• 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اصول مدیریت پروژه
#1
رفع ادعا: این نوشته خلاصه‌ای از برداشت‌های شخصی خودم بعد از خواندن کتاب "اصول مدیریت پروژه" اثر "MERI WILLIAMS" است. این کتاب از اکانت شخصی خودم و به صورت قانونی دانلود کردم، به هیچ وجه متن کتاب ترجمه و کپی نشده، بلکه یادداشت‌ها و برداشت‌های خودم بوده که در اولین فرصت ارسال می‌کنم. امیدوارم مفید واقع شود.

مقدمه
پروژه بدون مدیر یا با مدیر بد، حتی تلاش‌های پر استعدادترین اعضای تیم را نیز از بین می‌برد. البته خود پروژه نیز دارای اهمیت زیادی است. هیچ مدیر پروژه‌ای نمی‌تواند از یک کار متوسط یک محصول عالی خلق کند. اما ایده‌های عالی می‌توانند در صورت عدم وجود مدیر پروژه به شکست منجر شوند.

منظور از مدیریت پروژه چیست؟

استفاده از دانش، مهارت‌ها، ابزار و تکنیک‌ها در تمام فعالیت‌های مربوط به پروژه، برای پاسخگویی به نیازمندی‌های آن را مدیریت پروژه می‌گویند. یا به زبان ساده‌تر کلیه کارهایی که باید برای تحویل پروژه با بودجه مشخص، کیفیت خواسته شده و در زمان تعیین شده باید انجام شود را مدیریت پروژه می‌نامند.

یک پروژه با یک کار که به صورت روزمره انجام می‌شود تفاوت دارد، برای مثال ایجاد یک وب سایت یک پروژه است، اما نگهداری، رفع باگ‌ها و بروزرسانی‌های جزئی، یک پروژه محسوب نمی‌شوند. منظور از کیفیت پروژه فقط کیفیت انجام آن نیست، بلکه روش انجام آن را نیز شامل می‌شود. در برخی از صنایع، نیاز به استفاده از برخی از روش‌های خاص مدیریت پروژه است، برای مثال در صنایع اتومبیل سازی باید استانداردهای جهانی رعایت شود. (آیا در اتومبیل‌های ساخت ایران کلیه استانداردها در بالاترین سطح رعایت می‌شوند?!!!)

در مدیریت پروژه، تعادل باید از 4 منظر زمان، بودجه، وسعت و کیفیت، که به هر کدام یک ربع تعادل می‌گویند حفظ شود. که عدم رعایت این موضوع و تغییر در یک جنبه، تعادل را از بین می‌برد. برای مثال تغییر محدوده و وسعت پروژه، روی بودجه، زمان و کیفیت تاثیر خواهد گذاشت. در عمل هر تصمیم شما یا مشتری شما، ددلاین (زمان پیش‌بینی شده تحویل) پروژه را به تعویق انداخته و موجب بیشتر هزینه‌بر شدن پروژه و کاهش یا افزایش کیفیت خواهد شد.

چرخه عمر پروژه
   
مهمترین پیام چرخه عمر پروژه این است که نواحی که بیشترین زمان در آن‌ها سپری می‌شود، الزاما مهمترین نواحی نیستند.
اغلب افراد بیشتر وقت خود را در فازهای اجرا و کنترل (برای انجام وظایف، ساخت محصول و کسب اطمینان از اینکه همه چیز به درستی انجام می‌شود.) سپری می‌کنند (که بدون آنها نقطه شروعی در پروژه نخواهد بود)، اما معمولا این فازها دلیل شکست پروژه نیستند، بلکه سه فاز دیگر یعنی "تعریف پروژه"، "برنامه‌ریزی" و "بستن پروژه" هستند که اغلب موجب شکست در پروژه می‌شوند.

شکست در ارائه (عدم راه اندازی)
اگر پروژه را به درستی تعریف نکنید، در نهایت در موقعیتی قرار می‌گیرید که اعضای تیم ایده‌های متفاتی درباره هدف و حتی نقطه پایان پروژه دارند. اگر فکر می‌کنید که موفقیت یعنی یک طراحی خوب و زیبا که بر روی تعدادی از صفحات استاتیک یا داینامیک پیاده شده، اما مشتری به دنبال رتبه اول در نتایج گوگل است، شما یک محصول عالی ارائه خواهید داد که از نظر مشتری شکست خورده است و احتمالا آخرین همکاری شما خواهد بود.

فاز تعریف پروژه به شما شانسی این را می‌دهد که مطمئن شوید که همه اعضای تیم از یک نقطه یکسان شروع می‌کنند و برداشت‌های غلط و تداخل نظر موجب نابودی پروژه نخواهد شد. همچنین شما باید تمامی ذینفعان پروژه اعم از اعضا، سهامدارن و سایر افرادی که به هر نحوی بر پروژه تاثیر دارند، و نقش آن‌ها را در این فاز مشخص کنید که اینکار از دخالت‌های هر دم آن‌ها جلوگیری خواهد کرد.
فرض کنید طراح پروژه می‌خواهد پروژه را طوری طراحی کند که به اندازه کافی ساده باشد تا هر کسی بتواند از آن استفاده کند و شاید اینکار مثلا با افزایش پروسه‌ها، باعث افزایش زمان اجرای دستورات شود، ضمن اینکه کلیه کاربران پروژه به اندازه کافی تخصص برای کار با محصول نهایی دارند و پس از تحویل پروژه از شما درخواست اجرای مجدد و بهینه سازی و کاهش فرآیندهای اضافه را داشته باشند.

بهترین رویکرد در برنامه‌ریزی، آن رویکردی است که به شما اجازه می‌دهد جزئیات دقیق آینده پروژه و وظایفی را که در سطح بالاتری قرار دارند را برنامه‌ریزی کنید، که به این روش برنامه‌ریزی Rolling wave می‌گویند. (توصیه می کنم نام لاتین را یاد بگیرید ولی اگر کماکان دنبال معادل فارسی برای آن هستید شاید موج چرخشی بهترین معادل باشد، برای فهمیدن دلیل این انتخابم ادامه مطلب را بخوانید.)

چیزهایی که باید برای 3 یا 4 هفته آینده تحویل دهید به بخش‌های کوچیکتری تقسیم کنید، در این صورت پیگیری پیشرفت پروژه به صورت روزانه بسیار راحت خواهد بود. و در مورد هر چیزی که بیش از یک ماه برای تحویل آن وقت دارید به عنوان یک تحویل سطح بالا، آن را بدون برنامه‌ریزی رها کنید (یعنی نیازی به تقسیم آن به چندین بخش نیست) در این صورت بدون اتلاف وقت برای تمرکز در جزئیات می‌توانید نگاهی به آنچه که پیش روی شماست بیندازید.

عدم توجه به بستن پروژه نیز به همان اندازه تعریف پروژه و برنامه‌ریزی می‌تواند مشکل‌ساز باشد. اگر فکر می‌کنید که بعد از ساخت محصول یا تحویل پروژه، پروژه تمام شده، باید بگویم سخت در اشتباهید، مشتریان مانند زامبی‌ها نزد شما می‌آیند و می‌گویند: "فقط یک تغییر کوچک در فلان قسمت پروژه بدهید"، "برای شما که کاری ندارد"، "زمان زیادی نمی‌برد" و یا از شما می‌خواهند که باگ‌ها و مشکلاتی که پیدا کرده‌اند را رفع کنید. بخشی از بستن پروژه در نظر گرفتن همین مسائل است که در آینده و پس از تحویل پروژه رخ خواهد داد.

برای تمام پروژه‌هایی که پیاده‌سازی می‌کنید قرارداد پشتیبانی را تنظیم کنید، حتی اگر قرار است وظیفه پشتیبانی را فرد دیگری (مثلا فردی در شرکت مشتری) انجام دهد، باز هم این موارد را
حتما در قرارداد پشتیبانی در نظر بگیرد. در غیر اینصورت ممکن است در آینده باعث نارضایتی یکی از طرفین پروژه (کارفرما یا پیمانکار) شود. (برای مثال مشکلات فنی باعث نارضایتی مشتری یا تماس‌های گاه‌و بی‌گاه و درخواست‌های بی حد و غیرمنطقی آن‌ها باعث کلافگی شما شود.)

تصورات منفی از مدیریت پروژه
کج فهمی و تصورات منفی درباره همه چیز وجود دارد، مدیریت پروژه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مدیریت پروژه کاری خسته کننده است
اولین تصور اشتباه این است که مدیریت پروژه کاری خسته کننده است که ممکن است باعث حواس‌پرتی شما نسبت به شغل و حرفه‌ای شود که در آن مشغول هستید. البته که صرف‌نظر از توجه کافی به کاری که دارید انجام می‌دهید برای تمرکز بر پروژه و مدیریت آن کار درستی نیست. در واقع عدم تمرکز کافی و مناسب برای مدیریت پروژه، تمام کارتان را هیچ می‌کند، مثلا محصولی زیبا خلق کرده‌اید ولی قادر به پاسخگویی به نیازهای مشتریان شما نیست، در نتیجه باعث دوباره کاری و تاخیر گاها طولانی در تحویل پروژه خواهد شد.

مدیریت پروژه کاری زمانبر است
دومین تصور اشتباه این است که مدیریت پروژه کاری زمانبر است که زمان زیادی از ما می‌گیرد، خب این گفته می‌تواند درست باشد. اگر شما بخواهید هر چیز مرسومی را که خواسته مدیریت پروژه است انجام دهید قطعا این حس را خواهید داشت که پروژه شما تبدیل به یک کار تمام وقت شده است. راه حل رعایت تعادل در علم مدیریت پروژه و هنر مدیریت پروژه است.

مدیریت پروژه کار سختی است
اکثر افراد در حوزه کاری خود در مسائل بسیار سختری نسبت به مدیریت پروژه تسلط کامل دارند و یک دلیل ترس‌شان از مدیریت پروژه این است که درباره مدیریت پروژه کمتر از سایر موضوعات بحث شده است و یک دلیل دیگر آن این است که تعداد بسیار زیادی از ابزار مدیریت پروژه بسیار پیچیده هستند. روش تجربی یاد گرفتن نحوه کار این ابزارها را همه می‌دانیم، یک پروژه برنامه‌ریزی شده و آماده بیابید و سعی کنید تغییراتی را روی آن اعمال کنید.

مدیریت پروژه شامل چه چیزی نمی شود؟
ابزار مدیریت پروژه وسیله‌ای برای بهره وری شخصی و یا مدیریت مردم نیست. افراد بی نهایت پیچیده‌تر از پروژه‌های شما هستند. همچنین مدیریت پروژه، مدیریت سرویس یا عملکردها نیست.

چه مهارت هایی برای مدیریت پروژه نیاز است
پروژه‌ها ویژگی روزافزون کار مدرن هستند. وقتی اعضای تیم، مجموعه‌ای از وظایف یکسان را که به آن‌ها اختصاص داده‌اید را هر روز انجام می‌دهند، تا حد امکان تمرکزشان را بر روی انجام سریع‌تر و کارآمدتر همان وظایف می‌گذارید. شغل ما برای بسیاری از افراد مسیری در حال پیشرفت است که از پروژه‌های جدید، تکنولوژی‌های جدید . چالش‌های جدید تشکیل شده است. این مورد به خصوص در دنیای مدرن ما، که تکنولوژی بخش اصلی اغلب کسب وکارهاست درست است. چون تکنولوژی روز به روز پیشرفت بیشتری می‌کند.

اصول نهفته مدیریت پروژه
این اصول حقایقی اساسی هستند که نادیده گرفتن آنها لزوما باعث ایجاد فاجعه برای پروژه شما نخواهند شد، اما می‌تواند شانس موفقیت پروژه شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.

مدیریت صحیح پروژه در مورد کار واقعی یک سرمایه گذاری است
هنگامی که شما برای اولین دفعه از روش‌ها و شیوه‌هایی که تا کنون گفته شده استفاده می‌کنید ممکن است با آنها احساس بیگانگی کنید. اما مطمئن باشید که کار مدیریت پروژه شما با تمرین بسیار ساده‌تر خواهد شد.

مدیریت پروژه سرمایه‌گذاری برای انجام صحیح پروژه است، کمی شبیه مطمئن شدن از استحکام فونداسیون و دیوارهای یک ساختمان قبل از کنده کاری روی آن. حتی اگر مدیریت پروژه به اندازه‌ای که برخی از افراد تصور می کنند، سخت و خسته کننده باشد، باز هم ارزش انجام دادن را دارد.

مشکلات مردم با نرم افزار نمی‌تواند حل شود
با وجود تمام تکنولوژی‌هایی که امروزه در دسترس ما هستند، بسیاری از ما دوست داریم باور کنیم که می‌توانیم مشکلات دنیا را با استفاده مناسب از سخت افزارها و نرم افزارها حل کنیم. شاید پایان دادن به گرسنگی در جهان فراتر از توانایی‌های ما باشد، اما در مورد اینکه تیم‌ها در کنار یکدیگر به خوبی با هم همکاری و تعامل داشته باشند چطور؟ آیا می‌توان با قاطعیت مطمئن بود که این مشکل با معرفی یک نرم‌افزار خوب تحت وب حل می‌شود.
متاسفانه مردم کمی پیچیده‌تر هستند و می‌توانند بیشتر از چیزی که ما دوست داریم قبول کنیم، غیرمنطقی به نظر بیایند. متاسفانه ما مشکلات مردم را با کمک نرم افزار نمی‌توانیم حل کنیم.

هنگامی که بر روی پروژه جدیدی شروع به کار می‌کنید، موقعیت را در نظر بگیرید و افراد را شناسایی کنید و مشکلات را به صورت جداگانه پردازش کنید. سپس قبل از اینکه شروع به تلاش برای یافتن راه حلی برای روند مشکلات کنید بررسی کنید که چگونه مشکلات مردم را می‌توانید حل کنید. خبر خوب این است که بخش زیادی از هنر مدیریت پروژه پیرامون حل مشکلات افراد است.
البته که رفع مشکل مردم تنها چیزی نیست که شما در ابتدای شروع پروژه باید انجام دهید. همانطور که پروژه پیش می‌رود، شما نیز باید بر اعضای تیم خود و سایر افرادی که روی پروژه تاثیر دارند نظارت داشته باشید و در صورت بروز مسائل (issue) مربوطه، نسبت به رفع آن‌ها اقدام نمایید. هنگامی که اشتباهی اتفاق می‌افتد، ابتدا نگاهی به مشکلات افراد بیاندازید. وظیفه مدیر پروژه این است که از شنیده شدن دیدگاه‌های افراد مختلف اطمینان حاصل کند و همه باید به دیدگاه‌های یکدیگر احترام بگذارند حتی اگر تصمیمی متفاوت از آن‌ها بگیرند.

اگر ارزشی اضافه نکند، به انجام نخواهد رسید
هنگامی که به چیزی بیش از یک مدیر پروژه تبدیل شوید، می‌بینید که لیستی از کارهایی که مایلید تیم انجام دهید را تهیه کرده‌اید: پیگیری اینکه هر کدام از اعضای تیم برای کدنویسی هر کدام از ویژگی‌ها و امکانات جدید چقدر زمان صرف کنید، طرح (Plan) را برای تعیین میزان پیشرفت تیم به صورت روزانه بروزرسانی نمایید. گزارشات (log) مربوط به نحوه نخمین زمان دقیق و ... را نگهداری کنید.

اگر کاری دارای ارزش نیست، از اعضای تیم خود نخواهید که آن را انجام دهند. مطمئن شوید که هر چیزی که از اعضای تیم خود می‌خواهید که انجام دهند، در هر دو سطح فردی و جمعی ارزشی به پروژه اضافه می‌کند.

ارزش درک شده در مقابل ارزش واقعی
گاهی دلیل اینکه اعضای تیم نمی‌توانند ارزشی را در یک وظیفه ببینند ساده است و علت آن این است که شما هدف از انجام یک عمل خاص را توضیح نداده‌اید. در موزد پروژه‌هایی که هم برای فرد و هم برای پروژه ارزش به ارمغان می‌آورند، اما تیم این را متوجه نشده است، مراقب باشید. این را شما باید تصمیم بگیرید که اعضای تیم شما ارزش کاری را که دارند انجام می‌دهند بفهمند یا خیر.

بهترین ابزار، آن ابزاریست که کار کند و استفاده شود
ابزار زیادی برای مدیریت پروژه وجود دارد. خوشبختانه انتخاب یک ابزار مدیریت پروژه مناسب بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. در واقع در مدیریت پروژه علاوه بر ارتباط با اعضای تیم، باید بتوانید پلن پروژه را به اشتراک گذاشته و هر عضوی از تیم بتواند لیست issueها را بروزرسانی کرده و در تکمیل مستندات پروژه همکاری کند.
بهترین ابزار اغلب نرم افزار یا تکنیک‌های پیگیری است که اعضای تیم با آن راحت هستند. هنگام انتخاب ابزار مدیریت پروژه، ابزاری را که بهترین عملکرد رو دارد انتخاب نکنید، بلکه ابزاری را انتخاب کنید که همه اعضای تیم آن را بپذیرند.

بهترین روش برقراری ارتباط روشی است که می‌شنوید
این نکته قبلا نیز گفته شده، اگر می‌خواهید پروژه شما موفق شود، توجه داشته باشید که انتخاب صحیح فرم‌ها، متدها و محتوا برای ارتباطات شما بسیار مهم است.
ارتباطات، ناحیه‌ای مهم به ویژه برای فهم فرهنگ سازمانی است. جمله معروفی (ضرب المثلی) که در این باره وجود دارد می‌گوید: "خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو". اگر شرکتی که مشتری شما است از ایمیل استفاده نمی‌کند و تصمیم‌ها فقط در جلسات حضوری گرفته می‌شوند، حتما و حتما ترتیب برقراری جلسات رو‌در‌رو و مستقیم را بدهید.
حتی اگر همه اعضای تیم موافق ارسال و ارتباط از طریق ایمیل هستند، در نظر بگیرید که شما گزارش پیشرفت پروژه را به صورت هفتگی برای مشتری ارسال می‌کنید، اما چه تضمینی وجود دارد که این گزارش‌ها خوانده شوند؟ شاید مشتری ایمیلش را چک نمی‌کند و این مانند سکوتی از جانب شما تلقی خواهد شد که گرچه می‌تواند به عنوان یک موافقت ضمنی تفسیر شود (به قول معروف: "سکوت علامت رضاست")، ولی می‌تواند این معنی را نیز برساند که: "متاسفم ولی اولویت پروژه شما برای من کمتر از تماشای فوتبال و وبگردی است.". بنابراین بهتر است که از کسانی که با آن‌ها در رابطه با این پروژه در ارتباط هستید، جویای این شوید که این ارتباط مثمرثمر و دارای نتیجه است.

مهمترین کار در مدیریت پروژه، انتخاب ابزار و پروسه صحیح است
احتمالا تا به اینجای بحث متوجه شده‌اید که به عنوان مدیر پروژه با انتخاب‌های زیادی سروکار خواهید داشت: چه ابزاری استفاده کنید، نحوه ارتباط با اعضای تیم و مشتریانتان چگونه باشد و اینکه چگونه بهترین طراحی‌ها را در مراحل مختلف کارتان انجام دهید. این موارد را می‌توان به عنوان مهمترین آن‌ها نام برد. مهمترین وظیفه شما که در نقش یک مدیر پروژه باید اتخاذ کنید تصمیم صحیح درباره فرآیندها و ابزاری است که قصد استفاده از آن‌ها را دارید.

هر کسی می‌تواند طرح پروژه بنویسد و لیست issueها را بروزرسانی کند. از طرف دیگر نوشتن یک طرح پروژه که همه از آن پیروی کنند یا ساخت یک فرآیند مدیریت لیست issue که همه واقعا بخواهند استفاده کنند چالش‌های جداگانه‌ای هستند. مدیریت پروژه صرفا پیرامون گام‌های آن و تمام مراحل ساخت محصول (طرح‌ها، برنامه‌ها، لیست‌های issue، بروزرسانی وضعیت‌ها و ...) به تنهایی نیست، بلکه درباره اجرای پروژه است.

انتخاب یا طراحی فرآیندهای صحیح و یافتن ابزاری برای پشتیبانی آن‌ها بزرگترین چالش یک مدیر پروژه است.
هیچ کدام از تصمیماتی که درباره پروژه اتخاذ می‌کنید فکر نکنید که بیهوده و بی اهمیت هستند. اهمیت و پیامد هر انتخاب را درک کنید و هنگامی که به چیزی به خوبی کار نمی‌کند برای تغییر آمادگی داشته باشید. مسئولیت‌پذیری صرفا به معنی معرفی ابزار نیست و پذیرش آنها را نیز دربر می‌گیرد. و مهمتر از همه، توجه به نشانه‌های مشکلات عمیق‌تر توجه نداشته باشید.

موفق باشید.
  پاسخ
تشکر شده توسط : soheyl_ir89 undefined Y.P.Y
#2
ادامه این مطلب به دلیل رعایت قوانین کپی رایت انجام نخواهد شد.
خواهش میکنم عذرخواهی بنده رو بپذیرید، باید بین نقص کپی رایت و ارائه اون یکی رو انتخاب میکردم.
در پاسخ به این سوال که چرا از اول این مورد رو در نظر نگرفتم، دلیلش این بود که در ابتدا قرار بود خلاصه ای ارائه بدم از دیدگاه های خودم، ولی امروز که می خواستم ادامه این مطلب (فصل دوم) رو منتشر کنم، متوجه شدم که اینکار من (به دلیل ارائه توضیحات زیاد) ناخواسته باعث این میشه که نیازی به خواندن کتاب نباشه. و این پست رو به این دلیل منتشر کردم که وقتتون در جهت انتظار برای قسمت بعدی گرفته نشه. پست اول رو به عنوان معرفی کتاب و یک فصل به عنوان نمونه در نظر بگیرید.

برای مطالعه کتاب The Principles Of Project Management اکانت پرمیوم Sitepoint نیاز دارید، همچنین می توانید آمازون رو ببینید. در نظر داشتم با خانم Meri Williams درباره ترجمه و انتشار رایگان نسخه فارسی این کتاب مذاکره کنم ولی وقت اینکار رو متاسفانه ندارم.

مجددا عذرخواهی می کنم.
  پاسخ
تشکر شده توسط : undefined Y.P.Y


پرش به انجمن:


کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان