/
  • از مرورگر به سرور!! به گوشم ، بفرمایید...

• ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 1 رأی - میانگین امیتازات: 4
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی از مرورگر به سرور!! به گوشم ، بفرمایید...
    نویسنده پیام
    cyletech غایب
    علیرضا اسکندرپور شوفری

اعتبار: 42
    تشکرها : 1258
    ( 2239 تشکر در 1089 ارسال )
    ارسال: #1
    از مرورگر به سرور!! به گوشم ، بفرمایید...
    قسمت اول:

تا به حال به این فکر کردید که وقتی که آدرس یک وب سایت را در نوارآدرس مرورگر خود وارد می کنید چه اتفاقاتی می افتد تا صفحه مورد نظر برای شما نمایش داده شود!

وقتی شما آدرس یک وب سایت (URL) را در نوار آدرس مرورگر خود وارد می کنید در اولین قدم آدرسی که وارد شده باید تبدیل به یک IP شود تا بوسیله آن موقعیت کامپیوتر(ها)ی که وب سایت در آن قرار دارد مشخص شود. این وظیفه مهم را سیستم نامگذاری دامنه - Domain Name System - یا به اختصار DNS بر عهده دارد!
    می توانید با وارد کردن آدرس IP سایت گوگل در نوار آدرس مرورگر خود این موضوع را تست کنید...

Coolچرا DNS؟؟؟؟ اصلا چه نیازی به DNS هست؟؟!!! من دوست دارم IP وب سایت رو حفظ کنم!

دو دلیل اصلی برای استفاده از DNS وجود دارد:
    1. برای همه انسانها حفظ کردن یک نام بسیار ساده تر از حفظ کردن عددی 12 رقمی است! DNS همان کاری که دفترچه تلفن برروی اسامی و تلفن ها انجام می دهد ، روی اسامی وب سایت ها و آدرس IP آنها تکرار می کند.
    2. همیشه با داشتن یک IP نمی توانیم وب سایت مورد نظر را مشاهده کنیم زیرا در بعضی مواقع یک مجموعه وب سایت با یک آدرس IP مشخص می شوند - مجموعه ای از وب سایت ها توسط یک ماشین میزبانی می شوند(Virtual Hosting) - که در این صورت DNS می تواند بوسیله ی آدرس وب سایت مشخص کند که کدام وب سایت باید نمایش داده شود. البته عکس این موضوع نیز صادق است ممکن است یک آدرس وب روی چند سرور مختلف با IPهای متفاوت قرار گرفته باشد.

حالا باید درخواستی آماده شود که به سرور مورد نظر ارسال شده تا پاسخ مناسبی از سرور دریافت شود. در خواست مورد نظر توسط مرورگر و بر طبق پروتکل HTTP آماده شده و به سرور ارسال می شود.

در قدم بعدی باید درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود کدام وب سایت و کدام صفحه از آن باید برای شما ارسال شود! این کار توسط وب سرور (Web Server) انجام می شود. وب سرور در خواست شما که توسط مرورگر وب ایجاد شده است را بررسی می کند و بر اساس آن صفحه یا صفحات مورد نظر را مجددا بر اساس پروتکل HTTP باز می گرداند!

باید توجه داشته باشید که در این میان دست ابزارها ، کامپیوترها و نرم افزارهای دیگری نیز در کار است اما اکثر آنها مربوط به مباحث شبکه می شوند و در اینجا به آنها نمی پردازیم.

قسمت دوم:

با مطالعه دقیق بخش قبل حتما متوجه شدید که از مرورگر صحبت کردیم اما در مورد سیستم عامل یا کامپیوتری که مرورگر روی آن نصب است و به همین ترتیب از کامپیوتر سرور و ... چیزی مطرح نکردیم. دلیلش اینه که دوست نداریم به سیستم خاصی وابسته باشیم!

Cool من برنامه ای رو که تویه visual basic نوشتم تویه کامپیوتر دوستام هم اجرا کردم!!! معنیش اینه که به سیستم من وابسته نیست دیگه! D:

بله به کامپیوتر شما وابسته نیست اما منظور من سیستم عامل یا معماری کامپیوتری بود. وقتی شما یک برنامه با یک زبان برنامه نویسی مثل vb یا #C یا دلفی می نویسید و بعد کامپایل می کنید به کدهای ماشین تبدیل میشه و فقط در ماشین هایی که با اون کدها سازگارند اجرا خواهد شد... مثلا همین برنامه شما که نهایتا با یک فایل exe شناخته میشه در سیستم عامل لینوکس قابل اجرا نیست! می تونید امتحان کنید...

Cool خوب مگه وابسته باشیم چی میشه؟؟؟

در این صورت باید برای دیدن هر وب سایت از سیستم عامل یا کامپیوتر خاصی استفاده می کردیم!!! اما اگر این وابستگی نباشه که نیست ما به راحتی وب سایتی که داخل ویندوز یا لینوکس یا یک مک بوک اپل طراحی شده تویه هر کامپیوتر یا حتی موبایل به همون شکلی که بقیه می بینند میبینیم. اما واسه انجام این کار باید چه کارهایی انجام بدیم؟ حقیقت اینه که ما نیازی نیست فعلا کار خاصی انجام بدیم چراکه قبلا در موردش خیلی ها فکر کردند و ما فقط اشاره ای به بعضی از اون کارها می کنیم.

اولین چیزی که باید بدونیم اینه که متن یا همون text ساده ترین چیزیه که تقریبا همه کامپیوترها می تونن بدون هیچ واسطه ای بفهمنش!پس اگر وب سایت ها و برنامه هایی که داریم رو بر اساس متون منتقل کنیم همه می تونن از اون برنامه ها استفاده کنند! البته برای این کار باید دو ویژگی زیرا را داشته باشیم:

1. زبان واحد داشته باشیم!
    2. یک توافقنامه (قرارداد) یا همون protocol بین همه ماشین ها برای انتقال اطلاعات وجود داشته باشه!

Foot in mouth من که نفهمیدم چی گفتی؟!!

اشکالی نداره جلوتر که بریم کاملا متوجه میشید و به موضوع تسلط پیدا میکنید!

زبان HTML که مخفف Hyper Text Markup Language همون زبان واحدیه که ازش صحبت کردیم و به ما کمک میکنه که به توصیف صفحات بپردازیم بعدا با این زبان در بخش طراحی سایت بیشتر آشنا میشیم! اگر میخواهید یک نمونه از کد html رو ببینید خیلی ساده است فقط تویه مرورگر راست کلیک کنید و بعد گزینه View Page Source را در فایرفاکس و View Source را در اینترنت اکسپلورر انتخاب کنید.

پروتکلی هم که ازش صحبت کردیم پروتکل معروف HTTP یه که مخفف Hyper Text Transfer Protocol هست که همیشه قبل از آدرس وب سایت ها در مرورگر خود می نویسید! خوب همون طور که گفتیم برای انتقال متون html از این پروتکل استفاده میشه.

واما بقیه ماجرا:
    از قسمت قبل به یاد داریم که مرورگر درخواست صفحات رو به وب سرور ارسال می کرد اما کار دیگه ای که انجام میده اینه که کدهای html رو میخونه و صفحات رو همونطوری که کدها توصیف کرده اند برای ما نمایش میده! البته مرورگر کارهای دیگه ای هم انجام میده مثل اجرای کدهای css که به کمک کدهای html میان برای نمایش بهتر صفحات و همین طور اجرای کدهای javascript... به مرور با css و javascript آشنا میشیم.

منبع: webfocus.ir
    ۱۳۸۸ تير ۸ ۰۲:۲۸ عصر
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : molana oia admin Y.P.Y
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS