/
  • تضمین درآمد از یک پروژه متن باز

• صفحه‌ها (2):
  • ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی تضمین درآمد از یک پروژه متن باز
    نویسنده پیام
    shgninc آفلاین
    سید سجاد شاهچراغیان

اعتبار: 32
    تشکرها : 1402
    ( 665 تشکر در 503 ارسال )
    ارسال: #1
    تضمین درآمد از یک پروژه متن باز
    با سلام به همگی.
    جند روز پیش با مدیر فروش یک پروژه متن باز که در لیتوانی هست ایمیلی پرسش و پاسخ هایی را داشتم. برام خیلی جالب بود که بدونم برنامه ای را که به عنوان محصول دارند به فروش می رسانند از یک لایسنس متن باز پیروی می کند.
    اما این شرکت که خودشون مالک و خالق این برنامه هستند سیاست جالب را برای درآمد زایی پیش گرفته اند. از جمله این سیاست ها عبارتند از:
    1. پشتیبانی سیستم که خودش دارای ۵ سطح از پشتیبانی به صورت تلفنی و ایمیلی است و هر سطح از پشتیبانی هزینه خاص خودش را دارد.
    2. Integrate کردن این محصول یا لایه IT شرکت های مشتری برای تأمین انتظارات و نیازهای خاص آنها که در این سرویس هم قیمت های خیلی جالبی را ارائه داده اند.
    3. نصب و راه اندازی برنامه از راه دور که این سرویس نیز دارای چند سطح و هر سطح هزینه خاص خودش را دارد. فقط برای این که آشنا تر شوید، سطح اول این سرویس که فقط نصب و راه اندازی است هزینه اش برابر با ۱۲۹۰ دلار است.
    4. به روز رسانی نسخه برنامه نیز دارای چند سطح با قیمت های مختلف است.
    5. توسعه برنامه برای مشتری به صورت خاص
    6. تولید قالب برای اینترفیس برنامه
    7. ارائه مشاوره برای بخش های مختلف IT مشتری
    8. رفع مشکلات برنامه از راه دور
    9. برگزاری دوره های آموزشی و ارائه مدرک بین المللی معتبر

این نکته را باید بگم که اصل خود برنامه با تمامی امکاناتش رایگان و متن باز است. اما شرکت ارائه دهنده از راه ها فوق داره کسب درآمد می کنه. به طوری که در برزیل، ژاپن، پرتغال، آمریکا و چند کشور دیگه نمایندگی Premium هستند. که همگی دارند از همین راه کسب درآمد می کنند.

حالا می خوام دوستان عزیز لطف کنند نظرشون را درباره این نوع کسب درآمد اعلام کنند. به ویژه این که این نوع کسب درآمد در ایران امکان پذیر هست؟
    اگر هست چطوری؟
    اگر نیست چه تضمین هایی را میشه برای این که بتوان به پول نزدیکش کرد وجود دارد؟

[تصویر:  ShowPicture.aspx?ID=52750d12-5d92-4286-9...height=100]
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۳ ۰۹:۳۶ عصر
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : Y.P.Y ضحاک
    Y.P.Y آفلاین
    ناظم کل

اعتبار: 105
    تشکرها : 2183
    ( 4874 تشکر در 2229 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: تضمین درآمد از یک پروژه متن باز
    عجب حرکتی Idea

صدام: "اگر با ارتش شاه ایران طرف بودیم، یک ماهه جنگ را می بردیم"
    http://gulfnews.com/opinion/thinkers/ira...i-1.500997
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۳ ۱۱:۲۹ عصر
     تشکر شده توسط :
    sara147 آفلاین
    سـارا

اعتبار: 21
    تشکرها : 233
    ( 332 تشکر در 210 ارسال )
    ارسال: #3
    نقل قول: این نوع کسب درآمد در ایران امکان پذیر هست؟
    شرکت پارس پویش تقریبا داره همین کار رو میکنه. ولی با این تفاوت که نسخه های قدیمی رو متن باز ارائه میده. بعد مشتری میبینه که کاملا نیازهاش برطرف نمیشه میره سمت خرید آخرین نسخه.

نقل قول: چه تضمین هایی را میشه برای این که بتوان به پول نزدیکش کرد وجود دارد؟
    اول باید قوانینی تدوین بشه که از متن باز حمایت کنه و فرهنگش هم جا بیافته.
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۴ ۱۰:۰۷ صبح
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط :
    vejmad آفلاین
    عضو ارشد

اعتبار: 23
    تشکرها : 484
    ( 1247 تشکر در 611 ارسال )
    ارسال: #4
    خب میشه دیگه مگه چیه Big Grin

تازه میشه عمدا نصب نرم افزار رو خیلی راحت نکرد که هرکسی نتونه از پسش بربیاد، میشه زیاد کانفیگ پذیر درست نکرد که بعضیا پول بدن واسه سفارشی سازی.
    حالا به جنبهء اخلاقی ایناش کار نداریم زیاد Big Grin
    بهرحال از دید دنیای بازمتن هم شما یه چیزی بازمتن درست کنی بهتره یا اینکه هیچی درست نکنی چون برات صرف نمیکنه؟ Smile
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۴ ۱۱:۵۴ صبح
     تشکر شده توسط : shgninc
    shgninc آفلاین
    سید سجاد شاهچراغیان

ارسال: #5
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۴ ۱۰:۰۷ صبح)sara147 نوشته شده توسط:  ...
    شرکت پارس پویش تقریبا داره همین کار رو میکنه. ولی با این تفاوت که نسخه های قدیمی رو متن باز ارائه میده. بعد مشتری میبینه که کاملا نیازهاش برطرف نمیشه میره سمت خرید آخرین نسخه.
    ...
    بله درست میگید. اما خیلی ایده آل است. به نظرتون توی ایران این ها امکان پذیر است. بنده هم خودم موافق این هستم که فلسفه متن باز خیلی فراتر از این مسائل پیش پا افتاده است، اما از طرفی بالاخر نیرو هایی که در حوزه در حال کار هستند باید درآمدی داشته باشند.

بیشتر هدفم اینه که بدونم چه راهکار هایی را میشه پیاده سازی کرد با در نظر گرفتن موارد زیر:
    1. اینجا ایران است و وضع قوانین و اعمال و اجرای این گونه قوانین در این حوزه اصلا امکان پذیر نیست.
    2. می خوام راهکارهایی را در خود برنامه داشته باشم بدون این که به روح متن باز لطمه وارد بشه.

خلاصه بگم، یه شرکت چه سیاست هایی را می تواند در پیش گیرد تا بتواند با رعایت قوانین متن باز در ایران کسب درآمد هم داشته باشد؟

۱۳۹۴ شهريور ۱۴ ۰۹:۵۸ عصر
     تشکر شده توسط :
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1362
    ( 6198 تشکر در 3439 ارسال )
    ارسال: #6
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۴ ۰۹:۵۸ عصر)shgninc نوشته شده توسط:  
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۴ ۱۰:۰۷ صبح)sara147 نوشته شده توسط:  ...
    ...
    بله درست میگید. اما خیلی ایده آل است. به نظرتون توی ایران این ها امکان پذیر است. بنده هم خودم موافق این هستم که فلسفه متن باز خیلی فراتر از این مسائل پیش پا افتاده است، اما از طرفی بالاخر نیرو هایی که در حوزه در حال کار هستند باید درآمدی داشته باشند.

بیشتر هدفم اینه که بدونم چه راهکار هایی را میشه پیاده سازی کرد با در نظر گرفتن موارد زیر:
    1. اینجا ایران است و وضع قوانین و اعمال و اجرای این گونه قوانین در این حوزه اصلا امکان پذیر نیست.
    2. می خوام راهکارهایی را در خود برنامه داشته باشم بدون این که به روح متن باز لطمه وارد بشه.

خلاصه بگم، یه شرکت چه سیاست هایی را می تواند در پیش گیرد تا بتواند با رعایت قوانین متن باز در ایران کسب درآمد هم داشته باشد؟
    ایران و آمریکا و اروپا نداره. اونجا هم همچین قوانینی برای نرم افزار آزاد وجود نداره. البته ماهیت بعضی از نرم افزارهای آزاد هم نیازی به قوانین خاصی نداره.
    نرم افزارهای آزاد هم درآمد چندانی ندارن. مگر شرکتهای غولی مثل canonical که خب سرمایه گذاری زیادی هم روش شده. بود.
    به نظرم بهترین راه‌کار این هست که یه پروژه خوب و کاربردی رو به صورت تفننی شروع بشه و بعد از طریق دونیت شروع به جمع آوری هزینه ها بشه تا بعد بشه از طریق های دیگه مثل پشتیبانی به درآمد رسید. اینکه توی ایران چه فازی داشته باشه بستگی به نوع محصول و مخاطبت داره. توی شرکتهای خصوصی و کوچیک بهتر جواب میده ولی شرکتهای بزرگ و دولتی و نیمه دولتی نباید اصلا هدفت باشه. چون برای اونها کیفیت خیلی مهم نیست.
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۹:۳۵ صبح
     تشکر شده توسط : undefined ضحاک
    shgninc آفلاین
    سید سجاد شاهچراغیان

ارسال: #7
    ضمن تشکر از جناب سهرابلو. ببینید بیشترین دقدقه بنده نسبت به تفکری است که جناب vejmad تا حدی به آن اشاره کردند:
    نقل قول: بهرحال از دید دنیای بازمتن هم شما یه چیزی بازمتن درست کنی بهتره یا اینکه هیچی درست نکنی چون برات صرف نمیکنه؟ Smile
    در این نوع تفکر روح متن باز و ماهیت خود برنامه والاتر از این است که بخواهیم با یک سری دیدهای کوچک بیایم و برنامه را به صورت close source ارائه کنیم. کما که در همین ایران خودمان شنیده ام که برخی، بعضی پروژه های متن باز را فقط ترجمه کرده اند و دارند به صورت close source با قمیت های خیلی خوبی به نام خودشان به فروش می رسانند که به نظرم کار ناپسندی است.
    با یکی از دوستانم هم که صحبت می کردم می گفت: هیچ وقت حاضر نیست پروژه اش را روی گیت هاب به صورت public قرار بده. اما بنده اصرار داشتم که این کار را انچام بده و اجازه بده بقیه پروژه ات را تکمیل کنند که این امر موجب ارتقاع کیفی و کمی پروژه می شود. اما نظرش این بود که اینچا ایران است، بقیه این پروژه را به نفع خودشان تغییر داده و از آن کسب درآمد می کنند.
    قصدم اینه که ببینم راهی برای جلو گیری از این کارا توی ایران بودن در نظر گرفتن قوانین حقوقی وجود دارد؟
    حالا اینک مخاطب کیه و کجاست بماند.

۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۱:۳۵ عصر
     تشکر شده توسط : ضحاک
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #8
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۱:۳۵ عصر)shgninc نوشته شده توسط:  ضمن تشکر از جناب سهرابلو. ببینید بیشترین دقدقه بنده نسبت به تفکری است که جناب vejmad تا حدی به آن اشاره کردند:
    نقل قول: بهرحال از دید دنیای بازمتن هم شما یه چیزی بازمتن درست کنی بهتره یا اینکه هیچی درست نکنی چون برات صرف نمیکنه؟ Smile
    در این نوع تفکر روح متن باز و ماهیت خود برنامه والاتر از این است که بخواهیم با یک سری دیدهای کوچک بیایم و برنامه را به صورت close source ارائه کنیم. کما که در همین ایران خودمان شنیده ام که برخی، بعضی پروژه های متن باز را فقط ترجمه کرده اند و دارند به صورت close source با قمیت های خیلی خوبی به نام خودشان به فروش می رسانند که به نظرم کار ناپسندی است.
    با یکی از دوستانم هم که صحبت می کردم می گفت: هیچ وقت حاضر نیست پروژه اش را روی گیت هاب به صورت public قرار بده. اما بنده اصرار داشتم که این کار را انچام بده و اجازه بده بقیه پروژه ات را تکمیل کنند که این امر موجب ارتقاع کیفی و کمی پروژه می شود. اما نظرش این بود که اینچا ایران است، بقیه این پروژه را به نفع خودشان تغییر داده و از آن کسب درآمد می کنند.
    قصدم اینه که ببینم راهی برای جلو گیری از این کارا توی ایران بودن در نظر گرفتن قوانین حقوقی وجود دارد؟
    حالا اینک مخاطب کیه و کجاست بماند.

مشکل از اینجاست که این فرد هنوز تفکر نرم افزار آزاد نداره. توی آمریکا هم همینه. یکی دیگه میاد پروژه رو به نفع خودش تغییر میده و میفروشه. مثلا کسایی که از فریم ورکها استفاده می کنن. یا جوملا یا وردپرس. مگه غیر از اینه؟
    شما باید ببینی از کدوم لایسنس استفاده می کنی. GPL2 یا GPL3 یا BSD?
    مثلا من به BSD خیلی علاقه دارم. اگه یه کسی اومد پروژه من رو تغییر داد و فروخت من خیلی هم خوشحال میشم. ولی توی GPL3 اگه یکی دیگه فروخت من خوشحال میشم ولی به شرط اینکه GPL3 رو رعایت کنه.
    بزارید سناریو رو اینجوری بچینیم که نرم افزار آزاد رو بهتر درک کنیم تا ببینیم دیدگاه مون کجاش اشتباه هست.
    من یک نرم افزار آزاد دارم و این نرم افزار ۱ میلیون قیمتش هست. من این نرم افزار رو به ۳ نفر می فروشم. اون سه نفر حق دارند که این نرم افزار رو تغییر بدن (یا ندن) و رایگان یا حتی در ازای دریافت مبلغی به کسای دیگه بفروشن. پس اگر یک نفری اومد و نرم افزار رو تغییر داد و رفت فروخت هیچ کار اشتباهی نکرده. چه شما به رایگان بهش داده باشین چه با دریافت هزینه‌ای. حالا اگر من از GPL3 استفاده کرده باشم اون فردی که نرم افزار رو فروخته باید سورس کد رو به نفر بعدی بده و همینطور اون نفر بعدی هم حق ارائه و تغییر اون کد رو به هر نحوی داره. قضیه سادست. مالکیت نرم افزار منتقل میشه. که هدف نرم افزار آزاد هم همینه.
    حالا من می خوام از طریق نرم افزار آزاد درآمد داشته باشم.
    ۱- کسایی که پشتیبانی می‌خوان. خب قاعدتا و بر اساس منطق پشتیبانی رو به کسی میدن که تسلط بیشتری روی نرم افزار داشته باشه. مگر اینکه یکی با هزینه کمتر انجام بده و یا موارد دیگه که به کس دیگه ای بدن ولی به هر حال بسته به نوع پروژه و موقعیتش می تونه از این درآمد بهره مند بشه
    ۲- کسایی که توسعه می خوان که اینم قضیش مثل بالایی هست
    ۳- درآمد از طریق دونیت کردن. اگه افراد زیادی به پروژه شما وابسته باشن قطعا از کنسل شدن پروژه شما خوشحال نمیشن و اگر بتونن از این طریق کمک مالی در هزینه های پروژه کمکتون می کنن

اما قرار نیست که حتما ما فقط به دیدی درآمد داشتن از نرم افزار آزاد نرم افزارمون رو آزاد ارائه بدیم. مثلا درآمد google از پروژه go چی هست؟ هیچی. کلی هزینه هم براش می کنه. چرا؟
    جوابش اینه که من یک قسمتی از پروژم رو (مثلا فریم ورکم رو) میام و پابلیک می کنیم. صدها برنامه نویسی دیگه اون رو توسعه می دن و در برطرف کردن باگها و اضافه کردن فیچرهاش بهش کمک می کنن. اینجوری هم من به اونها کمک کردم و هم اونها کمک خیلی بزرگی به من کردن.
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۲:۳۷ عصر، توسط admin.)
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۲:۳۵ عصر
     تشکر شده توسط : shgninc vejmad ضحاک
    shgninc آفلاین
    سید سجاد شاهچراغیان

ارسال: #9
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۲:۳۵ عصر)admin نوشته شده توسط:  ...
    مشکل از اینجاست که این فرد هنوز تفکر نرم افزار آزاد نداره. توی آمریکا هم همینه. یکی دیگه میاد پروژه رو به نفع خودش تغییر میده و میفروشه. مثلا کسایی که از فریم ورکها استفاده می کنن. یا جوملا یا وردپرس. مگه غیر از اینه؟
    مثلا من به BSD خیلی علاقه دارم. اگه یه کسی اومد پروژه من رو تغییر داد و فروخت من خیلی هم خوشحال میشم. ولی توی GPL3 اگه یکی دیگه فروخت من خوشحال میشم ولی به شرط اینکه GPL3 رو رعایت کنه.
    بزارید سناریو رو اینجوری بچینیم که نرم افزار آزاد رو بهتر درک کنیم تا ببینیم دیدگاه مون کجاش اشتباه هست.
    من یک نرم افزار آزاد دارم و این نرم افزار ۱ میلیون قیمتش هست. من این نرم افزار رو به ۳ نفر می فروشم. اون سه نفر حق دارند که این نرم افزار رو تغییر بدن (یا ندن) و رایگان یا حتی در ازای دریافت مبلغی به کسای دیگه بفروشن. پس اگر یک نفری اومد و نرم افزار رو تغییر داد و رفت فروخت هیچ کار اشتباهی نکرده. چه شما به رایگان بهش داده باشین چه با دریافت هزینه‌ای. حالا اگر من از GPL3 استفاده کرده باشم اون فردی که نرم افزار رو فروخته باید سورس کد رو به نفر بعدی بده و همینطور اون نفر بعدی هم حق ارائه و تغییر اون کد رو به هر نحوی داره. قضیه سادست. مالکیت نرم افزار منتقل میشه. که هدف نرم افزار آزاد هم همینه.
    ۱- کسایی که پشتیبانی می‌خوان. خب قاعدتا و بر اساس منطق پشتیبانی رو به کسی میدن که تسلط بیشتری روی نرم افزار داشته باشه. مگر اینکه یکی با هزینه کمتر انجام بده و یا موارد دیگه که به کس دیگه ای بدن ولی به هر حال بسته به نوع پروژه و موقعیتش می تونه از این درآمد بهره مند بشه
    ۳- درآمد از طریق دونیت کردن. اگه افراد زیادی به پروژه شما وابسته باشن قطعا از کنسل شدن پروژه شما خوشحال نمیشن و اگر بتونن از این طریق کمک مالی در هزینه های پروژه کمکتون می کنن

اما قرار نیست که حتما ما فقط به دیدی درآمد داشتن از نرم افزار آزاد نرم افزارمون رو آزاد ارائه بدیم. مثلا درآمد google از پروژه go چی هست؟ هیچی. کلی هزینه هم براش می کنه. چرا؟
    جوابش اینه که من یک قسمتی از پروژم رو (مثلا فریم ورکم رو) میام و پابلیک می کنیم. صدها برنامه نویسی دیگه اون رو توسعه می دن و در برطرف کردن باگها و اضافه کردن فیچرهاش بهش کمک می کنن. اینجوری هم من به اونها کمک کردم و هم اونها کمک خیلی بزرگی به من کردن.
    اکی. تا اینجاش درسته!
    پس چطوره که این پروژه ها شرکت هاشون در کشور های دیگه درآمد های بالایی دارند اما توی ایران درآمدی ندارند و یا خیلی پایین است. پروژه هایی مثل redhat, caconical, zabbix, elastix؟؟

۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۹:۴۹ عصر
     تشکر شده توسط :
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #10
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۹:۴۹ عصر)shgninc نوشته شده توسط:  
    (۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۰۲:۳۵ عصر)admin نوشته شده توسط:  ...

اکی. تا اینجاش درسته!
    پس چطوره که این پروژه ها شرکت هاشون در کشور های دیگه درآمد های بالایی دارند اما توی ایران درآمدی ندارند و یا خیلی پایین است. پروژه هایی مثل redhat, caconical, zabbix, elastix؟؟
    خب این چند تا دلیل داره.
    ۱- پرداخت هزینه به این شرکتها کار سختی هست. (بحث تحریم بانکی و ...)
    ۲- اکثر این نرم افزارهای آزاد روی لینوکس هستن (حتی اگر روی ویندوز هم باشن بیشتر روی لینوکس استفاده می‌شن) و ایران خیلی بیشتر از نرم افزارهای ویندوزی حتی روی سرورهاشون استفاده می کنن.
    ۳- که باز هم به هزینه بر می گرده. هزینه پشتیبانی این نرم افزارها برای شرکتهای کوچیک داخل کشور خیلی زیاد هست. ممکنه برای یه کشور اروپایی کم باشه ولی با توجه به پایین بودن ارزش ریال این هزینه زیاد میشه

البته می تونه دلایل بیشتری هم داشته باشه
    ۱۳۹۴ شهريور ۱۵ ۱۰:۰۰ عصر
     تشکر شده توسط :
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

• صفحه‌ها (2):
  • ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS