• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا وقتی بدون قرار داد کار می کنم، زمان جدایی باید نامه استعفا بدهم؟
با سلام و خسته نباشید
خلاصه داستان من
من در سال 94 در یک شرکت کامپیوتری با حقوق یک میلیون و چهارصد مشغول به کار شدم با قرار داد رسمی و سفته ده میلیون تومانی .

سال 95 (سال گذشته) مدیر حرفی از قرار داد کتبی نزد و زبانی روی یک میلیون و هفتصد هزار تومان توافق کردیم. چند ماه خوب بود و کامل داد ولی از تابستان گفت وضع مالی خرابه و تکه تکه حقوق می داد مثلا یک ماه شصد، یک ماه یک میلیون ماهم چیزی نگفتیم.

الان که جمع می کنم بر اساس حقوق ماهی 1.7 میلیون تا آخر ماه مهر به من پول داده و عیدی هم نداده. خودم حدس می زنم که می خواهد در اداره کار بگوید که حقوق من یک میلیون تومان بوده است.

حالا بعد از عید بهش گفتم که من با این وضعیت نمی توانم ادامه بدهم ولی می گوید مجبوری چند ماه بیایی تا من نیروی جایگزین شما را پیدا کنم؟

سوال اول این که با توجه به عدم وجود قرار داد کتبی آیا من مجبورم برای ایشون کار کنم و در صورت عدم ادامه می تواند برای من ترک کار بزند؟
با توجه به شفاهی بودن میزان حقوق در زمان دعوا آیا می توانم مبلغ یک میلیون و هفتصد را ثابت کنم؟

توضیحات شرکت ما کوچک و خصوصی است. نه سیستم حضور و غیاب دارد. حقوق ها از طریق اینترنت بانک پرداخت می شود و فیش کاغذی وجود ندارد. دبیر خانه ندارد یعنی جایی که نامه تحویل بدهیم و شماره بخورد

با تشکر از سایت خوب تان
  پاسخ
تشکر شده توسط :
با سلام

اگر کار به شکایت بازی بکشه احتمالا اینکه برنده بشید خیلی کمه چون قرار داد کتبی ندارید و این بزرگترین اشتباه شماست!

فیش های پرداختی رو میشه از واریزی ها بانک ثابت کرد چون در دیتا بیس بانک ذخیره شده.

دیگه زمان قرارد شفاهی و قول نامه‌ای گذشته داداش ! یارو قرار داد کتبی می بنده جوری دبه میکنه که آدم بدهکار میشه !

اون سفته رو شما دادید ؟ چرا ؟ (اشتباه دوم شما)

سعی کنید از راه مسالمت آمیز حل کنید چون هیچ مدرکی ندارید و... حتی چون قرار داد ندارید اداره کار هم نمیتونه پشت شما باشه

بهتره یه جلسه مشاوره با وکلای دادگستری برید اونا بهتر از ما میتونند راهنمایی کنند.
همیشه برای یادگیری، موضوعاتی هست!

فرهاد حسن پور / بیرگیک

پاسخ
تشکر شده توسط :
سفته نباید میدادید ولی حالا هم که دادید مهم نیست خیلی!
قرارداد لازم نیست، برید اداره ی کار به راحتی با پرداخت‌هایی که داشته به حساب شما میتونید حقتون رو بگیرید
من همین الان یه پرونده ی باز اینطوری دارم توی اداره کار
نه قرارداد داشتم نه هیچی
برنده شدم و دادگاه هم به نفع من رای داد.

بهتره مسالمت آمیز برید جلو و بهش بگید که با وکیل مشورت کردید و گفته نهایتن اگه نتونید مسالمت آمیز حلش کنید مجبورید شکایت کنید.
توی این چیزا هم دادگاه به شدت طرف کارگره و هیچ کاری با کارفرما نداره

علاوه بر حقوق باید سنوات و عیدی هم بده
حق بیمه هم همینطور
ینی اگه بیمه نکرده میتونی پولش رو ازش بگیری (اگه مسالمت آمیز حلش کنی)
اگر نه که جریمه میشه و باید پول بیمه ت رو هم بده به دادگاه

کلن به نفع اونه که مسالمت آمیز حلش کنه
در غیر اینصورت خیلی ضرر میکنه

اصلن نترس
هیچ کاری با سفته هم نمیتونه بکنه

برای موندن سر کار هم معمولن روالش یک ماهه
ینی شما میتونی بگی که اوکی من از الان نمیام سر کار
شما هم یه ماه وقت دارید که یکی رو پیدا کنید
یه نامه‌ی استعفا هم بده بهش و ازش رسید بگیر که این تاریخ استعفا دادی و یک ماه مهلت پیدا کردن نیروی جایگزین داره (هرچند من اینکارو هم نکردم)

کلن همه چی به نفع توست
نگران نباش
همه جوره اش رو داریم ظاهرن
  پاسخ
تشکر شده توسط : Maysam.m hamid_80386
تا جایی که اطلاع دارم توضیح میدم:
- شما سفته دادین برای قراردادی که اعتبارش تموم شده. پس اگر اون سفته درست پشت نویسی شده باشه مدیر شرکت نمیتونه ازش استفاده کنه.
- قرارداد نبستن برای کارفرما دردسرش بیشتره. همونطور که شما نمیتونید چیزی رو ثابت کنید ایشون هم نمیتونه چیزی رو ثابت کنه چون قراردادی نداره. مثلا ترک کار! خب ایشون بر اساس چه سند و مدرکی میخواد ثابت کنه شما هر روز باید به مدت مثلا 7 ساعت یا مثلا تا فلان تاریخ باید براشون کار انجام میدادین؟
- حتی اگر قراردادی هم بودین و اگر در قرارداد حرفی از عیدی نشده بود کارفرما میتونه هر چقدر که دلش بخواد عیدی بده یا اصلا نده.

در کل اجباری وجود نداره.
پیشنهاد من اینه که به شرکتتون اعلام کنید تصمیم دارین مسائلتون رو قانونی بررسی کنید(و برخوردتون کاملا مسالمت آمیز باشه چون با جنگ و دعوا چیزی حل نمیشه).
و اعلام کنید از لحاظ قانونی اگر شرکت حق و حقوقی داشت انجام میدین و اگر شرکت هم نسبت به شما کوتاهی کرده باید جبران کنه.

به احتمال زیاد بعد از دادن این پیشنهاد خودشون دمشون رو قیچی میکنن و زبونشون کوتاه میشه...
هر چیزی که در جستن آنی آنی...
غایب
  پاسخ
تشکر شده توسط : Maysam.m
(۱۳۹۶ فروردین ۰۷, ۰۱:۵۳ ب.ظ)undefined نوشته: - حتی اگر قراردادی هم بودین و اگر در قرارداد حرفی از عیدی نشده بود کارفرما میتونه هر چقدر که دلش بخواد عیدی بده یا اصلا نده.

تا جایی که میدونم این مورد رو اشتباه میکنی
اگر به مدت شیش ماه هرجایی مشغول به کار بشید، کارفرما موظفه که عیدی کامل بده
همه جوره اش رو داریم ظاهرن
  پاسخ
تشکر شده توسط : Hamid
مرسی از همه دوستان دمتون گرم

دو تا مورد هست
یکی احتمالا اون میگه حقوقم اداره کار بوده و شاید زیر بار یک میلیون و هفتصد نره
مورد دوم حتی یک ماه رفتن سر کار هم برام زوره چون هم ازش متنفر شدم چون می دونم پول داره و اذیت می کنه هم شکر خدا یک کار ریموت گرفتم با حقوق خیلی بهتر. شاید دست و پا شکسته مثلا هفته ای دو روز رفتم سرکار

به امید خدا چند تا ایده دارم رو آن ها سرمایه گذاری می کنم. تو این شرکت ها غیر از اعصاب خوردی چیزی گیرم نیومد
  پاسخ
تشکر شده توسط :
تقریبا اکثر بچه ها حرف مشابه زدن و درست هم گفتن
چند تا شو دوباره تاکید میکنم . سفته ت اگه پشت نویسی شده باشه مشکلی نیست ( من خودم پشت سفته مینویسم بابت قرارداد شماره فلان به شرکت فلان تحویل داده شد. تو قرارداد هم که همه چیو دقت میکنم تاریخ و موارد و ....)
اینکه قرارداد نداری مهمه و یکم اذیت میشی ولی همونی که بچه ها گفتن اگر بیمه ت رد شده باشه (حتی ۱ ماه) کارفرما رسما بدبخته و بیمه شدیدا طرفه توه

این ۱ ماهی که میگی رو نری مهم نیست ولی با یوشا موافقم اولویت اولت حل کردن مسالمت امیز باشه هر چند خودم یه بار Big Grin تو یکی از شرکت هایی که بودم از طرف خوشم نیومد ۳۵ میلیون هم سفته داده بودم Big Grin فردا صبحش دیگه نرفتم Tongue
و بازم خودمو مثال بزنم شرکت قبلیم هنوز بیمه مو کامل نکرده و میگه شرکت کار نداشتیم از پولت بگذر . منم میگم عمرمو حروم کردی باید دو برابرم بدی . تا بهش میگم قانونی اقدام میکنم سکته میکنه چون میدونه اگه قانونی برم جلو ۱۰ برابر طلبم باید خرج کنه

قضیه حقوقت که بگه وزارت کاری بوده هم میتونی با واریز هایی که برات انجام شده ثابت کنی ولی دوندگی داره . اولویت رو بزار روی حل کردن مسالمت امیز
  پاسخ
همتون زخم خورده‌اید

دیگه به استخدام فکر هم نمیکنم Big GrinBig GrinBig Grin

نقل قول:این ۱ ماهی که میگی رو نری مهم نیست ولی با یوشا موافقم اولویت اولت حل کردن مسالمت امیز باشه هر چند خودم یه بار Big Grin تو یکی از شرکت هایی که بودم از طرف خوشم نیومد ۳۵ میلیون هم سفته داده بودم Big Grin فردا صبحش دیگه نرفتم Tongue

مگه یوشا اینجا پاسخ داد‌؟!! HuhHuhHuh Wink
همیشه برای یادگیری، موضوعاتی هست!

فرهاد حسن پور / بیرگیک

پاسخ
(۱۳۹۶ فروردین ۰۷, ۰۷:۱۴ ب.ظ)farhadhp نوشته: مگه یوشا اینجا پاسخ داد‌؟!! HuhHuhHuh Wink

من همه قرمز ها رو یوشا میبینم مگر اینکه غیرش ثابت شه Big Grin
  پاسخ
تشکر شده توسط :
اداره کار پشت کارگره.
اداره کار هم کاری به جز کارشناسی انجام نمیده. نمی تونه هم بگه حقوق توافقی ما ۱ میلیون تومنه یا بگه اداره کاره. اداره کار میگه حقوق اداره کار ماله کارگره نه ماله مهندس کامپیوتر.
از طرف دیگه اینکه قرار داد نبسته اداره کار خودش شاکیه
اگه بیمه نشدی اداره بیمه جریمه سنگینش می کنه و از اون ور کلی به ضررش میشه
اگه کارتون توی اداره کار حل نشه میرید به دادگاه و شکایت اینا که اگه کار به اونجا رسید کلا باید بی خیال بشی.
سعی کن استعفات رو بنویسی و بهش بدی و یه کپی ازش بگیری . حتی شده ایمیل هم بزن. ولی نداشته باشی هم خبری خاصی نیست.
از هیچ تهدیدی هم نترس. برای تو فوقش اینه که به حقوقت نمیرسی ولی برای طرف مقابل فقط اداره بیمه به اندازه کافی جریمش می کنه
  پاسخ
تشکر شده توسط :

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان