/
  • افراد امروزه اهل مطالعه نیستن!

• ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی افراد امروزه اهل مطالعه نیستن!
    نویسنده پیام
    vejmad آفلاین
    عضو ارشد

اعتبار: 23
    تشکرها : 484
    ( 1247 تشکر در 611 ارسال )
    ارسال: #1
    افراد امروزه اهل مطالعه نیستن!
    یه پدیده ای که امروزه زیاد دیده میشه اینه که دیگه کسی حس و حال مطالعه نداره. مطالعه ها اکثر در حد دو خط و چند خطه. بعد مردم میرن توی شبکه های اجتماعی و جک مینویسن از وضعیت حالاشون میگن عکس سلفی میذارن دنبال مخ زنی هستن... و کلی از وقتشون رو روی این چیزا میذارن.
    بعضیا که اصلا اعتقاد و انتظار دارن همه چیز رو بشه در چند خط خلاصه کرد و یاد گرفت!
    مردم با عجله زندگی میکنن. با عجله یاد میگیرن با عجله استفاده میکنن.
    دیگه کسی برای علم وقت نداره برای مطالعه وقت نداره برای کتاب خوندن وقت نداره برای فکر کردن برای تفکر و تحلیل همه چیز وقت نداره.
    شاید چون جاذبه های زندگی و زرق و برق و تنوع و تکثر امروزه روز زیاد شده.
    از طرفی علم و فناوری اونقدری گسترده شده که یادگیری اصولی و کامل اون وقت و انرژی زیادی میبره خیلی چیزها هست که باید یاد گرفت که در طول صدها سال بشریت با زحمات هزاران دانشمند بهش دست یافته جمع آوریشون کرده.
    کمتر کسی مطالب حجیم میخونه کمتر کسی مطالب خشک میخونه و جدی میگیره کمتر کسی مغزش رو روی چیزهای پیچیده فعال میکنه.
    این روزها مردم دنبال سلفی و صندلی داغ و جک و تفریح هستن. فقط میخوان یه پولی دربیارن که به اینا برسن.

البته من مشکلی ندارم مردم هر طور دوست دارن زندگی کنن. این حق همه است! آدمهایی مثل ما هنوزم هستن، و مثلا کسانی که این همه مقاله های عالی ویکیپدیا رو درست کردن مینویسن ویرایش میکنن، اینا نشون میده هنوزم تعداد کافی از چنین افرادی توی دنیا هست. نمیدونم شایدم این پدیدهء عجولانه و سطحی زندگی کردن در کشورهایی مثل ما به دلایلی بیشتر باشه، ولی فکر میکنم کلا این پدیده جهانی باشه بخاطر شرایط زمان حاضر. البته شاید اصلا عجیب و غیرطبیعی هم نباشه! چون دانشمندان، علاقمندان به علم و دانش، اعجوبه ها، مخترعان، همیشه نسبت به کل جمعیت کم بودن، و الان با بیشتر شدن جمعیت و گستردگی شدید و همگانی شدن ارتباطات و حضور عمومی همگان در اینترنت و شبکه های اجتماعی و محیطهای تخصصی، این پدیده صرفا بیشتر واضح میشه و بنظر میاد.

اما نکته ای که میخواستم بگم، اینکه، راه علم و دانش و قدرت راه سخت و طولانی هست و دلمون بخواد یا نخواد هرکاری بکنیم، فیلدهای گسترده و پیچیدهء علمی نیاز به افرادی دارن که مطالعه کنندگانی مداوم و خستگی ناپذیر باشن. افرادی که مطالعهء مطالب حجیم و خشک و پیچیده براشون کاری طبیعی باشه که بتونن سالها ادامه بدن.
    قطعا نمیشه این همه علوم گسترده و پیچیده رو به حدی که افرادی عادی انتظار دارن خلاصه کرد. این غیرممکنه! مثل اینه که کسی انتظار داشته باشه بتونه با کمی زحمت و صرف وقت و انرژی، در عرض مدت کوتاهی یک استاد رزمی مثل بروسلی و جکی چان و جت لی و غیره بشه!

حتی افرادی بودن من دیدم مثلا طرف میگفت باید تمام منابع یادگیری به شکل ویدئو بشن که بشه راحت و مفرح یاد گرفت!! من بهش گفتم حالا شما منتظر باش تا آموزش این همه علوم و فناوری و اطلاعات رو ویدئویی کنن، بعدم خیال کردی واقعا بهینه است و اصلا میشه همه چیز رو با ویدئو آموزش داد؟

مردم این روزها دیگه حال فکر کردن واقعی هم ندارن! مغزها پوکیده!
    شاید بقول خارجیها دیگه اکثریت افراد به اصطلاح overwhelm شدن توی این دنیایی با این همه اطلاعات و پیچیدگی.
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴ شهريور ۲ ۱۰:۳۹ صبح، توسط vejmad.)
    ۱۳۹۴ شهريور ۲ ۰۹:۲۵ صبح
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط :
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS