• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
باز نشدن سایت یارانه
نه تاپیک رو حذف نکنید. آف تاپیک نیست Big Grin
میخوام از جنبهء فنی بررسی کنیم ببینیم کجای کارشون ایراد داشته چرا یه سایتی که واسه سرویس به این همه ملت میذارن و قبلش هم میگن مسئلهء هندل کردن ترافیک پیشبینی شده و مشکلی وجود نداره، حالا اول کار دچار مشکل میشه!

گزارش مشکلات پیش آمده رو در این تاپیک ملاحظه کنید: http://forum.hammihan.com/thread118094.html

یه احتمالی که بنظر بنده میرسه اینه که سرور و کلا پلتفرم سخت افزار و نرم افزارش جواب تعداد زیادی کاربر همزمان رو نمیده.
البته ظاهرا گفتن تا 25 هزار کاربر همزمان رو جواب میده، ولی فکر کنم همزمان بیش از این تعداد به سایت هجوم میبرن که قابل انتظاره، چون خیلی از مردم عجله دارن که همون ساعات اولیه کار رو تموم کنن!! بعد تازه اونایی هم که نوبتشون نیست هنوز (رقم سمت راست کد ملی) میرن سر میزنن و شاید انگولک هم بکنن بخاطر مطمئن و آماده شدن و اینکه خلاصه ببینن چیه تا برای روز نوبت خودشون آماده باشن.

من فکر میکنم اینا اومدن تعداد رو تقسیم بر 24 ساعت کردن و دیدن سرور جواب میده! درحالیکه در اینطور موارد مشکل اینه که الگوی مراجعه کنندگان از این فرمول ساده پیروی نمیکنه و در ساعات خاصی تعداد خیلی بیشتری از میانگین میرن سراغ سایت.

بعد یه مسئلهء دیگر هم که هست اینه که میخواستم بپرسم اصلا در مملکت ما هنوز از سیستمهای چند سرور و Load balance و این حرفا چیزی دانسته و پیاده سازی شده یا نه؟ به گمانم اینا فقط یک سرور دارن. بنظرتون اصولا با یک سرور میشه یک کار در سطح کشوری رو جواب داد؟ البته برنامه نویسی روی یک سرور طبیعتا ساده تره، ولی فکر نمیکنم برای چنین کارهایی زیاد مناسب باشه.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
با سلام.
خب یه بررسی میکردی اول.
فایل هاشون (عکس،css،js) از آدرس cdn.srefahi.ir فراخوانی میشه که cdn هم احتیاج به توضیح اضافه نداره.برای من ip همین cdn اینه : 195.146.59.97
مثلا فایل عکس http://cdn.srefahi.ir/assets/images/r.gif از طریق http://195.146.59.97/assets/images/r.gif هم فراخوانی میشه.حالا آیپی های کناری هم دقیقا همین فایل رو به ما میده :
http://195.146.59.96/assets/images/r.gif
http://195.146.59.98/assets/images/r.gif

پس همینجوری الکی خرده نگیر.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خب اینکه فایلهای جانبی/استاتیک رو گذاشتن روی CDN خوبه، ولی بخش دیگر اصلی کار در این سیستم اینه که اطلاعات فرمها رو بگیره و پردازش و ذخیره کنه و سشن کاربران و اینها. سوال اینه که این بخش فقط با یک سرور و یک برنامهء عادی با یک دیتابیس عادی صورت میگیره یا نه! چون برای مقیاسهای خیلی بزرگ (مثل اینکه درحد کشوری هست (کاربر و ترافیک خیلی زیاد در زمان کوتاه)) احتمالا برنامه نویسی خاص میخواد و دیتابیس خاص؛ منظورم اینه که یجورایی باید توزیع شده باشه و روی چندتا سرور احتمالا.
تمام سایتهای بزرگ و پرترافیک که من دیدم تاحالا، ظاهرا به همین شکل هستن و تعداد زیادی سرور دارن و برنامه ها و دیتابیسشون توزیع شده است.
مثلا گوگل، فیسبوک و غیره.
یعنی منظورم اینه بحث برنامه نویسی عادی نیست که یک کد بنویسی و یک دیتابیس با کانفیگ معمولی، حالا هرچقدر بهینه، و بعد همه چیز حل باشه. حالا هرچی هم سعی کنی قویترین سرور رو استفاده کنی با قوی ترین ارتباط شبکه ای بازم اون حجم ترافیک زیاد و درخواستهای همزمان رو ممکنه نتونه جواب بده. بعدم مسئلهء دیگر در اینطور سیستمها اینه که اگر یک سرور به هر دلیلی از کار افتاد، کل سیستم نمیخوابه و فقط ظرفیتش کاهش پیدا میکنه (البته بطور معمول تاجاییکه بنده میدونم). مثلا فیسبوک که چندهزارتا سرور داره بالاخره هرچند وقت توی چندتا از اینا ممکنه مشکل پیش بیاد، ولی این باعث نمیشه که کل فیسبوک از کار بیفته و نهایت شاید فقط بخشی از کاربران که اطلاعاتشون روی اون سرور خاص بوده مشکل پیدا کنن (تازه اینم به گمانم جلوش رو با استفاده از سیستمهای پشتیبان و نسخه های تکراری از اطلاعات گرفتن).
  پاسخ
تشکر شده توسط :
البته طبق گفته شما 25 هزار جوابگویی همزمان رقم خیلی بالایی هستش!!!
مشکل بیشتر از زیرساخت هست تا cdn ها اینجا بخوان کمک شایانی بکنند اونقدری سایت استایک سنگینی نداره!! نمیگم بی تاثیر هست ولی خوب این مشکل مطمئنا خیلی دلایل فنی میتونه داشته باشه که تیم توسعش باید بدونه شاید بحث اپتیمایزیشن دیتابیس رعایت نشده یا درست پیاده نشده شاید این بستر که اگه یک نود از کار افتاد سریع بتونه این قضیه هندل بشه اتفاق نیافتاده خیلی شاید ها هست که واقعا تیم توسعه باید پاسخگو باشه ما از اینجا نمیتونیم بگیم چی بوده که!
نقل قول:فقط بخشی از کاربران که اطلاعاتشون روی اون سرور خاص بوده مشکل پیدا کنن (تازه اینم به گمانم جلوش رو با استفاده از سیستمهای پشتیبان و نسخه های تکراری از اطلاعات گرفتن).

اینطوری نیست خیلی راهکار ها هست برای این موضوع که چجوری این اطلاعات توزیع بشه بین همه که اگه یک نود از کار افتاد نودهای دیگه بتونن پاسخ گو باشند
اگه کفشت پاتو می زد و از ترس قضاوت مردم پابرهنه نشدی و درد رو به پات تحمیل کردی دیگه در مورد آزادی شعار نده !
آلبر کامو
  پاسخ
تشکر شده توسط :
به شخصه زیاد امیدی نداشتم به این سایت، همین که موقع لود شدنش اون زیر دیدم CDN داره فایل ها رو لود میکنه لذت بردم Undecided
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
واقعا cdn چیز عجیبی نیست من نمیدونم چرا از این موضوع لذت بردین؟!!Smile
اگه کفشت پاتو می زد و از ترس قضاوت مردم پابرهنه نشدی و درد رو به پات تحمیل کردی دیگه در مورد آزادی شعار نده !
آلبر کامو
  پاسخ
تشکر شده توسط :
این که بحث عجیبی نیست که خب حق با شماست، ولی بحث من از گفتنش این بود که می خواستم بگم سطح توقع من اونقدری از سایت های دولتی پایین هست که ...
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
خوبه که از cdn استفاده کردن. اتفاقا بار روی وب سرور اصلی رو به شدت کاهش میده.
اینجور که مشخص هست از apache استفاده کردن. و تجربه همگان ثابت کرده که apache برای این مورد بهینه نیست
یه کار خیلی ساده دیگری که می تونستن بکنن این بود که چند تا سرور بزارن و با کمک دی ان اس درخواستها رو پخش کنن. چون کار پیچیده دیتابیسی که نداشتن. اینجوری با گذاشتن چند تا سرور و به کمک دی ان اس رندم به راحتی می تونستن یک بالانسنیگ خیلی ساده داشته باشیم. البته می دونم که این روش رندم بالانسینگ بهینه ای نیست ولی قطعا برای این درخواستها جواب میده.
ولی از حق نگذریم در طراحی و پیاده سازی سایتهای دولتی پیشرفت زیادی رو داشتن
  پاسخ
تشکر شده توسط : b3hz4d M.J
این جمله وحید در مورد آپاچی منو یاد این جمله انداخت:
نقل قول:Apache is like Microsoft Word, it has a million options but you only need six. Nginx does those six things, and it does five of them 50 times faster than Apache.
Big GrinBig Grin
وحید نظرت کدوم وب سرویس بهتره ؟ Lighttpd , nginx ؟؟ یا هیچکدوم؟Smile
آلبر کامو
  پاسخ
تشکر شده توسط :
سلام
حالا این cdn چیه؟
و یک سوال دیگه که شاید خیلی هم مربوط به تاپیک نباشه به نظرتون ایا میشه همچین سایت هایی که این همه بازدید داره رو با زند یا سیمفونی نوشت؟
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان