• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بحث درمورد ساختار و روشهای وردپرس
وحید این تاپیک رو قفل کنی نفرین میکنم همچین خدا بزنت زمین گرم که سرد بشی Big Grin

rezaonline.net نوشته: عمده و تنها مشکل وردپرس ، استفاده بیش از حد از منابع سیستمی است
بطور مثال اگر شما یک هاست روی یک سرور معمولی داشته باشید و اگر همزمان 100 ویزیتور آنلاین با وردپرس داشته باشید احتمال اینکه سرورتون به مشکل بربخوره زیاد هست
والا من اول جوملا رو تست کردم اون سنگین تر و کندتر بود تاجاییکه دیدم.

نقل قول:وردپرس در محیط توسعه پلاگین و تمپلیت از شی گرایی استفاده نمیکنه

اگر نگاهی به فایلهای موجود در پوشه wp-includes بندازین برای مثال cache.php
چنین تعریف توابع بیخودی رو میبینید
کد پی‌اچ‌پی:
function wp_cache_delete($key$group '') {
    global 
$wp_object_cache;
    return 
$wp_object_cache->delete($key$group);
}

function 
wp_cache_get$key$group ''$force false ) {
    global 
$wp_object_cache;
    return 
$wp_object_cache->get$key$group$force );
}

و ... 

خب کد نویسی کثیف به این میگن که به جای استفاده مستقیم از آبجکت ها بیایی بر اساس تابع درشون بیاری !
کی کجا چه سند و دلیلی برای این گفته هست که به این میگن کدنویسی کثیف؟!

بنظر من اتفاقا ابتکار و ایدهء قشنگ و مفیدی بوده. چون کدنویسی برای تمپلیت درست کردن رو خیلی راحت کرده. این تابع ها تاجاییکه دیدم و خوندم صرفا یا بیشتر یکسری Wrapper هستن برای آبجکت های اصلی. خب حالا چه اشکالی داره از سینتاکس تابعی که ساده تر و کوتاهتر و بنظر بنده حتی خواناتر هم هست استفاده کنیم؟ اصلا کی گفته همیشه همه چیز باید شیء گرا باشه؟
بنده هیچ دلیل منطقی این ندیدم که این روش وردپرس مشکلی داشته باشه. آبجکت که به خودی خودش ارزش نیست و نباید مد و هوس باشه که ما دلمون خوش باشه با سینتاکس آبجکت کار کردیم. باید دید واقعا چه تفاوت و مزیتی داره. در سطح تمپلیت درست کردن که طرف نمیخواد برنامه نویسی شیء گرا بکنه و کلاس و متد تعریف کنه و توسعه بده که ارتباط مستقیم با شیء گرایی ضرورتی داشته باشه.
تازه من چنتا مثالش رو دیدم میشد از آبجکت ها هم استفاده کنی. مثلا هم میشه نوشت:
کد:
have_posts()
و هم میشه بجاش نوشت:
کد:
$wp_query->have_posts()
ولی حالا خب از اولی استفاده کردیم و یخورده کمتر هم تایپ کردیم، چه اشکالی داره؟ و حالا مثلا دومی رو استفاده کردیم خب که چی مثلا چه مزیتی داشت؟
آدم اینقدر نباید سطحی و وابسته به ظاهر باشه. باید انعطاف کامل داشته باشه و بتونه از هر چیزی و هر روشی در جای خودش استفادهء بهینه بکنه. یه جایی صرف نمیکنه و ضرورتی نداره بیای وقت و ذهن خودت رو درگیر جزییات و تایپ بیشتر شیء گرایی بکنی. تمپلیت درست کردن هم همینطوره. برنامه نویسی و توسعه نیست که! اون چیزایی که توی تمپلیت درست کردن لازم داریم یکسری چیزهای محدود و ثابت و کلیشه ایه که چه بهتر که به کوتاهترین و ساده ترین شکل نوشته بشن. و اصلا حساب کن هدف CMS چیه و قصد مگر این نیست که افراد مبتدی و غیرمتخصص هم بتونن براحتی اون رو یاد بگیرن و ازش استفاده کنن؟ پس اون CMS ای که بیشتر به این هدف رسیده کار صحیح تری هم انجام داده. یعنی هرچی بیشتر باید در این سطح ایزوله و انتزاعی باشه و کاربر رو وارد مفاهیم و جزییات فنی برنامه نویسی و ساختار داخل خودش نکنه. منم که برنامه نویس باشم برای چی باید بخوام موقع تمپلیت درست کردن برنامه نویسی کنم یا احساس و ژست برنامه نویسی داشته باشم؟ اصلا معنی نداره این انتظار و حرکت. دوست داری برنامه نویسی کنی و آبجکت ببینی خب برو کدنویسی روی چیزهای دیگه بکن یا با کدهای داخلی وردپرس ور برو. چه ربطی به تمپلیت درست کردن داره این حرفا؟

نقل قول:هسته وردپرس بصورت آبجکت پیاده شده اما برای توسعه تقریباً همه چیز فانکشنال هست .
همین کارها باعث شده وردپرس از رم و سی پی یو زیاد کار بکشه .
والا من نمیدونم آیا این چنتا چیز ساده واقعا اونقدر فشار رو زیاد میکنه یا نه.
درکل جوملا سنگین تر و کندتر بود بنظر من. البنه حجم و پیچیدگی بیشتری هم داشت که خب بنابراین انتظار هم میره که سنگین تر و کندتر باشه. فکر نمیکنم وردپرس بخاطر دوتا تابعی که تعریف کرده از جوملا سنگین تر بشه.
خب یه منبعی بنچمارکی سند چیزی بذارید اگر هست. البته جدید، نه قدیمی.
نقل قول:اکثر سایتهای دانلود ، چند سال پیش و حتی از ابتدا با سیستم وردپرس پیاده میشدن اما اگه الان سایتهای معروف دانلود رو ببینید
اکثراً به سیستمی چون موبیل تایپ movabletype.org (movable-type.ir) کوچ کردن .
خب لابد movable-type سبک تره و برای اونا مناسبتره. اما طرف جوملا و دروپال هم نرفتن. رفتن؟
هرچیزی بجای خودش. منم همینو میگم که اصلا چه ربطی داره این حرفا به موضوع ما. واقعیت اینه که الان آمار وردپرس در کل از همهء CMS های دیگه بیشتره؛ پس داره کار میده و برای بخش بزرگی از کاربردها و سایتهای اینترنت قابل استفاده هست.
بله هیچ برنامه ای برای همه کاربرد و همه شرایطی مناسب نیست. اینو من میدونم.
  پاسخ
تشکر شده توسط : itstaghi admin
نقل قول:وحید این تاپیک رو قفل کنی نفرین میکنم همچین خدا بزنت زمین گرم که سرد بشی
دست خودم نیست حس استبدادی بهم دست میده لذت بخشه Big Grin .

بیا یه ذره بهتر به قضیه نگاه کنیم. چرا میگیم کد ورد پرس کثیفه؟ چرا در مقام دوم قرار میگیره؟ مگه کثیف تر از این نیست؟

اول از همه اینکه وردپرس قدرتمنده . ورد پرس راحته. خیلی راحت میشه نصبش کرد براش پلاگین نصب کرد خیلی سریع میاد بالا. هر چیزی که به عنوان یک بلاگ ازش می خوای داره. ورد پرس به اندازه کافی سریع هست و ... . همه اینها قبوله

در مورد مقام کثیف بودن کد مقام اول و دوم نداره . یه چیزی یه جایی باب میشه. چون خیلی استفاده ازش میشه خیلی جلو چشمه. وگرنه مقام اول دومی نیست. بدتر از phpnuke که نیست. یه سیستم به شدت کند. یه چیزی که بیا و ببین. یا حتی خود همین mybb هم از ورود پرس بدتره. ولی همونطور که گفتم ورودپرس جوملا و امثال اینها خیلی توی چشم هستن خیلی ها ازش استفاده می کنن. پس نحوه کد نویسیش حساس میشه.

البته در نظر داشته باش که وردپرس بیشتر از اینکه cms باشه یه سیستم بلاگ هست. نباید با جوملا یا مامبو مقایسه بشه. اون سیستم با این سیستم خیلی فرق می کنن. و بعضی ها هم دیگه شورش رو در آوردن میگیرن باهاش فروشگاه راه میندازن. ببین چی از آب در میاد.

خب پس چون خیلی استفاده ازش میشه پس توقعات هم ازش بالا میره. و توقع ازش هست که یکسری از اصول توش رعایت بشه. چرا این توقع هست؟ برای اینکه سریعتر پیشرفت کنه. رعایت نکردن اینها باعث نمیشه که توسعه متوقف بشه اما در حالتی که رعایت میشه سریعتر میشه. ورد پرس خیلی وقته کار می کنه حدود ۹ سال . از اون وقت به حال چقدر پیشرفت کرده؟

ببین من یه تیکه کد میزارم این رو ببین
کد پی‌اچ‌پی:
function wp_authenticate_username_password($user$username$password) {
    if ( 
is_a($user'WP_User') ) { return $user; }

if ( empty(
$username) || empty($password) ) {

$error = new WP_Error();

if ( empty(
$username) )

$error->add('empty_username'__('<strong>ERROR</strong>: The
 username field is empty.'
));

if ( empty(
$password) )

$error->add('empty_password'__('<strong>ERROR</strong>: The password field is empty.'));

return 
$error;
    }

$userdata get_user_by('login'$username);

if ( !
$userdata )
        return new 
WP_Error('invalid_username'sprintf(__('<strong>ERROR</strong>:
 Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost
 and Found">Lost your password</a>?'
), wp_lostpassword_url()));

if ( 
is_multisite() ) {

// Is user marked as spam?

if ( == $userdata->spam)
            return new 
WP_Error('invalid_username'__('<strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.'));

// Is a user's blog marked as spam?

if ( !is_super_admin$userdata->ID ) && isset($userdata->primary_blog) ) {

$details get_blog_details$userdata->primary_blog );
            if ( 
is_object$details ) && $details->spam == )
                return new 
WP_Error('blog_suspended'__('Site Suspended.'));
        }
    }

$userdata apply_filters('wp_authenticate_user'$userdata$password);
    if ( 
is_wp_error($userdata) )
        return 
$userdata;

if ( !
wp_check_password($password$userdata->user_pass$userdata->ID) )
        return new 
WP_Error'incorrect_password'sprintf__'<strong>ERROR</strong>: The password 
you entered for the username <strong>%1$s</strong> is
 incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?' 
),

$usernamewp_lostpassword_url() ) );

$user =  new WP_User($userdata->ID);
    return 
$user;
}

/**
 * Authenticate the user using the WordPress auth cookie.
 */
function wp_authenticate_cookie($user$username$password) {
    if ( 
is_a($user'WP_User') ) { return $user; }

if ( empty(
$username) && empty($password) ) {

$user_id wp_validate_auth_cookie();
        if ( 
$user_id )
            return new 
WP_User($user_id);

global 
$auth_secure_cookie;

if ( 
$auth_secure_cookie )

$auth_cookie SECURE_AUTH_COOKIE;
        else

$auth_cookie AUTH_COOKIE;

if ( !empty(
$_COOKIE[$auth_cookie]) )
            return new 
WP_Error('expired_session'__('Please log in again.'));

// If the cookie is not set, be silent.

}

return 
$user;

این کد کار می کنه مشکلی نداره ولی من به این میگم کد کثیف.
حالا مثلا ما وقتی با فریم ورکها کار می کنیم اونها به نحوه کد نویسی خیلی دقت می کنن و تمام تلاش خودشون رو می کنن که طبق یک سری از اصول و اصولی که خودشون مشخص می کنن کدهاشون رو بنویسن.

کد پی‌اچ‌پی:
$username$this->_getParam("username");

$password=$this->_getParam("password");

$authAdapter = new \Engine\Auth\Adapter\Doctrine(

$this->_em,

'Core\Entities\User',

'userusername',

'userpassword',

"checkPassword"

);

$authAdapter

->setIdentity($username)
        ->
setCredential($password);

$auth=Zend_Auth::getInstance();

$result $auth->authenticate($authAdapter);
    if (
$result->isValid()) 
    {

$this->view->success=true;

$storage $auth->getStorage();

$storage->write($authAdapter->getUser()->getUserid());

$setting= new Zend_Session_Namespace('setting');

$setting->year=$this->_getParam('year');

$setting->theme=$this->_getParam('theme');

}
    else
    {

$this->view->success=false;  

$this->view->errors=array(

"username"=>"username or password not valid",

"password"=>"username or password not valid"

);
    } 

یا نمونش اینکه من اثری از autoload داخلش نمی بینیم

یه چیز خیلی کلی بهت بگم. اون دسته بندی کدهایی که ازش انتظار میره توش نیست. و البته این رو نمیشه یک عیب یا ایراد گرفت که از ورود پرس استفاده نشه. این ایراداتی که از وردپرس گرفته میشه نسبت به مزیت هایی که داره خیلی کوچیکه.

وردپرس برای دوران اولیه خودش خیلی خوب بود و مشکلی نداشت. اما برنامه نویسی پیشرفت کرد php پیشرفت کرد. بهش امکانات اضافه شد. خودت که می دونی توی php 4 اصلا شی گرایی یه چیز مزخرف بود. تا اینکه php5 و بعدش php 5.3 میاد و شی گرایی معنا پیدا می کنه. امکانات زیادی به php اضافه میشه که کدنویسی رو راحتتر کنه. اما وردپرس در جهت این تغییراتی که به وجود اومده گامی رو بر نمی داره.
البته داخل وردپرس ایده های خیلی قشنگی هست. یک سری ابتکارات وجود داره اما توقعات دیگه ای که از ورود پرس هست در جهت دسته بندی و مرتب کردن کدها خبری از اون نیست.
  پاسخ
تشکر شده توسط : itstaghi vejmad
اینا که گفتی جالب بود چون بالاخره یک کم دست به عمل بردی و با فلز درگیر شدیم.
ولی خب شکر خدا مثل اینکه ایراد در سطح کاربری و نیاز ما نیست. آخه اون ایرادهایی که rezaonline.net گرفته مربوط به طراحی تمپلیت و اینا میشد.

حالا ما که کار نداریم با کدهای داخلش والا. دنبال یه CMS بودم که یوقت اگر کسی سایتی مایتی خواست و سفارشی چیزی سریع درست کنم بدم دستش و یه پول راحتی بگیرم. فکر میکنم از این جهت وردپرس بهترین انتخاب باشه. تا اینجا که از سادگی و همه چیزش منجمله داکیومنت هاش راضی بودم.

بعدم من نمیدونم خب وقتی میگن یاد گرفتن و کار کردن با مثلا جوملا یا دروپال خیلی سخت تره، مگه این خودش یه ایراد نیست؟ چیزی که هست اهداف و تعریف CMS باعث میشه که سادگی یادگیری و استفاده ازش اولویت اول یا از مهمترین اولویت ها باشه. حالا گیریم جوملا از نظر کدهای داخلیش خیلی اصولی تر و مدرن تر باشه و راحتتر برای کسی که میخواد کدهاش رو توسعه بده، ولی وقتی وردپرس برای این همه کار معمولی که نیاز هست یادگیری و استفادهء خیلی راحتتری داره بنظر من در مجموع وردپرس بهتره و برنده میشه. و آمار استفادش در واقعیت هم بنظرم همین مسئله رو منعکس و ثابت میکنه. پارامتر و معیار که فقط یکی و از دید یک گروه و یک کاربرد نیست. در مجموع باید دید کدوم امتیاز کلی بیشتری میاره. اینکه یه چیزی درست کنی که در عمل بهینه باشه هنره، نه اینکه بیشتر آرمانی باشه تا کاربردی.

میگن در جنگ جهانی دوم تانکهای آلمانی خیلی قوی و پیشرفته بودن ولی اینقدر ایدئال گرا بودن آلمانها و روی یک تانک Tiger اینقدر هزینه و مواد مصرف میشد که صرف نمیکرد و بجای 5 تا تانک یک تانک ساخته میشد و این درکل به ضررشون تموم شد. یعنی اگر بجای هر تانک خیلی قوی و سنگین و محکم و پیشرفته میامدن چندتا تانک کوچکتر و ساده تر درست میکردن در عمل براشون بهتر بود.

شما قضیه رو بیشتر از دیدگاه دولوپر نگاه کردید. یعنی انگار میخواید خودتون کدهای داخلی CMS رو تغییر/گسترش بدید یا ازش بعنوان یه فریمورک استفاده کنید (اصلا وردپرس CMF هست؟). البته میگی که بهینه و بروز نبودن ساختارش باعث کندی توسعه و پیشرفتش میشه. من که اطلاع ندارم. مطمئنی پیشرفتش خیلی کمتر از CMS های دیگه بوده؟ مثلا CMS های دیگه چه پیشرفت مهمی و امکانات برتری دارن و چرا جای وردپرس رو نگرفتن؟ سابقهء خیلی کمتری داشتن؟ شایدم منظورت از پیشرفت فقط از نظر اصول و ساختار تئوریک کد هست!؟
بعدم بهرحال وقتی توسعه دهندگان تجربه و تسلط پیدا میکنن و کار روی پروژه بصورت پیوسته و فعال هم بوده این میتونه خیلی ضعفها رو جبران کنن و سرعت توسعه و پیشرفت زیاد پایین نیاد. یکسری ضعفها رو هم میتونن مثلا با کامنت گذاشتن جبران کنن تا توسعه دهندگان جدید و آینده رو کمک کنه. شاید اون وقتی رو که بخوان بذارن روی یک طراحی مجدد سراسری و بازنویسی تمام کدها، بذارن روی مسائل دیگه نظیر اینها بهتر باشه. ضمنا به مرور هم بهرحال میتونن و بنظرم این کار رو کردن که ساختار کد رو بهبود بدن. اینطور نبوده که هیچ پیشرفتی نکنه. و بنظر بنده تاجاییکه امکان داره و جواب میده و به بن بست نمیخوره این کار و مشی میتونه ادامه پیدا کنه (بهبود تدریجی در یک چهارچوب محدودتر تا جاییکه جا داره). حالا مثلا از آخرین امکانات شیء گرایی PHP استفاده نکرده باشن خب نکنن! مگه حتما باید استفاده کنن؟! این نیاز و اولویت و نتایج عملیه که مشخص میکنه از چیزی استفاده بشه یا نشه.

البته درکل وردپرس بنظرم خیلی جمع و جورتر از مثلا جوملاست. مثلا نگاه کردم دیتابیس جوملا 62 تا جدول داشت، اما دیتابیس وردپرس 11 تا جدول. پروژهء رجیستر و لاگین خودم 10 تا جدول داره!! اما چیزی که هست فکر میکنم بهرحال درکل نرم افزار خیلی مفیدیه و لزومی نداره ازش انتظار داشته باشیم همه کاره و خیلی گسترده و مفصل و پیشرفته باشه و محدودهء کارش رو گسترش بده. واقعیت اینه که نیازهای بخش بزرگی از مردم و وب در محدودهء توانایی وردپرس هست.

بنظرم وجود نرم افزارهای اختصاصی تر و محدودتر برای یکسری کاربردهای کلیشه ای یا عمومی چیز بدی نیست، بلکه خیلی هم خوبه. باعث افزایش Productivity میشه. مثل خودم که خیلی خوشنود شدم از بابت رسیدن به وردپرس و با یک شب خوندن داکیومنتش دید و احساس موفقیت پیدا کردم. حالا با جوملا معلوم نبود کارمون به کجا میکشه و باید کلی دنگ و فنگ و پیچیدگی و زمان و هزینه رو بخاطر چی متحمل میشدم و در عمل چه سودی به حالم داشت. برای من صرف نمیکنه بخوام کلی هم تازه یک نرم افزار پیچیده رو یاد بگیرم. فقط یه چیزی میخواستم که ابزار خوبی در جعبهء ابزارم باشه و با هزینهء معقول، محدودهء کار و توانایی هام رو بقدری که احساس میکردم ضروریه افزایش بده. اینکه وردپرس همینه و بیشتر گنده و پیچیده نیست و سعی نمیکنه همه کاره باشه واقعا خوبه بنظر من. چون اینطوری صدها هزار یا شاید میلیون ها نفر مجبور نیستن بخاطر نیازهای عادی و ساده و محدود خودشون بیان و کلی هزینهء اضافه تر بپردازن و در عمل مزیت و سودی از بابت این کار و هزینهء اضافه عایدشون نشه. اگر جوملا یا دروپال گسترده تره باید در کنارش وردپرس هم باشه و بنظر من نرم افزاری که در واقعیت نیازهای بیشتری رو بصورت بهینه جواب میده نرم افزار موفق تر و مفیدتریه، چون به Productivity واقعی منجر میشه و نه بیشتر یک چیز ذهنی و آرمانی و از دید یک گروه متخصص خاص.

البته شما هم که مخالفت خاصی با این مطالب نداشتید ظاهرا. فقط خواستم واضحتر کرده باشم و یکسری مطالب مکمل رو گفته باشم و اینکه شخصا چطور فکر و عمل میکنم. البته با دلایل منطقی و بنا به تحلیل و تجربهء عینی که در طول زندگی تاحالا بهش رسیدم!
  پاسخ
تشکر شده توسط :
صحبتهایی که کردی درست. اما از نظر موفقیت من با دروپال خیلی موافق هستم. سیستمش از وردپرس جمع و جورتر هست. درسته یادگیریش سخته ولی در صورت یادگیری انعطاف و دست برنامه نویس بازه و در ضمن هر روز در حال توسعه و نسخه دادن هست. ( البته باز هم به نظر من دروپال هم یکسری مشکلات رو داره) اما اینکه چرا جاش رو نگرفته هر کدومشون برای یک کاربرد استفاده میشن. البته من موافق جوملا و ... هم نیستم. چون زمان یادگیری زیادی رو می خواد که همین زمان رو روی یک فریم ورک بزاریم وارد دنیای جدیدی میشیم.
البته وردپرس موفقتر بوده و دلیل حساسیت کد نویسیش هم همینه. وردپرس پیشرفت داشته ولی نسخه ۱ رو شما با نسخه ۳ در نظر بگیر که این همه دولوپر هم روش کار می کنن می بینی باید تغییرات و رشدش خیلی بیشتر از این حرفها می بود

راستی یک مقایسه بین وردپرس و دروپال
http://engineindustries.com/blog/jason/h...r-part-one
  پاسخ
تشکر شده توسط : vejmad
یه پیغام براتون خصوصی ارسال کردم ! اومدید تاپیکش کردید !Angry
جایی که شما باشید من دیگه هیچی نمیگم فقط نوشته هاتون رو با وجب میشمارم .AngelBlush

نقل قول:وردپرس برای دوران اولیه خودش خیلی خوب بود و مشکلی نداشت. اما برنامه نویسی پیشرفت کرد php پیشرفت کرد. بهش امکانات اضافه شد.
دقیقاً ! کلاس wpdb با دایور mysql نوشته شده در صورتیکه اگه با mysqli باشه قطعاً سریعتره .
همینو توی انجمنشون نوشتم ، یه کاربر اومد گفت آره درست میگید و همون کلاسو با mysqli بهم داد .
اما حاضرم قصم بخورم تا 10 سال دیگه هم توی ورژنهای اصلیش با همون mysql پیاده میشه .

نقل قول:البته داخل وردپرس ایده های خیلی قشنگی هست.
پیاده سازی پلاگینش محشره ، یعنی من عاشق همین یک قلم جنسشم + دسته بندی تو در تو
وبلاگ rezaonline.net/blog
سفارش برنامه نویسی reza.biz
Php , mysql , postgresql , redis , Yii and ... Cool
  پاسخ
تشکر شده توسط :
(۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۷, ۱۲:۲۱ ق.ظ)rezaonline.net نوشته: یه پیغام براتون خصوصی ارسال کردم ! اومدید تاپیکش کردید !Angry
حرف خصوصی توش نبوده که مشکلی داشته باشه. اگر هم حرف خصوصی داشت حذفش میکردم.
من در پست خصوصی و با یک نفر بحث نمیکنم، چون بنظرم معقول و بهینه نیست.
بحث تخصصی و منطقی و علمی حتی الامکان باید عمومی باشه و دیگران هم بتونن شرکت یا استفاده کنن.
خودت مطلب فرستادی. به من ایراد نگیر.

نقل قول:جایی که شما باشید من دیگه هیچی نمیگم فقط نوشته هاتون رو با وجب میشمارم .AngelBlush
اینقدر از من در زمینهء ادب ایراد میگیرید یخورده هم به منطقی و مودبانه بودن گفتار و رفتار خودتون توجه کنید.
طرفی که به حرف خودتون جواب میده رو به تمسخر میگیرید بخاطر چیزهایی که به شما ارتباطی ندارن و شخصی هستن. اونم وقتی خودتون خواستار بحث شدید. من بودم پیام خصوصی فرستادم؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :
صلوات جلیل ختم کن Big Grin

رضا جان ، vejmad جان بس میکنین یا خودم بس کنم ؟ Big Grin

بحث رو ادامه ندین بابا .. دوستین با هم چه وضعشه ؟؟ Dodgy

از رضا و وجماد که همکاری میکنن از قبل تشکر میکنم ، بصورت remote همدیگرو ماچ کنین و دوست باشین .. Blush

ممنون Heart با احترام Big Grin
  پاسخ
تشکر شده توسط : admin
در میان نکته دانان خود فروشی شرط نیست
یا سخن دانسته گوییم یا خموش
Big Grin
وبلاگ: Yousha.Blog.ir

کد کمتر => خطای کمتر => قابل فهمتر => خوانایی بالاتر => نگهداری بهتر

پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان