• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تعریفی برای مشخص کردن جایگاه برچسب های aside و section در صفحه وب
سلام،

اغلب موارد نام برای برچسب ها متناسب با کار آن انتخاب میشود ولی گاهی بعضی برچسب ها هستند که چیزی رو نشون نمیدن. درست مثل aside و section در html5 .
من داشتم کتابی میخوندم که اینطوری از این دو برچسب تعریف کرده بود. (ویرایش میکنم و ساده تر با مثال مینویسم)

aside : یه خبری می نویسید که توش عنوانی رو شرح میدید یعنی همه چی اون عنوان هست. حالا میخواید یه خرده خارج بحث صحبت کنید فقط و فقط برای توضیح بیشتر ، اونجا از برچسب aside برای اون خارج صحبتتون استفاده میکنید. فقط دقت داشته باشید که محتوای aside خارج بحث هست و به محتوای اصلی مربوط نمیشه.

section : در یک صفحه وب بخشی از صفحه مهم/خیلی پر اهمیت هست. اونجا باید برای اون بخش از این برچسب استفاده بشه.

نوش جان Smile
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : zoghal M.J Bojbaj
علیرضا با اجازه تو توضیحاتت اشکالاتی هست که من تصحیح میکنمش

مقدمه :
در html5 علاوه بر امکاناتی که ارائه شد. یک سری برچسب هم معرفی شد. که عملکردشون متفاوت با سایر برجسب ها هستند. به زبان ساده این برچسب ها معناگرا هستند. و ظاهرا هیچ کار خاصی انجام نمی دهند.
شاید سوال پیش بیاد هدف از این کار چی هست و به چه کاربردی برای ما دارند؟!
جوابش ساده هست. زمانی که html4 ارائه شد. موتورهای جستجو و ایندکس شدن مطالب در موتور های جستجو زیاد مفهوم خاصی نداشت و جدی گرفته نمی شد.
وقتی هم که جدی شد. موتور های جستجو نمی توانستند. به خوبی مطالب مهم یک صفحه رو با سایر مطالب دیگر متمایز کنند.

به همین خاطر در html5 یک سری تگ یا برجسب تعریف شد. که هر یک از انها نشان دهنده مطالبی هستند که در آن ها درج می شوند همانند :

header
footer
aside
nav
section
....

هر یک از این برجسب ها به موتور جستجو ها کمک میکنه که مطالب رو از هم متامیز کنند و آنها رو ایندکس کنند.

اما اشکال علریضا در معرفی کاربردش این تگ ها بود. خیلی جاها دیدم هم مشکل رو داشتند. و اومده بودند در معرفی یک برچسب کاربرد اون رو محدود به کاری خاص تعیین کرده بودند.

فرضا تگ header و footer فقط برای هدر و فوتر یک صفحه کاربرد نداره و می توان اون رو در تگ های section , article هم استفاده کرد.

aside : می تونه سایدبار باشه. یا مثالی که علیرضا زد .
section : برای جدا سازی مطالب یا قسمت های مختلف هست. مثل تب ها و ....

پیشنهاد می کنم این مطلب رو در این مورد بخونید.
نقل قول:http://arashm.net/blog/1390/12/web-progr...-algorithm
  پاسخ
تشکر شده توسط : cyletech M.J Bojbaj
یه منبع خوب که وقتی گیج شدید میتونید بهش سر بزنید. Big Grin

http://html5doctor.com/element-index/

کلا این سایت مقالات خوبی برای html5 داره.
  پاسخ
تشکر شده توسط : cyletech M.J Bojbaj

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان