/
  • انتخاب سرور مناسب برای ...

• ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی انتخاب سرور مناسب برای ...
    نویسنده پیام
    MEMPHIS آفلاین
    عضو جدید
    **

اعتبار: 0
    تشکرها : 4
    ( 0 تشکر در 0 ارسال )
    ارسال: #1
    انتخاب سرور مناسب برای ...
    سلام

دوستان من لیست سرور های یکی از شرکت ها رو که نگاه می کردم واقعا نمیتونستم از بین شون یکی رو انتخاب کنم. Huh تفاوت قیمت بسیار کم بود و آدم وسوسه میشد که یک پلان یک پلان به خواسته اش اضافه کنه و در نهایت میدیدی که رسیدی به پلان آخر و قیمتی که برای کارت نمی صرفه!! Smile Dodgy

من از این سرور ممکنه استفاده های مختلفی بکنم... مثلا ممکنه سیستم های وبلاگ شخصی (وردپرس)، فروشگاه اینترنتی، وبسایت شخصی، دو سه تا اسکریپت خدماتی که خودم نوشتم و درنهایت یک فروم (PHPBB یا VBulletin) که ممکنه بازدید زیادی داشته باشه (مثلا 50 تا 300 نفر هم زمان آنلاین)، همه رو با هم روش اجرا کنم و یا حتی ممکنه مثلا در این بین بیخیال فروم و اسکریپت های خدماتی بشم... Cool

حالا سوال من اینه که برای چنین کارهایی چه سروری با چه مشخصات سخت افزاری مناسب کار من هست؟
    Pentium D 925 ؟؟ Xeon ؟؟ Dual Xeon ؟؟ Core2Quad ؟؟ Core i5 ؟؟ Core i7 ... ؟؟
    1GB RAM ؟؟ 2 GB ؟؟ 4 GB ؟؟ 8 GB ؟؟
    پهنای باند هم 4TB خوبه دیگه؟؟
    لینک چی؟ سرور های رده پایین ترش مثل دو تا مدل Xeon به پایین نوشته 100MB/s-Share ، این چجوریه؟؟

ممنون میشم راهنمایی کنید... Heart
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۴ ۱۱:۳۴ عصر
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط :
    amir.s آفلاین
    عضو

اعتبار: 3
    تشکرها : 453
    ( 186 تشکر در 99 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: انتخاب سرور مناسب برای ...
    یه خرده مدیریت نیاز دارید و بس!

نکته اصلی اینکه همه این کارها رو با هم انجام نمیدید و این هزاران بازدید کننده در روز! هم یکجا و یک شبه مشتری سایتها و سرویس های شما نمیشوند.

نکته اخلاقی داستان اینجاست که باید مدیریت کنید . همیشه پروژه هاتون رو ( به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و اینترنت ! ) فاز بندی کنید. برای هر فاز زمان ، اهداف ، ارزیابی ، امتیازات و ... رو در نظر بگیرید . ارزیابی از حساس ترین مراحل هر فاز خواهد بود. این ارزیابی هزار روش داره اما توصیه میکنم در حین انجام امور فاز و چند مرحله در پایان اجرای فاز بررسی دقیق بکنید. اینطوری اطلاعات زیادی بدست می آورید که انتخاب نوع سرور و منابع سیستمی کوچک ترین و ساده ترین خروجی خواهد بود.

با این کار هم می تونید گام به گام پیش برید و هم می تونید بودجه رو در زمان اجرا، برای امور مورد نیاز خرج کنید. نباید مبلغ بزرگی رو برای هاست یا سرور اختصاص بدید که ممکنه یک سال دیگه از کل کاربری و توانایی اون استفاده کنید. گام به گام پیش برید و نیاز سنجی کنید .

از نوع سوال شما میشه دوتا نتیجه گرفت! اول اینکه روی گنج نشسته اید ( به ویژه درمورد i7 ) دوم دارید به پروژه رویایی فکر میکنید . البته جسارت بنده رو ببخشید ، شاید اشتباه هم متوجه شده باشم . اما حتی کمپانی های بزرگ که صدها هزار کاربر ثابت دارند اینطوری سوالات پروژه خودشون رو شروع نمی کنند.

میشه نکات و مسائل زیادی رو در مورد انتخاب سرور ، از همه مهم تر چرایی و چگونگی این انتخاب ، قوانین و ... گفت ؛اما باید از جای دیگه ای شروع کرد.

قوانین اینترنت رو یاد بگیرید و به یاد داشته باشید . می تونه خیلی کمک کنه در عین سادگی مفاهیم عمیقی به همراه داره ...
    به نظر من باید قانون اول رو بزرگ روی دیوار اتاق کارتون بنویسید !

"راه اندازی یک وب سایت ( فروشگاه ، نمایشگاه ، وبلاگ و .... ) مانند ساختن یک فروشگاه در کوچه بن بست است "

ببخشید اگه یه خرده صحبت هام پراکنده است...
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۵ ۱۲:۴۴ صبح
     تشکر شده توسط : MEMPHIS oia
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1362
    ( 6196 تشکر در 3438 ارسال )
    ارسال: #3
    یه vps بگیری بهتره
    یه رم 512 با ۴۰۰ گیگ پهنا باند ( کمتر هم شد که فکر نکنم مصرفی داشته باشی) اصلا هیچ کنترل پنلی هم روش نصب نکن.
    به صحبتهای امیر هم توجه کن
    ولی شروع با این خوبه
    از یه جایی مثل vps.net هم بگیر
    توی انتخاب سیستم عاملت هم دقت کن
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۵ ۰۸:۵۹ صبح
     تشکر شده توسط : MEMPHIS
    MEMPHIS آفلاین
    عضو جدید
    **

اعتبار: 0
    تشکرها : 4
    ( 0 تشکر در 0 ارسال )
    ارسال: #4
    (۱۳۸۹ مرداد ۲۵ ۱۲:۴۴ صبح)amir.s نوشته شده توسط:  یه خرده مدیریت نیاز دارید و بس!

نکته اصلی اینکه همه این کارها رو با هم انجام نمیدید و این هزاران بازدید کننده در روز! هم یکجا و یک شبه مشتری سایتها و سرویس های شما نمیشوند.

نکته اخلاقی داستان اینجاست که باید مدیریت کنید . همیشه پروژه هاتون رو ( به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و اینترنت ! ) فاز بندی کنید. برای هر فاز زمان ، اهداف ، ارزیابی ، امتیازات و ... رو در نظر بگیرید . ارزیابی از حساس ترین مراحل هر فاز خواهد بود. این ارزیابی هزار روش داره اما توصیه میکنم در حین انجام امور فاز و چند مرحله در پایان اجرای فاز بررسی دقیق بکنید. اینطوری اطلاعات زیادی بدست می آورید که انتخاب نوع سرور و منابع سیستمی کوچک ترین و ساده ترین خروجی خواهد بود.

با این کار هم می تونید گام به گام پیش برید و هم می تونید بودجه رو در زمان اجرا، برای امور مورد نیاز خرج کنید. نباید مبلغ بزرگی رو برای هاست یا سرور اختصاص بدید که ممکنه یک سال دیگه از کل کاربری و توانایی اون استفاده کنید. گام به گام پیش برید و نیاز سنجی کنید .

از نوع سوال شما میشه دوتا نتیجه گرفت! اول اینکه روی گنج نشسته اید ( به ویژه درمورد i7 ) دوم دارید به پروژه رویایی فکر میکنید . البته جسارت بنده رو ببخشید ، شاید اشتباه هم متوجه شده باشم . اما حتی کمپانی های بزرگ که صدها هزار کاربر ثابت دارند اینطوری سوالات پروژه خودشون رو شروع نمی کنند.

میشه نکات و مسائل زیادی رو در مورد انتخاب سرور ، از همه مهم تر چرایی و چگونگی این انتخاب ، قوانین و ... گفت ؛اما باید از جای دیگه ای شروع کرد.

قوانین اینترنت رو یاد بگیرید و به یاد داشته باشید . می تونه خیلی کمک کنه در عین سادگی مفاهیم عمیقی به همراه داره ...
    به نظر من باید قانون اول رو بزرگ روی دیوار اتاق کارتون بنویسید !

"راه اندازی یک وب سایت ( فروشگاه ، نمایشگاه ، وبلاگ و .... ) مانند ساختن یک فروشگاه در کوچه بن بست است "

ببخشید اگه یه خرده صحبت هام پراکنده است...

ممنون از راهنماییت... Heart ولی در مورد فاز بندی و گنج و ... فکر کنم یخورده زود قضاوت کردی! Smile فروشگاهی که میخوام روی سرور بگذارم قبلا کار کرده و الآن میخوایم گسترش اش بدیم. وبلاگ و سایت های شخصی هم که بار پردازشی زیادی نمیبره و فقط میخوام Blogging کنم و البته روی سایت شخصی ام نمونه کارها و رزومه ام رو قرار بدهم و از دست چیز ها. در مورد اسکریپت های خدماتی، اصلا بیخیال تصمیم ام جدی نیست و اگر هم بود به معروف شدن شون فکر هم نمی کردم که بخوام برنامه ریزی کنم... ولی ممکنه سایت شرکت رو هم بگذارم روی همین سرور...

روی گنج نشستن من زیاد مهم نیست ضمن اینکه اگر از دیتاسنتر های آمریکا اطلاع داشته باشید، قیمت های خوبی ارایه می دهند. و من همین Core i7 رو میتونم ماهی حدود 250 دلار بگیرم... Wink

بحث من اینه که حداقل چه سروری باید بگیرم تا برای این کارها مشکل و کمبودی پیدا نشه... Cool

راستی بیایید قضیه فروم رو جداگانه و البته بصورت واقعی بررسی کنیم چون من کمی از قضیه رو نگفتم... ببینید فروم من دو حالت داره، اول اینکه برای شروع باید بتونه بازدید 150 نفر هم زمان رو ساپورت بکنه (نیاز به شهرت فروم و پله پله پیش رفتن هم نیست چون این کارها قبلا انجام شده...)، . در ثانی پس از یک مدتی چون ما قرار بوده چند تا فروم تخصصی رو ادغام کنیم (نام نمی برم)، باید بازدید 5000 نفر هم زمان رو هم بتونیم ساپورت کنیم. دوستانی که تجربه دارند، میتونید سرور مناسب برای هر کدام از این ها رو از لحاظ سخت افزاری معرفی کنید؟

متشکرم Heart
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۵ ۰۹:۴۸ صبح
     تشکر شده توسط :
    amir.s آفلاین
    عضو

اعتبار: 3
    تشکرها : 453
    ( 186 تشکر در 99 ارسال )
    ارسال: #5
    نقل قول: البته جسارت بنده رو ببخشید ، شاید اشتباه هم متوجه شده باشم .
    Tongue

من در اجرای موارد اول دقیقا با وحید موافقم ، کافیه و گسترش دادنش هم با یک تلفن ممکنه .
    اما در مورد فروم ، تجربه این ندارم.
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۵ ۱۱:۳۰ صبح
     تشکر شده توسط : MEMPHIS
    zoghal آفلاین
    صالح سوزنچی

اعتبار: 23
    تشکرها : 1500
    ( 1729 تشکر در 992 ارسال )
    ارسال: #6
    سر os وی پی اس اصلا حرف وحید رو گوش نکن، و ابونتو نصب نکن . centos نصب کنBig Grin
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۶ ۱۰:۲۵ صبح
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط :
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #7
    همون کاری رو گفتم باید بکنی
    در انتخاب سرویسها مثل وب سرور و اینا هم باید دقت کنی

مرسی صالح جان Dodgy

در مورد OS باید ببینی که چه نیازهایی رو داری
    در مورد وب سرویس هم باید ببینی که تعداد درخواستهات چقدر هست.
    دیگه اینجا که نمیان apache استفاده کنن.
    nginx یا lighttpd استفاده می کنن
    apc نصب می کنن
    نسخه php خیلی مهم هست
    centos نصب کردی دردسر نسخه php و mysql رو داری. همش باید دنبال این باشی یه ریپوزیتوری پیدا کنی که بتونی نسخه php رو داشته باشی
    اگر هم بخوای یه چیز مثل cpanel نصب کنی باید بی خودی منابع زیادی از سیستمت رو مصرف کنی.
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۶ ۱۱:۵۹ صبح
     تشکر شده توسط :
    mojtabajml آفلاین
    مجتبی جمالی

اعتبار: 2
    تشکرها : 20
    ( 119 تشکر در 72 ارسال )
    ارسال: #8
    نقل قول: یه vps بگیری بهتره
    یه رم 512 با ۴۰۰ گیگ پهنا باند ( کمتر هم شد که فکر نکنم مصرفی داشته باشی) اصلا هیچ کنترل پنلی هم روش نصب نکن.
    به صحبتهای امیر هم توجه کن
    ولی شروع با این خوبه
    از یه جایی مثل vps.net هم بگیر
    توی انتخاب سیستم عاملت هم دقت کن
    میشه پورت روش باز کرد یا برنامه php cli اجرا کرد؟
    از هزینه هاش خبر اری؟
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹ مرداد ۲۶ ۱۲:۲۷ عصر، توسط mojtabajml.)
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۶ ۱۲:۲۷ عصر
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط :
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #9
    آره دیگه
    یه سرور هست واسه خودش
    ۱۳۸۹ مرداد ۲۶ ۰۵:۰۵ عصر
     تشکر شده توسط :
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS