• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعریف جداول به نوعی دیگه
سلام . صبحتون بخیر.
من همیشه جداول پایگاه دادمو از هم تفکیک میکنم . بعنوان مثال برای " درباره من " ، " خونه " و ... که insert در اونها یه بار انجام میشه هم جدا جدول تعریف میکنم.
پروژه های دوستی رو دیدم که کار تجاری زیاد انجام داده . ایشون برای این مواردی که گفتم یک جدول تعریف میکنند و با id معلوم میکنند که کدوم Record آپدیت بشه.
و همینطور برای مواردی مثل اخبار و .. که insert در اون ها زیاد اتفاق میفته و قابلیت آرشیو شدن رو دارند یک جدول دیگه تعریف میکنند که با id و category اون ها رو تفکیک میکنند.

بهتر بگم : یعنی در کل دو جدول داریم . یکی برای استاتیک ها و یکی برای داینامیک ها .

من اولین بار بود این روش رو میدیدم ، آیا این متداول هست و شما هم این روش رو استفاده میکنید ؟
مزایا و معایبش چیه ؟
آرام باش ؛ توكل كن ؛ تفكر كن و سپس آستينها را بالا بزن , آنگاه دستان خداوند را خواهي ديد كه زودتر از تو دست به كار شده است.امام علي عليه السلام.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
روش دوستتون اصولی هست

ببینید شما برای صفحه نباید جدول تعریف کنید، در واقع جدول برای بروز رسانی موجودیت ایجاد میشه

یعنی مثلاً اگه شما توی چند صفحه چند بار بخواید اخبار رو نشون بدید نباید بیاید چند تا جدول اخبار ایحاد کنید

یا فرض کنید یه سایت دارید که تو اون دارید موبایل، کامپیوتر، دوربین و سینمای خانگی میفروشید

نباید بیاید برای هر کدوم یه جدول ایجاد کنید، بجاش یه جدول میسازید به اسم Product، بعد فیلد های زیر رو براش تعریف میکنید:

ID
ProductCategory
Name
Price

اونوقت تو ProductCategory بیاید id اون گروه محصول رو بزارید

اونوقت تو صفحه سینمای خانگی مثلاً میاید از جدول Product همه محصولات رو با ProductCategory = 3 سلکت میکنید

نقل قول:مزایا و معایبش چیه ؟

فکر میکنم بزرگترین عیب روش خودتون اینه که وقتی صفحات سایت بالا بره، تعداد جدول هاتون هم بالا میره، نه؟

بجاش بزرگترین سود این روش، برعکس توضیح خط بالاس Rolleyes
هر که با مرغ هوا دوست شود - خوابش آرامترین خواب جهان خواهد بود.
  پاسخ
تشکر شده توسط : pary_daryayi
مرسی آقا حمید .. ولی منظور من اصلا این نبود . این کاملا مشخصه که نباید برای هر خبر جدید یا محصول جدید یه جدول جدید درست کرد !!!!!!!!Huh
( اینو اگه ندونم که ......... )

ببینید ایشون برای صفحه های استاتیک یه جدول کلی میسازند . مثلا صفحه ی About یا صفحه ی home که لزوما یه page ساده هستند و محتویاتشون فقط بروز میشه ، همه ی اینها در یک جدول قرار میگیرند.

و برای صفحه های داینامیک ، یعنی اونهایی که حاوی محتویات جدید هستند ، یه جدول کلی دیگه .

مثلا اخبار ، محصولات و ... همه ی اینا رو در یک جدول کلی قرار میدند و با فیلدی مثلا بنام category مشخص میکنند که این اطلاعات جدید در کدوم گروه قرار بگیرند.
آیا در category محصولات یا در category اخبار و مشخصا تو بعضی فیلد ها مشترک هستند و تو بعضی دیگه نه

کلا دو تا جدول دارند.
آرام باش ؛ توكل كن ؛ تفكر كن و سپس آستينها را بالا بزن , آنگاه دستان خداوند را خواهي ديد كه زودتر از تو دست به كار شده است.امام علي عليه السلام.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
درسته، اصولاً محتوی متنی نیاز به جدول داره، البته تا اونجایی که نیاز به اطلاعات خاص نباشه
  پاسخ
تشکر شده توسط : Reza
یعنی شما هم جدول مثلا news ، product ، links رو در یک جدول قرار میدید و با category بهشون دسترسی پیدا میکنید ؟ ( الان به اینکه ممکنه فیلد کلید خارجی احتیاج داشته باشن یا نه کاری ندارم )

یا نه ! برای هر کدوم یه جدول جدا ایجاد میکنید ( کاری که من همیشه انجام میدم )
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نه Wink

اینا از نظر من سه تا موجودیت مختلف هستن و سه تا جدول جدا میخوان

ولی مثلاً اخبار و مقالات رو میشه تو یه جدول گذاشت Wink
  پاسخ
تشکر شده توسط : pary_daryayi
من هم دقیقا همینو میگم .. ولی ایشون میگن روشی که خودشون استفاده میکنند درست و بهتره و برای دسترسی به هر موجودیت فقط با فیلد category بهشون دسترسی پیدا میکنند.
من هم هیچ مزیتی تو این روش ندیدم . البته شاید برای پروژه های ساده و سبک که با فریم ورک انجام میدن خوبه. چون ایشون تو بحث دسترسی با مدل میگفتن این طور بهتره.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
این دیگه میشه همه چیز رو هم زدن

هیچ دلیلی هم نداره چنین کار غیر اصولی بکنیم Undecided
  پاسخ
تشکر شده توسط :
من یه کار دیگه حتی میکنم. شما یه سری صفحات استاتیک دارین که محتواشون صرفا متن و قالب کلیشون از نظر ساختار مثل یه خبر میمونه ولی بعضی فیلدهاشو ممکنه نداشته باشه....
کلا میتونین برای اونا یه جدول داشته باشین که هم متن های اون صفحات توش باشه هم متن های خبرها...Blush
بنده طعم ايمان را نمي چشد، تا اينكه دريابد آنچه اتفاق نيفتاده است نمي شد كه اتفاق بيفتد؛و آنچه شده و اتفاق افتاده است,نمي شد كه نشود و اتفاق نيفتد....حضرت علي(ع)
  پاسخ
تشکر شده توسط : pary_daryayi Reza moshtaghi
این دوستتون وردپرس کار نیست؟ :دی

توی وردپرس اینطوریه ! عکس و خبر و صفحه و یه سری از لینک ها همه توی یه جدوله !!!! تازه کلی ردیف بیخودی هم ساخته میشه که درفت این چیز هاست
  پاسخ
تشکر شده توسط : pary_daryayi hamid_80386

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان