/
  • ارتباط خط فرمان و گرافیکی کامل با لینوکس از طریق شبکه در ویندوز

• صفحه‌ها (2):
  • ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 0 رأی - میانگین امیتازات: 0
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی ارتباط خط فرمان و گرافیکی کامل با لینوکس از طریق شبکه در ویندوز
    نویسنده پیام
    vejmad آفلاین
    عضو ارشد

اعتبار: 23
    تشکرها : 482
    ( 1246 تشکر در 610 ارسال )
    ارسال: #1
    ارتباط خط فرمان و گرافیکی کامل با لینوکس از طریق شبکه در ویندوز
    این مقاله عالیه:

http://www.minootux.ir/1391/04/%D8%B1%D8...%8C-xming/

نصب و تست کردم حرف نداره. خیلی دارم حال میکنم. واقعا این لینوکس چیه آدم هرچند وقت یک بار میفهمه چقدر روش اساسی کار شده و چقدر امکانات داره.

پای پستش این کامنت رو گذاشتم:

نقل قول: ایول ایول عجب چیز مفیدی بود این.
    یکی دو ساعته راه انداختم و دارم حال میکنم.
    آخه بجز این سیستم زیر دستم یه PC قدیمی دارم یه گوشه که روش لینوکس نصبه. این دوتا با شبکه بهم وصل هستن، ولی به ندرت از دومی استفاده میکردم برای تست بعضی کارهای شبکه ای یا تست هایی که نیاز به لینوکس داشت، چون دنگ و فنگ داشت و هی از پشت این سیستم باید میرفتم پشت اون یکی. تازه ماوس هم فعلا فقط یکی دارم و بین این و اون مدام جابجا میکردم. اون یکی سیستم مانیتورش هم خیلی قدیمیه و ضعیف شده و چشم رو اذیت میکنه.
    الان با این مقاله و برنامه ها فقط کافیه اون سیستم رو روشن کنم و بدون اتلاف وقت و جابجایی کارهام رو انجام بدم. تازه فکر کنم برق هم کمتر مصرف میشه!! چون نیاز نیست مانیتورش رو هم روشن کنم.
    البته آدمایی که به خط فرمان لینوکس مسلط باشن خیلی بهتر و بیشتر و سریعتر میتونن از این امکانات استفاده کنن، چون نصف قدرت لینوکس در خط فرمان اونه و ترکیب خط فرمان و GUI هست که خفن ترین قدرت و سرعت رو بدست میده.
    واقعا ممنون.
    عالی بود.
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۳ ۱۰:۵۸ عصر
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : molana oia ali786
    molana آفلاین
    چالیست - chalist

اعتبار: 60
    تشکرها : 1644
    ( 1550 تشکر در 1015 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: ارتباط خط فرمان و گرافیکی کامل با لینوکس از طریق شبکه در ویندوز
    لینوکسه و خط فرمانش
    می شه اس اس اچ کرد

به نظر من کار خیلی جالبی نیست
    برای امتحان کردن بد نیست
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۳ ۱۱:۳۴ عصر
     تشکر شده توسط :
    vejmad آفلاین
    عضو ارشد

ارسال: #3
    جان؟
    خب اینم SSH داره دیگه.
    درواقع اول SSH میکنی و بعد از طریق همون اتصال SSH هست که اطلاعات برنامه های گرافیکی هم رد و بدل میشه.
    هم خط فرمان رو داری و هم اگر گرافیکی نیاز داشته باشی میتونی گرافیکی استفاده کنی. مثلا یه برنامهء گرافیکی لینوکس رو که نمیشه در خط فرمان استفاده کرد میتونی به این شکل همزمان استفاده کنی.
    یوقت میخوای تست کنی ببینی برنامهء وبی که داری توسعه میدی تحت لینوکس درست کار میکنه و نمایش داده میشه یا نه. اونوقت میتونی با این روش فایرفاکس رو توی لینوکس اجرا کنی و مستقیم وصل بشی به سیستم ویندوز فعلیت و برنامهء وب رو اجرا کنی.
    یکی دیگه از کاربردهایی که ازش استفاده میکنم هم خوندن منوال های لینوکس در محیط گرافیکی هست.
    کلا کاربرد زیادتر داره. فقط همین یکی دوتا نیست.
    ترکیب خط فرمان و گرافیک با هم میتونه بهره وری رو به اوج برسونه. چون یه جاهایی خط فرمان لازمه یا بهتره و یه جاهایی هم محیط گرافیکی سریعتر و راحتتر یا اصلا لازمه.

ضمنا این قابلیت انتقال رابط گرافیکی به سیستم دیگه که میبینی از پایه و قدیم الایام در لینوکس بوده. سرور گرافیکی X از اول با این ساختار طراحی شده که محل اجرای برنامه و اینترفیسش بتونن مجزا باشن.
    یعنی منظورم اینه چیز غیراستاندارد و غیرلینوکسی ای نیست.
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۹:۱۷ صبح، توسط vejmad.)
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۹:۱۴ صبح
     تشکر شده توسط :
    bkouhi آفلاین
    عضو جدید
    **

اعتبار: 0
    تشکرها : 2
    ( 3 تشکر در 3 ارسال )
    ارسال: #4
    سلام
    خوشحالم که از مطلب خوشتون اومده. Xming میتونه خیلی گسترده‌تر استفاده بشه. میشه Xming رو طوری پیکربندی کرد که دیگه اصلا نیازی نباشه تا با PuTTY و ... سروکله بزنیم و از اون میشه خیلی راحت‌تر استفاده کرد. مثلا فرض کنید یه میانبر از فایرفاکس میذاریم روی دسکتاپ ویندوز و وقتی که روش کلیک کردیم همه اون مراحل خودکار و به صورت غیرتعاملی انجام میشه و فایرفاکس از روی سیستم راه دور اجرا میشه. اما توی حالت معمول باید کلی تنظیمات با PuTTY انجام داد که برای استفاده حرفه‌ای یه محدودیت محسوب میشه. فرض کنید یه اداره‌ای همه سیستم‌هاش قدیمی هستند. این اداره میتونه یک سیستم قدرتمند بخره و روش یه سیستم‌عامل UNIX-Like نصب کنه. حالا بیاد روی همون سیستم‌ّای قدیمی Xming رو نصب کنه و برنامه ها توی اون سرور قوی اجرا بشن و روی سیستم‌های قدیمی نمایش داده بشن.
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۳:۱۹ عصر
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : vejmad
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1360
    ( 6194 تشکر در 3437 ارسال )
    ارسال: #5
    توی لینوکس هم پارامتر X رو برای دستور ssh قرار بدیم x forwarding رو انجام میده. ولی خیلی کنده. من که ریموت دستکاپ رو بیشتر ترجیح میدم
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۴:۲۷ عصر
     تشکر شده توسط :
    vejmad آفلاین
    عضو ارشد

ارسال: #6
    (۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۳:۱۹ عصر)bkouhi نوشته شده توسط:  میشه Xming رو طوری پیکربندی کرد که دیگه اصلا نیازی نباشه تا با PuTTY و ... سروکله بزنیم
    و از اون میشه خیلی راحت‌تر استفاده کرد. مثلا فرض کنید یه میانبر از فایرفاکس میذاریم روی دسکتاپ ویندوز و وقتی که روش کلیک کردیم همه اون مراحل خودکار و به صورت غیرتعاملی انجام میشه و فایرفاکس از روی سیستم راه دور اجرا میشه. اما توی حالت معمول باید کلی تنظیمات با PuTTY انجام داد که برای استفاده حرفه‌ای یه محدودیت محسوب میشه. فرض کنید یه اداره‌ای همه سیستم‌هاش قدیمی هستند. این اداره میتونه یک سیستم قدرتمند بخره و روش یه سیستم‌عامل UNIX-Like نصب کنه. حالا بیاد روی همون سیستم‌ّای قدیمی Xming رو نصب کنه و برنامه ها توی اون سرور قوی اجرا بشن و روی سیستم‌های قدیمی نمایش داده بشن.
    سر و کله زدن خیلی زیادی هم نداره. تنظیمات مربوطه PuTTY رو در یک پروفایلش ذخیره کردم و فقط کافیه روش کلیک کنم. در قدم بعدی فقط یوزر و پس اکانت لینوکس رو باید در خط فرمان وارد کنیم. بعدش اصلا لینوکس بدون خط فرمان مثل مرغ پرکنده میمونه! با ترکیب خط فرمان و GUI هست که برتریش رو به ویندوز میبینی. فرض مثلا میتونی یه برنامه رو به حالت STOP دربیاری. یعنی بسته نمیشه ولی اجرای اون توسط CPU موقتا متوقف میشه (کسی میدونه همچین چیزی توی ویندوز چطوری میشه؟).
    بعدم من حال میکنم همه برنامه ها رو از یک ترمینال اجرا کنم که بعد هروقت خواستم اون خط ترمینال رو که میبندم تمام اون برنامه ها هم بصورت خودکار بسته میشه. خیلی سریع و قاطعه و بخصوص وقتی آدم یا سیستم قاط میزنه بدرد میخوره Big Grin

راستی برای اینکه برنامهء GUI رو که از کامندلاین اجرا میکنید، خط فرمان برگرده و بتونید برنامه های دیگری رو هم اجرا کنید حتما میدونید که چند روش هست (که هرکدام خصوصیات خودشون رو هم دارن). ساده ترینش اینه که انتهای فرمان & بذاریم.
    میشه یک ترمینال دیگه هم باز کرد برای اجرای فرمانهای مستقل غیر گرافیکی. البته میشه هم ترمینال گرافیکی خود لینوکس رو اجرا کنید بجاش (مثلا konsole در KDE رو)؛ اینطور دوتا لاگین مجزا نداریم.
    من حتی کل دسکتاپ لینوکس رو هم با فرمان startkde اجرا کردم. البته کند شد و زیاد بررسیش نکردم و یک مقدار هم فکر کنم ناقص و باگدار بنظر میرسید. بهرحال زیاد هم مهم نیست. تا همینش هم عالیه.
    خلاصه لینوکس انعطافش بسیار زیاده و هرچی بیشتر بهش مسلط باشی بیشتر میتونی پشتک وارو بزنی باهاش.

مثلا ریموت دسکتاپ ویندوز چیه یکی بهش کانکت میشه کس دیگه نمیتونه پشت سیستم باشه. ولی لینوکس اصلا 10 نفر هرکدام از یک جا و یک جور وصل بشن براش فرقی نمیکنه. حتی با یک اکانت چند نفر وصل بشن. همزمان یک نفر هم پشت سیستم کار کنه.

(۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۴:۲۷ عصر)admin نوشته شده توسط:  توی لینوکس هم پارامتر X رو برای دستور ssh قرار بدیم x forwarding رو انجام میده. ولی خیلی کنده.
    چرا خب؟ شاید تنظیمی چیزی داره. شاید فشرده سازی نمیشه. شاید شرایط و سیستمهایی که خودت تست کردی مشکلی داشتن. روی LAN تست کردی؟

نقل قول: من که ریموت دستکاپ رو بیشتر ترجیح میدم
    چرا؟
    ریموت دسکتاپ ویندوز رو میگی؟
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۸:۵۸ عصر، توسط vejmad.)
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۸:۴۱ عصر
     تشکر شده توسط :
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #7
    نقل قول: چرا خب؟ شاید تنظیمی چیزی داره. شاید فشرده سازی نمیشه. شاید شرایط و سیستمهایی که خودت تست کردی مشکلی داشتن. روی LAN تست کردی؟
    کلی باهاش ور رفتم. با سرعت ۲۰۰ کیلوبایت در ثانیه می خواستم به سرور وصل بشم. زدم فایرفاکس باز بشه دقیقا ۵۸ دقیقا بعد باز شد.

نقل قول: چرا؟
    ریموت دسکتاپ ویندوز رو میگی؟

برای اینکه تنظیمات بیشتری رو برای برقراری ارتباط داری. سریع میاد بالا. پهنا باند کمتری رو می خواد.
    نه ویندوز رو نمیگم vnc رو میگم. پروتوکل خیلی خوبیه. خیلی راحت پیاده سازی میشه. حتی با js هم میشه بهش وصل شد. برای بعضی از سرورها که محیط گرافیکی می خوام همیشه از vnc استفاده می کنم خیلی ازش راضیم
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۰۹:۳۲ عصر
    vejmad آفلاین
    عضو ارشد

ارسال: #8
    ولی خدایی با این Xming و SSH واقعا خیلی خوب شد.
    نمیدونم چرا تاحالا به فکرم نرسیده بود از روی ویندوزم حتی SSH رو امتحان کنم. خیلی هم راحت بودا. هیچ کاری و تنظیمی انجام ندادم روی لینوکس.
    الان انگار ویندوز و لینوکس رو همزمان در یک محیط دارم. سرعت هردوشون هم خوبه.
    قبلا چقدر همش میرفتم پای اون دوباره میامدم پای این، تازه ماوس و فلشم رو هم هی جابجا میکردم.
    اصلا تا مجبور نمیشدم اون یکی سیستم رو روشن نمیکردم، چون دردسرش زیاد بود، مانیتورش هم اذیت میکرد.

خط فرمان لینوکس هم خیلی خوبه. یه وقتا برنامه های گرافیکی خیلی کند میشن یا حتی هنگ میکنن ولی با خط فرمان هنوز میشه کار کرد و سرعتش هم کافیه.
    تازه یکسری کارها رو فقط با خط فرمان میشه کرد. اونم خط فرمان لینوکس!

ولی bkouhi خودش مثل اینکه زیاد با خط فرمان لینوکس مانوس نیست. از صحبتهاش فهمیدم.
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۴ ۱۰:۳۲ عصر
     تشکر شده توسط :
    bkouhi آفلاین
    عضو جدید
    **

اعتبار: 0
    تشکرها : 2
    ( 3 تشکر در 3 ارسال )
    ارسال: #9
    بحث داغی شده . مخصوصا که بزرگان هم در این بحث شرکت می‌کنند.
    به نظر من انجام این همه کار برای خیلی‌ها مثلا کاربرهای یه شرکت که آشنایی با SSH,PuTTY ندارند همش دردسره! من دنبال این بودم که کاربرها فقط با کلیک کردن روی میانبرهای موجود در دسکتاپ برنامه‌‌های خودشون رو از یه سرور UNIX-like اجرا کنند. بعد از اجرای Xming برنامه به سرعت به system tray میره . اگه روش کلیک کنید یه منو باز میشه. خب این منو میتونه سفارشی بشه و میتونید گزینه‌های خودتون رو به این منو اضافه کنید. برای این کار فایل xmingrc که توی دایرکتوری نصب xming هست رو ویرایش کنید. منوال این فایل:

کد:
    http://www.straightrunning.com/XmingNotes/xmingrc.php

برنامه plink هم بهمراه Xming نصب میشه که میتونید ازش استفاده کنید.

کد:
    plink -ssh -X -P ssh-port -l username -pw password host-address command

یک مثال میزنم. روی دسکتاپ کلیک راست کنید بعد New و بعد shortcut رو انتخاب کنید. حالا این خط رو وارد کنید:

کد:
    plink -ssh -X -P 22 -l root -pw asdf 192.168.1.34 /usr/local/bin/firefox

خب دستور واضحه.
    -ssh یعنی از پروتکل ssh استفاده کن. (پروتکل‌های telnet و ... هم توسط plink قابل استفاده هست)
    -X همون X11Forwarding رو فعال می‌کنه.
    -P پورتی که سرور SSH به درخواستها گوش میکنه رو تعیین میکنه
    -l کاربر مورد نظر
    -pw پسورد کاربر
    192.168.1.34 آدرس هاست مورد نظر
    /usr/local/bin/firefox هم برنامه مورد نظر هست.

حالا اگه روی میانبری که ایجاد کردید کلیک کنید فایرفاکس باز میشه. بهمین راحتی! بعدا سر فرصت درباره همه اینها به طور کامل خواهم نوشت.

اگر در هنگام کار با SSH راحت نیستید میتونید از برنامه tmux استفاده کنید. دیگه نیاز نیست چند تا جلسه اجرا کنید. بسیار لذت بخش هست. دوست خوبم محمد عابدینی یه راهنما برای این برنامه نوشته: لینک

خواهش می‌کنم صفحات دیگه ویکی رو هم مرور کنید. مطمئن باشید مقالات خوبی پیدا خواهید کرد.

برای آشنایی بیشتر با tmux و قابلیتهاش این ارائه زیبای آقای شایانفر رو هم ببینید: لینک

اگر با خط فرمان زیاد کار می‌کنید tmux رو حتما یاد بگیرید!

درباره اینکه گفتید startkde هم خوب کار نمیکنه یه راه حل دارم. به همراه xming یه برنامه جانبی به نام xlunch ارائه شده که اگز از اون در حالت full screen استفاده کنید دسکتاپ بصورت خیلی زیبایی نمایش داده میشه.

البته من هنوز نفهمیده چرا شما این برنامه رو به لینوکس و خط فرمانش ربط میدید!! OpenSSH اولین بار در سیستم‌عامل OpenBSD معرفی شد و ربطی به لینوکس نداره. Xming هم که یه برنامه ویندوزیه! باید گفت اینها قدرت یونیکس و نرم افزار آزاد هستند نه لینوکس.

فکر کنم دلیل اینکه گفتید به خط فرمان لینوکس وارد نیستم واضح باشه: چون من از لینوکس استفاده نمی‌کنم! فقط FreeBSD! البته با این حال نمی‌دونم چرا این فکر رو کردید اما من هم مطالعات تقریبا کاملی در این زمینه داشتم.
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۵ ۱۰:۰۸ عصر
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

ارسال: #10
    (۱۳۹۱ شهريور ۱۵ ۱۰:۰۸ عصر)bkouhi نوشته شده توسط:  اگر با خط فرمان زیاد کار می‌کنید tmux رو حتما یاد بگیرید!

البته من هنوز نفهمیده چرا شما این برنامه رو به لینوکس و خط فرمانش ربط میدید!! OpenSSH اولین بار در سیستم‌عامل OpenBSD معرفی شد و ربطی به لینوکس نداره. Xming هم که یه برنامه ویندوزیه! باید گفت اینها قدرت یونیکس و نرم افزار آزاد هستند نه لینوکس.

فکر کنم دلیل اینکه گفتید به خط فرمان لینوکس وارد نیستم واضح باشه: چون من از لینوکس استفاده نمی‌کنم! فقط FreeBSD! البته با این حال نمی‌دونم چرا این فکر رو کردید اما من هم مطالعات تقریبا کاملی در این زمینه داشتم.

SSH تنها یک پروتکل امن برای ارتباط با خط فرمان لینوکس هست. در توسعه openSSH خیلی از کاربرای لینوکسی توش فعالیت می کنن و خیلی از ایده ها مربوط به کاربران لینوکسی هست. البته به هر حال openSSH یکی از برنامه های اصلی لینوکس هست و این موضوع که از کجا اومده اهمیتی نداره.
    البته این مطالب و محتوا ارزش خوبی رو داره کسی روی ارزشش چیزی نگفته. به هر حال مواقعی پیش میاد که یکی می خواد از این ویژگی استفاده کنه و ویژگی جالبی هست. خود منم هر از چند گاهی از این ویژگی روی لینوکس به لینوکس استفاده می کنم. ولی برای سرور اگر قرار باشه محیط گرافیکی داشته باشم VNC رو بیشتر ترجیح میدم.
    ۱۳۹۱ شهريور ۱۶ ۰۹:۳۷ صبح
     تشکر شده توسط : vejmad bkouhi
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

• صفحه‌ها (2):
  • ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS