• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
برنامه نویس خائن !
حدود یک ماهی هست که به شرکت جدیدی رفتم و تو این مدت شرکتهای خیلی زیادی رو برای مصاحبه رفتم و متاسفانه شرایطی رو میبینم که به شدت ناراحتم کرده.

متاسفانه اکثر برنامه نویسان ایرانی اصلا شخصیت و جایگاه خودشون رو نمی دونند و حاضرند با هرشرایط و هر حقوقی کار کنند.
کارفرما ها وشرکت ها هم با دیدن این شرایط هرروز گستاخ تر از قبل میشند.

اشخاصی که با عرض معذرت شرایط زیر را رعایت نمی کنند یک برنامه نویس خائن نسبت به خودشون، خانواده شون ، برنامه نویس های دیگر و .. هستند. Sleepy

چند تا نکته به نظرم میاد که رعایتش باعث میشه شرایط کاری یک برنامه نویس، طراح سایت، گرافیست و ... شرایط بهتری داشته باشند.
1- مرخصی ها :
متاسفانه اکثر شرکتها با مرخصی قانونی مشکل دارند و اجازه نمیدن شخص 30 روز در سال از مرخصی قانونی و استحقاقی خود استفاده کند و فکر میکنند شما باید مثل ربات حتی اگه شده جمعه هم باید براشون کار کنید چون همیشه کارشون عقبه!
2- اضافه کار :
متاسفانه اکثر شرکتها اضافه کار اجباری دارند که نصف اونها حتی اضافه کار هم پرداخت نمی کنند و باید به صورت رایگان برای آنها کار کرد!
برنامه نویسی و شغل های مرتبط باور کنید جزء شغلهای سخته و اینکه صرفا یک جا مشغول به کار شدید به این معنی نیست که قهرمان جام جهانی شدید Big Grin
به خودتون وقتتون خانواده تون اهمیت بدید
3- حقوق های پایین :
متاسفانه دیده میشه بعضی ها یه جا استخدام میشن با حقوق پایین و از ترس بیکار شدن با همون شرایط ادامه میدن.
حقوق پایین برای تازه کارها و کسایی که تجربه ندارند اما اگر کار یاد گرفتید و پیشرفت مناسبی داشتید حقوق هم باید متناسب با پیشرفت افزایش پیدا کنه.
حقوق 2 تومن حقوق زیادی نیست مگر اینکه از زندگی در شهرهای بزرگ خبر نداشته باشید و یا از پول بدتون میاد!
4- محیط کار استاندارد :
یکی از مواردی که شاید اصلا به چشم نیاد یه محیط کار استانداره! من شخصا متاسفانه یه جا دوسال کار کردم به علت محیط نامناسب کلیه درد شدید و گردن درد شدید گرفتم که الان هم درگیرشم!
حتما یه میز، صندلی و مانتیور استاندارد داشته باشید. با هر شرایطی و هرجایی کار نکنید که بعدا 10 برابر اون مبلغ رو هم خرج خودتون کنید دیگه سلامتی تون رو نمیتونید برگردونید!
5- پیشرفت شغلی:
حتما جایی که کار میکنید باید پیشرفت شغلی برایتان داشته باشد یعنی بعد از 2 سال شما هم تکنولوژی های جدیدی یاد گرفته باشید و هم در پروژه های خوبی مشارکت کرده باشید.
این مورد رو واقعا جدی بگیرید. در یک شرکت نمونید که وردپرس میزنه و بعد چند سال چشم باز کنید ببینید ای دل غافل هیچ پیشرفتی نداشتید و الان یه دختر 21 ساله با نصف حقوق شما و یه عشوه بیاد شغلتون رو از شما بگیره Big Grin
برنامه نویس پیشرفت نکرده یه برنامه نویس مرده است! شغل برنامه نویسی با کسی شوخی نداره و پیشرفت مثل یه سیل میمونه اگه باهاش همراه نشدید شما رو میبره با خودش!
6- ارزش قائل شدن به شغل خود:
یه برنامه نویس Full Stack در مقایسه با یه پزشک عمومی فکر میکنید چقدر حقوق میگیره؟
برنامه نویسی که سالها هرروز یه چیز جدید یاد گرفته و اندازه چند پزشک مطالعه کرده و تکنولوژی های جدید بلده
اما تقریبا اندازه یه پزشک دون پایه حقوق میگیره با چندین سال زحمت بیشتر و داغون کردن سلامتیش! در آخر هم اون دکتر شما نهایتش مهندس! Big Grin

در آخر شما رو به دیدن سخترانی دوست عزیزم مهندس عباسی میکنم:
تولید نرم افزار / مشکلات برنامه نویس ها
میثم محمودی | انجمن کد ایگنایتر فارسی
--------------------------
هرگز نمي توان با آدمهاي کوچک کارهاي بزرگ انجام داد
  پاسخ
تشکر شده توسط : farhadhp ayoubsys Reza Y.P.Y Muhammad-Ali vejmad
نقل قول:متاسفانه اکثر شرکتها با مرخصی قانونی مشکل دارند و اجازه نمیدن شخص 30 روز در ماه از مرخصی قانونی و استحقاقی خود استفاده کند
خب اینو هیچ عقل سلیمی قبول نمیکنه یعنی سی روز ماه و مرخصی ؟ Big Grin (میدونم اشتباه تایپیه)

من بعد این همه مدت اصلا به فکر استخدام نبودم و نیستم؛ چون شرایطی داره که من خوشم نمیاد!

با فریلنسری هم به جایی نرسیدم! Dodgy

فک کنم باید به فکر شغل یا کشور دیگه باشم

+ممنون که تجربیاتتو شیر کردی
همیشه برای یادگیری، موضوعاتی هست!

فرهاد حسن پور / بیرگیک

پاسخ
تشکر شده توسط : Maysam.m ayoubsys Reza payam Muhammad-Ali
(۱۳۹۶ خرداد ۰۹, ۰۹:۵۹ ب.ظ)farhadhp نوشته:
نقل قول:متاسفانه اکثر شرکتها با مرخصی قانونی مشکل دارند و اجازه نمیدن شخص 30 روز در ماه از مرخصی قانونی و استحقاقی خود استفاده کند
خب اینو هیچ عقل سلیمی قبول نمیکنه یعنی سی روز ماه و مرخصی ؟ Big Grin (میدونم اشتباه تایپیه)

من بعد این همه مدت اصلا به فکر استخدام نبودم و نیستم؛ چون شرایطی داره که من خوشم نمیاد!

با فریلنسری هم به جایی نرسیدم! Dodgy

فک کنم باید به فکر شغل یا کشور دیگه باشم

+ممنون که تجربیاتتو شیر کردی
اصلاحش کردم Big Grin

فریلنسری یه مدت خوبه اما پیشنهاد من اینه یه جا استخدام بشی. فریلنسری واسه یه سری از برنامه نویس ها خیلی پردرآمدتر از کار کردن تو شرکت هاست.
اگه درآمد متوسط یا برابر با کار کردن تو یه شرکت داشت براتون ادامه بدید اگه نه بهتره توی یه شرکت استخدام بشید.
هرچند فریلسنری هم سختی های خاص خودش رو داره.

اینکه تو ایران درآمد برنامه نویس ها کمه هیچ شکی نیست Dodgy اما بهتره ناامید نباشید با وجود مشکلات کشور برنامه نویس هایی میشناسم با درآمدهای فوق العاده که دارن عشق وحال زندگی رو میبرن و نوش جونشون البته Tongue
میثم محمودی | انجمن کد ایگنایتر فارسی
--------------------------
هرگز نمي توان با آدمهاي کوچک کارهاي بزرگ انجام داد
  پاسخ
تشکر شده توسط : farhadhp ayoubsys Reza
نقل قول: فریلنسری یه مدت خوبه اما پیشنهاد من اینه یه جا استخدام بشی. فریلنسری واسه یه سری از برنامه نویس ها خیلی پردرآمدتر از کار کردن تو شرکت هاست.
Angel
من فریلنسری رو پیشنهاد میکنم + ثبت یک شرکت به اسم خودتون برای کارهای حقوقی و قرارداد ها Big Grin
هم آقای خودتی هم سرور خودت Blush

یه ضرب المثل هست که میگه آنهایی که عقل ندارند مجبورند تا آخر عمر برای آنهایی که عقل دارند کار کنند
دنبال استخدامی نباشید ، به هر قیمت و مزیتی Big Grin نمی ارزه
وبلاگ rezaonline.net/blog
سفارش برنامه نویسی reza.biz
Php , mysql , postgresql , redis , Yii and ... Cool
  پاسخ
(۱۳۹۶ خرداد ۱۰, ۰۴:۲۲ ق.ظ)Reza نوشته:
نقل قول: فریلنسری یه مدت خوبه اما پیشنهاد من اینه یه جا استخدام بشی. فریلنسری واسه یه سری از برنامه نویس ها خیلی پردرآمدتر از کار کردن تو شرکت هاست.
Angel
من فریلنسری رو پیشنهاد میکنم + ثبت یک شرکت به اسم خودتون برای کارهای حقوقی و قرارداد ها Big Grin
هم آقای خودتی هم سرور خودت Blush

یه ضرب المثل هست که میگه آنهایی که عقل ندارند مجبورند تا آخر عمر برای آنهایی که عقل دارند کار کنند
دنبال استخدامی نباشید ، به هر قیمت و مزیتی Big Grin نمی ارزه

این روند ممکنه خیلی مشکل ساز بشه. اگر اینطور کسی شکست بخوره مثلا پروژه براش نیاد و... جبرانش خیلی سخته.
مخصوصا اینکه اکثر برنامه نویس ها فقط برنامه نویس هستن و از بازاریابیُ تجارت و... سر رشته ای ندارن.
به همین خاطر به نظرم بهتره شغل ثابتی(مثلا کارمندی) داشته باشیم و در کنارش تلاش کنیم تا به قول تو آقای خودمون بشیم.
هر چیزی که در جستن آنی آنی...
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : Maysam.m ayoubsys
موافقم

اما اون عده ای که اینکار هارو میکنن برنامه نویس واقعی نیستن، فقط صرفاً چیزهایی رو بلدن حتی شاید در حد ابتدایی

برنامه نویس اگر واقاً برنامه نویس باشه، متخصص باشه که رو هوا میزننش - التماسش میکنن و با بهترین شرایط استخدامش می کنن
نه اونکه بخاطر کم سوادی(یا حتی بی سوادی) گدایی موقعیت شغلی رو میکنه

الان بازار کار IT تشنه متخصصه - تشنه سطح متوسطه - نه کسی که به هر چیزی یه ناخونکی زده باشه و یکسری اطلاعات پاییه ای رو داشته باشه
https://forum.iranphp.org/Thread-%D8%A8%...B%8C%D8%AA
وبلاگ: Yousha.Blog.ir

کد کمتر => خطای کمتر => قابل فهمتر => خوانایی بیشتر => نگهداری بهتر
  پاسخ
منکه هیچوقت دنبال برنامه نویسی بعنوان منبع درآمد نبودم، چون بنظرم دردسر و زحمتش زیاده!
شغل فعلیم گرچه با کامپیوتره و همه جور چیزی منجمله برنامه نویسی درش استفاده کردم، ولی بهرحال برنامه نویسی نیست، و گرچه درآمدش کمه ولی دردسر و مسئولیت هاش به مراتب کمتره و کلی مزایای عالی دیگه داره.
البته این سالهای اخیر با باب شدن برنامه نویسی موبایل و روشهای کسب درآمد مستقیم و تسهیل شدهء انتشار برنامه در app store های موبایل، فکر میکنم کسب درآمد از طریق این نوع از برنامه نویسی خیلی راحت تر شده.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
(۱۳۹۶ خرداد ۱۰, ۱۲:۲۹ ب.ظ)Y.P.Y نوشته: موافقم

اما اون عده ای که اینکار هارو میکنن برنامه نویس واقعی نیستن، فقط صرفاً چیزهایی رو بلدن حتی شاید در حد ابتدایی

برنامه نویس اگر واقاً برنامه نویس باشه، متخصص باشه که رو هوا میزننش - التماسش میکنن و با بهترین شرایط استخدامش می کنن
نه اونکه بخاطر کم سوادی(یا حتی بی سوادی) گدایی موقعیت شغلی رو میکنه

الان بازار کار IT تشنه متخصصه - تشنه سطح متوسطه - نه کسی که به هر چیزی یه ناخونکی زده باشه و یکسری اطلاعات پاییه ای رو داشته باشه
https://forum.iranphp.org/Thread-%D8%A8%...B%8C%D8%AA

با نظر یوشا موافقم. اگه برنامه نویس حرفه ای باشه روی هوا میزننش. الان خیلی از شرکتهای مشهدی حقوق برنامه نویس هاشون بین 1-1.5 بیشتر نیست و خیلی ها هم در پرداخت اون مشکل دارن. اما مثلا یک شرکتی مثل شرکت ما میشناسم توی بچه هاش که بعضی ها بالای 5.6تومن هم دارن از شرکت حقوق میگیرن. چون توانایی و تخصصشون بالاست. طبیعتا این تخصص کمک میکنه به افزایش درآمدهای شرکت و شرکت هم به رفاه پرسنلش اهمیت میده.
بنده طعم ايمان را نمي چشد، تا اينكه دريابد آنچه اتفاق نيفتاده است نمي شد كه اتفاق بيفتد؛و آنچه شده و اتفاق افتاده است,نمي شد كه نشود و اتفاق نيفتد....حضرت علي(ع)
  پاسخ
تشکر شده توسط :
Sad 
(۱۳۹۶ خرداد ۰۹, ۰۹:۳۳ ب.ظ)Maysam.m نوشته: حدود یک ماهی هست که به شرکت جدیدی رفتم و تو این مدت شرکتهای خیلی زیادی رو برای مصاحبه رفتم و متاسفانه شرایطی رو میبینم که به شدت ناراحتم کرده.

متاسفانه اکثر برنامه نویسان ایرانی اصلا شخصیت و جایگاه خودشون رو نمی دونند و حاضرند با هرشرایط و هر حقوقی کار کنند.

اشخاصی که با عرض معذرت شرایط زیر را رعایت نمی کنند یک برنامه نویس خائن نسبت به خودشون، خانواده شون ، برنامه نویس های دیگر و .. هستند. Sleepy

چند تا نکته به نظرم میاد که رعایتش باعث میشه شرایط کاری یک برنامه نویس، طراح سایت، گرافیست و ... شرایط بهتری داشته باشند.
1- مرخصی ها :
متاسفانه اکثر شرکتها با مرخصی قانونی مشکل دارند و اجازه نمیدن شخص 30 روز در سال از مرخصی قانونی و استحقاقی خود استفاده کند و فکر میکنند شما باید مثل ربات حتی اگه شده جمعه هم باید براشون کار کنید چون همیشه کارشون عقبه!
2- اضافه کار :
متاسفانه اکثر شرکتها اضافه کار اجباری دارند که نصف اونها حتی اضافه کار هم پرداخت نمی کنند و باید به صورت رایگان برای آنها کار کرد!
برنامه نویسی و شغل های مرتبط باور کنید جزء شغلهای سخته و اینکه صرفا یک جا مشغول به کار شدید به این معنی نیست که قهرمان جام جهانی شدید Big Grin
3- حقوق های پایین :
متاسفانه دیده میشه بعضی ها یه جا استخدام میشن با حقوق پایین و از ترس بیکار شدن با همون شرایط ادامه میدن.
حقوق پایین برای تازه کارها و کسایی که تجربه ندارند اما اگر کار یاد گرفتید و پیشرفت مناسبی داشتید حقوق هم باید متناسب با پیشرفت افزایش پیدا کنه.
حقوق 2 تومن حقوق زیادی نیست مگر اینکه از زندگی در شهرهای بزرگ خبر نداشته باشید و یا از پول بدتون میاد!
4- محیط کار استاندارد :
یکی از مواردی که شاید اصلا به چشم نیاد یه محیط کار استانداره! من شخصا متاسفانه یه جا دوسال کار کردم به علت محیط نامناسب کلیه درد شدید و گردن درد شدید گرفتم که الان هم درگیرشم!
حتما یه میز، صندلی و مانتیور استاندارد داشته باشید. با هر شرایطی و هرجایی کار نکنید که بعدا 10 برابر اون مبلغ رو هم خرج خودتون کنید دیگه سلامتی تون رو نمیتونید برگردونید!
5- پیشرفت شغلی:
حتما جایی که کار میکنید باید پیشرفت شغلی برایتان داشته باشد یعنی بعد از 2 سال شما هم تکنولوژی های جدیدی یاد گرفته باشید و هم در پروژه های خوبی مشارکت کرده باشید.
این مورد رو واقعا جدی بگیرید. در یک شرکت نمونید که وردپرس میزنه و بعد چند سال چشم باز کنید ببینید ای دل غافل هیچ پیشرفتی نداشتید و الان یه دختر 21 ساله با نصف حقوق شما و یه عشوه بیاد شغلتون رو از شما بگیره Big Grin
برنامه نویس پیشرفت نکرده یه برنامه نویس مرده است! شغل برنامه نویسی با کسی شوخی نداره و پیشرفت مثل یه سیل میمونه اگه باهاش همراه نشدید شما رو میبره با خودش!
یه برنامه نویس Full Stack در مقایسه با یه پزشک عمومی فکر میکنید چقدر حقوق میگیره؟
برنامه نویسی که سالها هرروز یه چیز جدید یاد گرفته و اندازه چند پزشک مطالعه کرده و تکنولوژی های جدید بلده
اما تقریبا اندازه یه پزشک دون پایه حقوق میگیره با چندین سال زحمت بیشتر و داغون کردن سلامتیش! در آخر هم اون دکتر شما نهایتش مهندس! Big Grin

متاسفانه، موافقم.
نه تنها شغل مهندسی نرم افزار اینطوری شده، و دهه شصتیای فارغ التحصیل رو به این شکل درگیر کرده، بلکه ، شغل مهندسی الکترونیک هم همینطوری شده...
گاهی دیده می شه یه بیسواد که لیسانسش رو در سال 1357 گرفته و هیچی هم بارش نیست، و یه پیرمرد یا پیرزن فرسودست، خودش رو به جای یک مهندس به روز و توانمند و طراح، توی یه شرکت یا یه سیستم قالب می کنه و اونجا مدتها جولان می ده و حکم فرمایی می کنه
و ترس یه مهندس دهه شصتی اینه که، اون یارو بیشتر ازش بلده یا قدیمی تره
در حالی که کار، روی شاخ کسی می چرخه، که ، اطلاعاتش به روز باشه... نه کسی که از 1357 تا حالا، شغل اداری داشته
متاسفانه ما دهه شصتیارو طوری بار آوردند که، به کم قانعیم و دهه پنجاه و چهل و سی ای هارو، سوار بر خودمون می دونیم.
حتی در شرایطی که طرف لیاقت اون شغل رو نداره، بهش میدان می دیم و جای یه دهه شصتی با سواد و با لیاقت گرفته میشهSad

ترس از بیکارشدن و بیکاری در دهه شصتیا، یکی دیگر از عللیه که به کم قانع اند و حاضرند سلامتیشون رو هم در راه شغل، تلف کنندHuh

در حالی که اگه واقعا اطلاعات به روز و خوبی داشته باشید، قطعا بیکار نمی مونید و اون حقوق کارمندی چندرغازی رو هرجایی که مشغول بشید، بهتون می دند...Sleepy

پس دلیلی نداره دهه شصتیا این همه ، خودشون رو کم ببینند...
من مهندس های دهه شصتی رو، به مراتب بیش از دهه های گذشته، با تخصص و با سواد می بینم. حتی مهندس های دهه هفتادی هم، تلاش و همت و کوشش مهندس دهه شصتی رو ندارند.Rolleyes

البته شایدم یکی از دلایل رضایت به شرایط بد شغلی و حقوق ناچیز در دهه شصتیا، پیک جمعیتی در اون زمان بوده...Confused
  پاسخ
تشکر شده توسط : Reza Maysam.m
(۱۳۹۶ خرداد ۰۹, ۰۹:۳۳ ب.ظ)Maysam.m نوشته: حدود یک ماهی هست که به شرکت جدیدی رفتم و تو این مدت شرکتهای خیلی زیادی رو برای مصاحبه رفتم و متاسفانه شرایطی رو میبینم که به شدت ناراحتم کرده.

1- مرخصی ها :
2- اضافه کار :
3- حقوق های پایین :
4- محیط کار استاندارد :
5- پیشرفت شغلی:

به شدت تایید میشه.
شخصا خودم یک ماه تست کردم در یک کاری دیدم اینطوریه خارج شدم ازش !
با اینکه همه خانواده تعجب کردن و گفتن چرا خارج شدی ... اونا در این موارد اطلاعات ندارند طبیعی هست.
  پاسخ
تشکر شده توسط : Muhammad-Ali Maysam.m

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان