• صفحه‌ها (9):
  • ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی اساسنامه و سیاست گزاری اولیه
    نویسنده پیام
    Alimokhlesi آفلاین
    مدیر کل

اعتبار: 13
    تشکرها : 601
    ( 1126 تشکر در 412 ارسال )
    ارسال: #1
    اساسنامه و سیاست گزاری اولیه
    سلام به همه دوستان .
    دیگه دیدم نمیشه صبر کرد و باید اهداف و سیاست گزاری اولیه سایت اورگ رو برای همه اعلام کنم.

بسمه تعالی

سیاسیت گذاری سایت IranPHP.org

مقدمه :
    نام سایت نشان از برپایی یک سازمان مرکزی با نام ایران پی اچ پی دارد.
    در ابتدای راه باید اینگونه دید که سازمان چیست؟

سازمان پديده اي اجتماعي به شمار مي آيد که به طور آگاهانه هماهنگ شده و داراي حدود و ثغور نسبتا مشخصي بوده و براي تحقق هدف يا اهدافي براساس يک سلسله مباني دائمي فعاليت مي کند.
    سازمان هنگامي پديد مي آيد که افرادي باشند که 1- هدف مشترکي داشته باشند 2- بتوانند با يکديگر ارتباط برقرار کنند3- مايل باشند که براي نيل به هدف همکاري نمايند. بنابراين هدف يا فعاليتي که تحقق آن خارج از توان فردي و مستلزم همکاري افراد انساني باشد نياز به سازمان را به وجود مي آورد.
    سازمان عبارت است از هماهنگي معقول عده اي از افراد که براي تحقق هدف مشترکي از طريق تقسيم وظايف و برقراري روابط منظم و منطقي به طور پيوسته فعاليت مي کنند.
    تعريف فوق بر سازمانهاي اسمي دلالت داشته به ويژگي هاي مشترک آنها به شرح زير اشاره مي کند:
    1- سازمانها هدف دارند يعني براي دستيابي به مقاصد معيني به وجود آمده اند.
    2- سازمانها از ترکيب اجتماعي افرادي که به صورت گروهي همکاري مي کنند تشکيل مي شوند .
    3- سازمانها به طور پيوسته و مستمر فعاليت مي کنند.
    4- سازمانها فعاليت هاي خود را از راه تفکيک وظايف از روي برنامه و استفاده از منابع مالي و مادي و دانش و فن و ابزار انجام مي دهد.
    5- سازمانها به عنوان واحدهاي يکپارچه فعاليت هاي منظم کار خود را به طور عقلاني و منطقي هماهنگ و هدايت مي کنند
    http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1434949

اهداف و سیاست گزاری ها:
    با توجه به معنی و مفهوم سازمان حال می توان به ادامه سیاست گزاری سایت پرداخت:
    هدف مشترک تمامی اعضاء IranPHP.org به حداقل چند گزینه زیر (که با پیشنهاد دوستان قابل ویرایش ، افزایش و کاهش است) منوط می شود
    a. حفظ پایندگی علمی و عملی سایت
    b. ایجاد محیطی مطمئن برای حل مسائل و معضلات PHP و برنامه نویسان آن.
    c. ارائه راه حل های مفید جهت پیشبرد صنعت Open Source در ایران.
    d. تعهید نسبت به وظایف محوله.
    e. تلاش عملی جهت سازماندهی برنامه نویسان PHP در سراسر ایران.
    f. درآمد زایی در صورت امکان وتناسب بهروری اعضا ازآن.
    g. حذف انحصار طلبی در سازمان.
    با توجه به نکات فوق به صورت شفاف و مشروح اهداف را که با ویرایش دوستان در آینده به عنوان اساسنامه سازمان تلقی می گردد بدین صورت بیان می گردد:

هدف کلی سازمان مدیریت برنامه نویسان PHP در سراسر ایران است . به گونه ای که در هر استان با آرای اعضا یک مدیر و نمایند جهت برقراری ارتباط با سایر اعضا آن استان تعیین می شود. ساز مان فقط نقش ناظر و هماهنگ کننده رادارد. نماینده سازمان موظف به اداره ی امور سازمان در آن استان می باشد. اموری مانند برگزاری جلسات دوستانه جهت ارتقاء سطح علمی اعضا و هماهنگی میان اعضا آن استان می باشد. در صورت تمایل افراد و پس از واگزاری فعالیت تجاری با بازدهی مالی هر یک از اعضا به تناسب فعالیت خود از سود مالی حاصله نفع می برند . که البته در سیاست گزاری افرادی که فعالیت مفید در سایت دارند در اولویت بیشتری قرارد دارند. این امر باعث جامعیت بخشیدن به جامعه متن باز PHP کار ایران شده و از طرفی هرگونه کسب اعتبار برای سازمان ،کسب اعتبار برای تمامی اعضای آن می باشد. از دیگر اهداف سازمان یکپارچه کردن سلیقه ها و آموزش افراد در جهت کد نویسی ،تحلیل ،مدیریت پروژه و... است که این نیز خود از اهداف باز متن نیز می باشد . یکی دیگر از اهداف سازمان ایجاد محیطی مطمئن جهت ارائه راه کار های بازمتن می باشد.بدین صورت که فرض کنید ح.ن یک قطعه کد مفید جهت ارئه به دوستان خود دارد .این قطعه کد به دوصورت می تواند ارئه گردد:
    1- بازمتن ورایگان (بسته به نظر ارائه دهنده باپشتیبانی یا بدون آن)
    2- بازمتن و با دریافت هزینه برای فرد ونظارت سازمان و البته پشتیبانی که سازمان با توجه مراحل مورد نظر تعهدات پشتیبانی فرد را تضمین مینماید .
    این سیستم در صنعنت باز متن جهان درحال اجراست . هدف دیگر برقراری سطوح استاندارد برنامه نویسان بازمتن PHP و ارائه گواهینامه معتبر ایرانی در داخل (شاید درآیند در خارج از کشور) می باشد که خود جای صحبت فراوان دارد.
    از دیگر اهداف سازمان برنامه ریزی جهت پیاده سازی سیستم ها مورد نیاز روز جهت رفع نیاز های کشوری می باشد.
    در هر صورت سازمان با هدف مدیریت و جذب برنامه نویسان PHP و حمایت و سازماندهی به صنعت باز متن در ایران را دارد که باسرمایه ای بزرگ همچون اعضای متعهدش در آینده ای نه چندان دور به ان نیل پیدا می کند

منتظر پیشنهادات سازنده شما عزیزان می باشم
    رمز موفقیت دروی از انحصار طلبی و اتحاد میان اعضاست

با احترام
    مخلصی
    ۱۳۸۷ آذر ۲۹ ۱۱:۴۹ صبح
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : admin oia Na3r parvane php Y.P.Y zoghal Maya Farvahar hidensoft Goback masoud1990 sadra.rafatiniya Null php30
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1362
    ( 6197 تشکر در 3438 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: اساسنامه و سیاست گزاری اولیه
    بسیار عالی بود
    دوستان نظرات خودشون رو بگن تا بتونیم واقعا برنامه نویسان php در ایران رو به رشد علمی و فعالیت بیشتری برسونیم
    ۱۳۸۷ آذر ۲۹ ۰۱:۰۹ عصر
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : Y.P.Y
    molana آفلاین
    چالیست - chalist

اعتبار: 60
    تشکرها : 1644
    ( 1550 تشکر در 1015 ارسال )
    ارسال: #3
    از زحماتی که می کشید سپاسگذارم
    در مورد درآمدزایی کمی نگرانم (حتی با اینکه در اولویت 6 قرار داره)
    امیدوارم غم نان این سایت رو هم به روز بعضی از سایت های دیگه نندازه....

ولی خیلی دلم روشنه
    هم به وحید و هم به علی

امیدوارم موفق بشید و هر کمکی هم از دست من بربیاد براتون انجام میدم.

همیشه شاد باشید
    ۱۳۸۷ آذر ۳۰ ۰۴:۰۲ عصر
     تشکر شده توسط : admin
    Alimokhlesi آفلاین
    مدیر کل

ارسال: #4
    مولانای عزیز نگران نباش . مطمئن باش که بند 6 بهانه ایست برای سایر بندها.

نان پاره ز من بستان جان پاره نخواهد شد - آواره عشق ما آواره نخواهد شد
    آن را که منم خرقه عریان نشود هرگز - وان را که منم چاره بیچاره نخواهد شد
    آن را که منم منصب معزول کج ا گردد - آن خاره که شد گوهر او خاره نخواهد شد
    آن قبله مشتاقان ویران نشود هرگز - وان مصحف خاموشان سی پاره نخواهد شد
    از اشک شود ساقی این دیده من لیکن - بی نرگس مخمورش خماره نخواهد شد
    بیمار شود عاشق اما بنم ی میرد - ماه ار چه که لاغر شد استاره نخواهد شد
    خاموش کن و چندین غمخواره مشو آخر - آن نفس که شد عاشق اماره نخواهد شد
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۷ آذر ۳۰ ۰۴:۵۲ عصر، توسط Alimokhlesi.)
    ۱۳۸۷ آذر ۳۰ ۰۴:۴۶ عصر
     تشکر شده توسط : admin molana sadra.rafatiniya
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #5
    (۱۳۸۷ آذر ۳۰ ۰۴:۰۲ عصر)mohammad_molana نوشته شده توسط:  از زحماتی که می کشید سپاسگذارم
    در مورد درآمدزایی کمی نگرانم (حتی با اینکه در اولویت 6 قرار داره)
    امیدوارم غم نان این سایت رو هم به روز بعضی از سایت های دیگه نندازه....

ولی خیلی دلم روشنه
    هم به وحید و هم به علی

امیدوارم موفق بشید و هر کمکی هم از دست من بربیاد براتون انجام میدم.

همیشه شاد باشید

مولانای عزیز اول از همه ورودت رو خیر مقدم میگم
    دوست من
    آقای مخلصی هدفشون سر و سامان دادن به php کاران هست. هدف خود سایت درآمدزایی برای سایت نیست. هدف ایشون و هدف سایت ایجاد محیطی مناسب برای پیشرفت و بهبود عملکرد php کاران ایرانی و همچنین ایجاد سازمانی که بتونه افرادی که واقعا در برنامه نویسی با php خبره هستند رو شناسایی کنه و به بقیه ایرانیان و سازمانهای مختلف بشناسونه و ... .
    آقای مخلصی وقتی که با من صحبت کردند خیلی روی این موضوع تاکید داشتند که این درآمد زایی نه دآمد زایی هست که خیلی ها ممکنه به اشتباه درک کنند.
    به عنوان مثال ایجاد چند گروه برنامه نویس php که هر کدوم در قسمتهای مختلفی فعالیت می کنند و پروژه ها رو به پیشبرد می رسونن. منظور از درآمد زایی همین هاست.
    به هر حال بیشتر این ایده ها مربوط به آقای مخلصی هست که بنده هم واقعا از این ایده ها استقبال می کنم و هر کمکی از دستم بر بیاد برای این سایت می کنم
    ۱۳۸۷ آذر ۳۰ ۰۴:۴۷ عصر
     تشکر شده توسط : molana
    amir.s آفلاین
    عضو

اعتبار: 3
    تشکرها : 453
    ( 186 تشکر در 99 ارسال )
    ارسال: #6
    Rainbow RE: اساسنامه و سیاست گزاری اولیه
    سلام

اول از همه بگم که شرمنده من انقدر دیر به شما عزیزان پیوستم . چون بسیار سرم شلوغه ..

منم با نظر مولانای عزیز موافقم . البته صحبت های وحید و علی عزیز رو خوندم و درک میکنم . اما دراین موارد بهتره خیلی سنجیده و با آرامش وارد عمل شد . البته فکر میکنم به همین دلیل از این جمله استفاده کردید :
    نقل قول: درآمد زایی در صورت امکان وتناسب بهروری اعضا ازآن.

من با این اساسنامه و سیاست ها موافقم و خیلی دوست دارم شما و دیگر اساتید امر در حوزه آموزش به ویژه آموزش های حرفه ای تلاش بسیار کنید. ما هم در رکاب شما خدمت کنیم .

خیلی خوبه که کار رو از اینجا شروع کردید . بعد از اینکه تصمیم گرفتیم به کجا میخواهیم بریم ، باید بررسی کنیم که چگونه ، از چه مسیری و با چه برنامه هایی به سوی اهداف بریم .

منتظر خبر های خوب از طرف شما هستم . اگر در این راستا کمکی از دستم بربیاد دریغ نمی کنم .Wink
    ۱۳۸۷ دي ۱ ۰۴:۲۴ صبح
     تشکر شده توسط :
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #7
    (۱۳۸۷ دي ۱ ۰۴:۲۴ صبح)amir.s نوشته شده توسط:  سلام

اول از همه بگم که شرمنده من انقدر دیر به شما عزیزان پیوستم . چون بسیار سرم شلوغه ..

منم با نظر مولانای عزیز موافقم . البته صحبت های وحید و علی عزیز رو خوندم و درک میکنم . اما دراین موارد بهتره خیلی سنجیده و با آرامش وارد عمل شد . البته فکر میکنم به همین دلیل از این جمله استفاده کردید :
    نقل قول: درآمد زایی در صورت امکان وتناسب بهروری اعضا ازآن.

من با این اساسنامه و سیاست ها موافقم و خیلی دوست دارم شما و دیگر اساتید امر در حوزه آموزش به ویژه آموزش های حرفه ای تلاش بسیار کنید. ما هم در رکاب شما خدمت کنیم .

خیلی خوبه که کار رو از اینجا شروع کردید . بعد از اینکه تصمیم گرفتیم به کجا میخواهیم بریم ، باید بررسی کنیم که چگونه ، از چه مسیری و با چه برنامه هایی به سوی اهداف بریم .

منتظر خبر های خوب از طرف شما هستم . اگر در این راستا کمکی از دستم بربیاد دریغ نمی کنم .Wink

زیاد نگران نباشید مطمئن باشید سنجیده عمل میشه مخصوصا در این مورد
    فکر کنم تصمیمات اینکه به کجا می خواییم بریم تقریبا گرفته شده. اما راه و روش بهتره روش فکر و بحث بشه
    ۱۳۸۷ دي ۱ ۱۲:۴۰ عصر
     تشکر شده توسط :
    alavinik آفلاین
    عضو جدید
    **

اعتبار: 1
    تشکرها : 0
    ( 14 تشکر در 4 ارسال )
    ارسال: #8
    با سلام خدمت تمامیه عزیزان و مبتکران دنیای برنامه نویسی.

در ابتدای امر به این نکته که شاید رفعش ضروری باشد اشاره می کنم که به هنگام ثبت نام در سایت ، با این خطا مواجه شدم

خطاهای زیر اتفاق افتاده‌است
    Warning [2] call_user_func_array() [function.call-user-func-array]: First argument is expected to be a valid callback, 'drupal_register' was given - Line: 101 - File: inc/class_plugins.php PHP 5.2.9 (Linux)
    File Line Function
    [PHP] errorHandler->error
    /inc/class_plugins.php 101 call_user_func_array
    /member.php 271 pluginSystem->run_hooks

بنده کاربر جدیدی هستم که یکی از دوستانم این تاپیک را معرفی کردند و لازم دونستم در جمع عزیزان باشم و در این تاپیک شرکت کنم.چراکه همه با همه تا حدودی یک هدف و آن هم توسعه برنامه نویسی مخصوصا php در ایران می باشد.
    اساسنامه ای که عزیزان زحمت فراوانی کشیدند بسیار جامع و هدفنمند است.اما در این اساسنامه نحوه ی انجام این پروژه بصورت کامل مشخص نشده و هر کدام از ارکان می توانند به نوعی این طرحها رو انجام بدند.
    پیشنهاد من این است که قبل از اینکه سازمانها را در کشور راه بیاندازیم ، ابتدا قدرت سایت رو گسترش بدیم.ابتدا اعضای اصلی مشخص شده و هر کس محدوده ی فعالیت خود را بداند.سیاست رو من فکر می کنم همچون سیاست دولتی اداره کرد بهتر هست.یک رییس جمهور.تعدادی معاون.و بقیه فرماندار هر استان.
    رییس جمهور رو هم کاربران انتخاب کنند.معاونین هم بر اساس نظرسنجی ، مجدد کاربران انتخاب کنند.اما فرمانداران رو رییس جمهور.و این رو هم بدونید یک تفاوت عمده در مدیریت کشور با سیستمهای اپن سورسی دارد.و آن این است که درکشور ، دولتمداران از همان اول دارای پاداش و مزایا هستند .و اما در این سیتسمها اینطور نیست.به همین دلیل پس از یک مدتی مشاهده می کنید هر یک از فرمانداران به کناره ای رفته و ترک تیم و برای خود مستقل فعالیت می کنند.
    از انجایی که بنده مدیریت تیم جومفا را دارم ، به این مشکلات بر خوردیم.همچنین از آنجایی که امکان دیداری حضوری بسیار کم و شاید هم صفر باشد وجود دارد ، بنابراین سطح مدیریت سخت تر میشود.همچنین به مرور زمان متوجه خواهید شد تنها کاربران در سایت وجود دارند و اعضای اصلی حذف می شوند.پس بایستی ابتدای امر یک طرح کلی داشته باشید تا مزایایی داشته باشه.چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی.
    البته اینها پیشنهاد نبود و تنها حدودی از تجربیات بنده در جومفا و جوملای رسمی بود.امیدوارم با توجه به در نظر گرفتن این موارد ، طرح را بیان کنید.چون کاربران زیادی هستند طراحها را می پزیرند و زود هم از تیم خارج می شوند و مدیر می ماند و هزاران دردسر و کار.

موفق باشید
    علوی نیک
    ۱۳۸۸ تير ۱۶ ۰۹:۰۲ عصر
     تشکر شده توسط : php
    Alimokhlesi آفلاین
    مدیر کل

ارسال: #9
    باعرض سلام و خوش امد گویی به جنابعالی
    ممنون از اینکه تجربیات گران بها تون رو در اختیار مجموعه ایرا پی اچ پی قرار میدین.
    واقعیت امر اینه که از همون اول هم من و اقای سهرابلو ( به عنوان کسانی که اصل اساسنامه رو تدوین کردن ) و دیگر دوستان ( به عنوان کسانی که اونو خوندن و براش فکر کردن وبرنامه ریزی کردن ) تصور می کردیم که ممکنه سیستم ما از نظر راهبردی و اینکه چگونه و چه مسیری رو طی کنه تا به هدفش برسه با مشکل مواجه میشه .
    دلیل عنده ش هم اینه که افراد به طور طبیعی برای کسب معاششون وقت می زارن و اون وقتی که اینجا گذاشته میشه ( که البته کم هم نیست ) از روی عشق و علاقه است. اگه این سیستم بتونه توجیه مالی داشته باشه با توجه به عشق و علاقه ای که من از دوستان سراغ دارم مطمئنم میتونه اون انقلابی رو که من مد نظر دارم برای برنامه نویسان پی اچ پی جامه عمل بپوشونه. من تو این مدت خیلی فکر کردم. قرار بود (بین من و اقای سهرابلو) تا اخر هفته من طراحیم رو برای پیشرفت ارائه بدم . ولی خوب فکر کنم الان داره وقتش میشه.
    فقط پیشاپیش ذکر این نکته رو لازم میدونم که اگه میخواهید دگرگونی ایجاد کنید باید از وجود عشقتون مایه بزارید دوستان ( که البته همه دارن میزارن ) و وظایفی که برای افراد تعریف میشه مو به مو انجام بشه. انتقاد جهت هرگونه اصلاح ساختاری درست با استقبال بسیار شدید خود من مواجه میشه. برای درامد هم یه فکرایی کردم.

در مورد پیاده سازی سیستم دولتی من صد در صد مخالفم .اینجا ما یک تیمیم که داریم باهم یه سیستم رو جلو میبریم. اگه قرار باشه ساختار تعریف بشه به این سبک نشه بهتره. این نظر شخصی منه. دوستان میتونن اونو به نظر سنجی بزارن . ولی به نظر من قدرت تو این سیستم خطر سازه و منو از آینده سیستم نگران میکنه ( البته اگه منظور شما رو درست متوجه شده باشم ) Confused
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۸ تير ۱۷ ۱۱:۵۷ صبح، توسط Alimokhlesi.)
    ۱۳۸۸ تير ۱۷ ۱۰:۰۷ صبح
     تشکر شده توسط : Y.P.Y php
    alavinik آفلاین
    عضو جدید
    **

اعتبار: 1
    تشکرها : 0
    ( 14 تشکر در 4 ارسال )
    ارسال: #10
    ممنون از پاسختون مهندس مخلصی عزیز.

در رابطه با سیستم دولتی و قدرت ، در صورتی که راس وجود نداشته باشه نمیشه کاری کرد.
    شما در شرکتها و سازمانهای موفق می بینید که همه بطوری یک رییس کل دارند.و آن رییس کل فقط یک نفر است.نه دو نفر.شراکت حرف بسیار خوب و پیشبردی است.اما وقتی اکثریت ۱ نفر رو به عنوان امین و رهبر خودشون قبول کنند ، اون نفر میتونه به تیم کمک بسیاری کنه.از جمله رفع دعواها.
    جهان ثابت شده که هر کاری که یک رهبر نداشته باشه ، به شکست منتهی شده.به عنوان مثال شما می خواین یک کاری رو شروع کنید که خیلی تخصصی و مهم هست.آدمهایی هم که قرار هست درون این جامعه وارد شوند بطور مسلم انسانهای متخصص و مجرب بایستی باشند.شما اینها رو چطوری می خواین از هم تفکیک کنید؟
    استانی شدن کار درست نیست.چون مثلا در استان تهران جمعیت متخصصین بسیار بالا هستند و نمیشه اونها رو تفکیک کرد.
    فکر نمی کنم مثلا شما اگر در تهران یک نفر رو انتخاب کنید ، من براحتی بتونم اون شخص رو قبول کنم.چون بحث در اینجا تخصص هست.پس بایستی یک مسابقه ی علمی و عملی برگزار بشه.
    و اینکه ممکن هست من از آقای شماره ۱ تخصص کمتری داشته باشم.اما فعالیت من در کارهای تیمی بسیار فوق العاده باشد و بتونم بیشتر از آقای شماره ۱ مفید باشم.اینها رو چطوری می خواین تفکیک کنید؟
    وقتی من حرف از دولت می زنم.سیستمی هست که در تمام جهان اون رو استفاده می کنند و سیستم دیگری نیز نتونسته جایگزین این سیستم بشه.دولت خودش نوعی جامعه است.این تیمی هم که شما عزیزان میخواین راه اندازی کنید خودش نوعی جامعه است.با افکار متفاوت.اهداف در باطن متفاوت و ... .مثلا من شاید علاقه به محبوبیت داشته باشم و این امر باعث بشه وارد این تیم بشم.ممکن است آقای شماره ۱ علاقه به این داره با استفاده از این تیم از نظر مالی خودش رو تامین کنه.و ... .هر کس نوعی طرز تفکر.
    مثلا در بحث تیمها ، تیمهای پارس جومفا و مامبو لرن و جومفا و ... هر کدام یک مدیریت کل دارند.اگر بخوایم یک تیم هدفمند با نام جومفا درست کنیم ، هیچکدام حاضر به همکاری مداوم نمیشند.چون از نظر تخصص و عملکرد تقریبا همدیگر رو یک سطح می بینند و حاضر نیستند برای دیگری کار کنند.
    اما من یک طرز تفکری دارم.برای اینکه این مشکلات پیش نیاد.پس یک نفر شروع کنه.و بیاد اونهایی که تازه وارد هستند و ازش حساب میبرند رو آموزش بده و اونها رو اماده کنه.پس از مدتی ( شاید بیش از ۲ سال ) این شاگردها هر کدام خود متخصص بزرگی شده اند و همچنین استاد خودشون رو قبول دارند و برای اون هر کاری بخواند انجام می دند.شاید این سیاست خوبی برای کارهای اپن سورسی باشه.

امیدوارم تونسته باشم مطلبم رو کامل رسونده باشم.
    موفق و سربلند باشید
    ۱۳۸۸ تير ۱۹ ۰۱:۲۷ صبح
     تشکر شده توسط : php Alimokhlesi oia Maya
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

• صفحه‌ها (9):
  • ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان