• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اوبونتو کار ها دقیقه ای وقتشونو به من میدن؟
مرسی Heart

میگم ، من دیروز نه پریروز یه نات بوک گرفتم. خوبیش اینه که هیچ سیستم عاملی روش نصب نبوده. چون وسیله کاریمه میخوام اوبونتو نصب کنم. خیلی میخوام توش حرفه ای بشم. یا لااقل شما موارد اولیه رو به من بگین. یا به سوالام جواب بدین من باقیشو میرم . زیاد زیاد مرسی Heart

من نسخه 12.04 LTS اگر اشتباه نکنم اون حرف انگلیسیشو دارم و نصب کردم ولی احتمالاً بد نصبیدم یا به دلم نشسته چون با اطلاعات قبلی اینکارو نکردم.
راستی هارد 500 گیگ هم دارم

خب سوالهام:
1- واسه یه کامپیوتر خونگی/کاری (بدون سرور) من خوندم mount path ها که باید حتماً باشن اینان. / و /home و /user یا همچین چیزایی. /boot بعلاوه swap که جداً نمیدونم برای یه کیس خیلی خوب و خفن با اون قدر هارد و سیستم عامل این، چقدر فضا باید به اینا بدم؟
2- اگر بخوام درایو بسازم واسه خودم دقیقاً کدوم format رو باید انتخاب کنم؟ و path اش چی باید باشه؟

فعلاً همینجا گیرم. مرسی Heart
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
رمت چقدره؟ به اندازه رمت swap بزنی خوبه. البته اگر رمت کم هست دو برابر رم باشه.
بهتره پارتیشن /home رو جدا بزنی اونم ext4
بقیش هم بده به / اونم به ext4
البته می تونی /home رو هم نزنی و کلا یه دونه / بزنی.
توجه داشته باش که حتما باید / داشته باشی. اگر بقیه رو نزنی از / استفاده می کنن.
دیگه اسم درایو رو نیار Big Grin ماله ویندوزه
اگر می خوای یه لینوکس کار حرفه ای بشی اولی قدم اینه که ویندوز رو بزار کنار. به هیچ عنوان حتی برای کپی کردن یه فایل هم نرو داخلش. حتی اگر نرم افزاری احتیاج داری ولی توی لینوکس نیست بازم نرو سراغش.
  پاسخ
تشکر شده توسط : cyletech
نقل قول:رمت چقدره؟ به اندازه رمت swap بزنی خوبه. البته اگر رمت کم هست دو برابر رم باشه.
رمش 4 گیگه. کمه یا زیاد؟

نقل قول:دیگه اسم درایو رو نیار ماله ویندوزه
اگر می خوای یه لینوکس کار حرفه ای بشی اولی قدم اینه که ویندوز رو بزار کنار. به هیچ عنوان حتی برای کپی کردن یه فایل هم نرو داخلش. حتی اگر نرم افزاری احتیاج داری ولی توی لینوکس نیست بازم نرو سراغش.
چشم Smile از خدامه. البته ویندوز رو نمیذارم کنار. بعنوان یه سیستم عامل خونگی چیز خیلی خوبیه.

نقل قول:بهتره پارتیشن /home رو جدا بزنی اونم ext4
بقیش هم بده به / اونم به ext4
البته می تونی /home رو هم نزنی و کلا یه دونه / بزنی.
توجه داشته باش که حتما باید / داشته باشی. اگر بقیه رو نزنی از / استفاده می کنن.
اینکه میتونم یا نمیتونم خب من از کجا بدونم کدوم بهتره؟ راه درست و استانداردش چیه؟
اصلی ترین مشکل اینجاست که چطوری از اونا (درایو Big Grin ) بسازم؟
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
کتابهای آلن باغومیان هم راهنمای خوبی هستن Angel
وبلاگ: Yousha.Blog.ir

کد کمتر => خطای کمتر => قابل فهمتر => خوانایی بالاتر => نگهداری بهتر

پاسخ
تشکر شده توسط :
نقل قول:کتابهای آلن باغومیان هم راهنمای خوبی هستن
یوشا من الآن کتاب اون یارو رو از کجا بیارم؟ Dodgy هشتگردم هاا. برم تهران جونم به لبم میرسه. میشه یخ-ده Big Grin کمکم کنید؟ Undecided
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
در کل گفتم Angel

ولی همونی که وحید گفت خوبه دیگه... از gui داری نصب می کنی؟

یدونه / که همه برنامه های سیستم/root رو پوشش بده
یدونه home از نوع 4ext که داده ها و تنظیمات کاربر رو پوشش بده
یدونه boot هم از نوع ext4
یه swap هم احتمالاً خود installer میسازه - که معمولاً ظرفیتش 2 برابره ram هه
اگر ویندوز کنار linux می خوایی یدونه vfat/ntfs هم کنار بزار - اول ویندوز رو بریز بعد لینوکسو
یه یوزر هم بساز و با اون کارکن - که اگر ترکوندی سیستمو (که میترکونی Big Grin) بتونی با یوزر root جمش کنی

پاسخ
دستتون درد نکنه ولی چرا کسی کامل نمیخونه چی میگم!؟ Big Grin من درایو میخوام. چند تا درایو میخوام بسازم که پوشه هامو توشون قرار بدم.

نقل قول:یه یوزر هم بساز و با اون کارکن - که اگر ترکوندی سیستمو (که میترکونی ) بتونی با یوزر root جمش کنی
منظورت اینه /user برای mount path هست؟

یه سوال دیگه:
1- نوع پارتیشن swap باید primary باشه یا logical?

اصلاً یه چیزی. هیچ جایی نخوندم که چطور درایو میسازن. همه حتی انگلیسی ها فقط اشاره به mount path ها دارن و چند تا primary میسازن و میگن install now رو بزن. خب پس درایو ها کجا ساخته میشه؟!
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :
نقل قول:من درایو میخوام. چند تا درایو میخوام بسازم که پوشه هامو توشون قرار بدم.
اینجا درایو مرده دیگه Big Grin

نقل قول:منظورت اینه /user برای mount path هست؟
یوزرو می گی؟
نه. ربطی نداره... موقع نصب خودش ازت میپرسه
یا موقعی که نصب کردی، از داخل خود ubuntu یوزر میسازی - عین ویندوز

نقل قول:1- نوع پارتیشن swap باید primary باشه یا logical?
swap و boot باید primary باشن
در واقع primary ها ریشه هاردت هستن
logical ها هم کلاً مال data/storage هستن

در ضمن فکر کنم از prmary کلاً 3-4 تا بیشتر نمی تونی بسازی

پاسخ
واسه اینکه کارت راحت بشه
1- یه پارتیشن تعریف کن به برای swap به اندازه ۴ گیگ
۲- یه پارتیشن تعریف کن به اسم /home به اندازه ۴۰۰ گیگ
۳- یه پارتیشن تعریف کن به اسم / به اندازه ۱۰۰ گیگ
به جز swap که تایپش مشخصه بقیش ext4 بزار. پیشفرض توی gui primery یا logical بود همون رو بزار

البته اوبونتو یه قسمت داره که خودش خودکار پارتیشن بندی می کنه (همه هارد یا فضای پارتیشن بندی نشده هارد)

اسم درایو رو نیار یه چیز مزخرف

در ضمن همینطور که گفتم تا وقتی وارد ویندوز میشی حتی برای یه کپی پیست کردن ساده هیچ وقت نمی تونی یه لینوکس کار حرفه ای بشی. باید با لینوکس زندگی کنی
  پاسخ
نقل قول:اسم درایو رو نیار یه چیز مزخرف
چشم من همینکارو میکنم. ولی وحید خب اینطوری نمیشه که. مثلاً من توی ویندوز موزیک هام تو یه بخشه و اینا. توی لینوکس باید فولدر بسازم؟!

بعد یه چیزی وحید جان. اولین پارتیشنی که درست میکنم حالا هرچی باشه. primary هست و مابقی logical . پیشفرض بذارم باشه؟ یعنی مهم نیست primary یا logical اون پارتیشن ها که باید باشه؟ هر آموزشی دیدم این اصلی هارو primary انتخاب کرده
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان