسعه دهنده اصلی اگر به هر طریقی توسعه دهنده اصلی به کد شما دسترسی پیدا کنه آزاد هست که کد شما رو در نرم افزار خودش قرار بده.
اما مثال بارز چیزی که میگی همون توزیع هایی هست که از اوبونتو منشعب شده. چندین توزیع از اوبنتو توزیع شده که هر کدوم روند خودشون رو در پیش گرفتن. مثلا یکی سر استیبل بودن کار کرده یکی یه توزیع برای بچه ها زده یکی برای مسلمونا زده و ... . شرکت کنونیکال هم می تونه از تغییرات اونها استفاده کنه.
شما اگر نرم افزار رو تغییر دادید و خواستید برای خودتون نگهدارید آزادید اما اگر به کسی به رایگان دادید یا اینکه در قبال دادن نرم افزار ازش پول گرفتید اون شخص همه این آزادی ها رو خواهد داشت.


فلسفه آزادی نرم افزار بالاتر از متن باز هست. شاید هر دوتاش در خیلی از مواقع یک نیتجه رو بده ولی با هم تفاوت دارن
حتما این رو بخون
http://www.gnu.org/philosophy/open-sourc...nt.fa.html
امین هم لینکش رو داد Big Grin
  پاسخ
تشکر شده توسط : undefined


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان