• 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیا در ایران «علوم رایانه» شناخته شده است؟
یه سوالی که همیشه برای من مطرح میشد و اخیرا برام جالب تر شده اینه که آیا در ایران اصولا چیزی بنام Computer science شناخته شده هست؟ آیا چنین رشتهء دانشگاهی داریم؟ آیا در منابع درسی دوره های بالاتر در این مورد چیزی هست؟ آیا اساتید ما چنین دانش و تخصص هایی دارن چیزی ازش میدونن؟
من خودم تا کاردانی خوندم آخه ولی چیزی در این مورد نبود. چون مقالات ویکیپدیا زیاد میخونم متوجه شدم که این یک رشتهء گسترده و فوق العادهء علمیه که خیلی جالبه.
اصلا میدونید Computer science یعنی چی؟ با برنامه نویسی خیلی فرق میکنه ها.

این مقالهء ویکیپدیا درموردش و شاخه هایی و تئوری ها و شاخه ها و نظریه هایی که داره: https://en.wikipedia.org/wiki/Computer_science
  پاسخ
تشکر شده توسط :
آره داریم
علوم کامپیوتر با گرایش های محاسبات علمی ، نظریه محاسبات ، سیستم های هوشمند و یکی دیگه که یادم نمیاد.
ولی خب توی ایران هیچ رشته ای رو درست و درمون یاد نمیدن اینم از همونهاست
  پاسخ
تشکر شده توسط : vejmad
و جالب اینجا است که جزء علوم پایه حساب میشه.
پیشرفت های تکنولوژی در فن آوری اطلاعات عمدتا ریشه در این رشته دارند. در کشورها توسعه یافته برای این رشته ارزشی بیشتر از مهندسی کامپیوتر قائل هستند.
سالهــــا مـــــى گــــــذرد، حادثه ها مى آید
انتظـــــار فـــــــرج از نیمـــــه خــــــرداد کشم

[عکس: ShowPicture.aspx?ID=52750d12-5d92-4286-9...height=100]
  پاسخ
رشتهء علمی و سنگینی است. شبیه ریاضی و فیزیک. تئوری و اثبات زیاد داره.
ولی واقعا مهم و کاربردی هم هست. البته از نظر عملی بیشتر به درد همون آمریکا اینا میخوره که نیروی انسانی و منابع مالی و صنعتش رو دارن میرن باهاش چیزهای خفن ابداع و درست میکنن. ما که مثلا صنعت طراحی و تولید کامپیوتر و CPU نداریم یا زبانهای برنامه نویسی درست نمیکنیم. میشه گفت فقط توی برنامه نویسی اونم تازه فقط بخشهایی از اون فعالیم.
ولی منکه کلا خوره ام نمیتونم به این راحتی از این چیزا بگذرم. قبلا کلی از مباحث علم رایانه رو بصورت پراکنده و تصادفی میخوندم ولی چیز زیادی ازشون نمیفهمیدم میگفتم اینا چیه چی دارن میگن داستان چیه منم دوست دارم بفهمم Huh ولی اخیرا انگار از بعضی مواردش چیزهای بیشتری دستگیرم شد حال کردم Big Grin
در ایران شناخته شده نباشه اصلا عجیب نیست. چون درسته بخش بزرگی ازش شامل تئوریه، ولی سطحش واقعا بالاست آدمهای نخبه میخواد. رشتهء عمران نیست که Big Grin
علم رمزنگاری هم ظاهرا زیرشاخه ای از همین علم رایانه هست که بنده مدتها روش مطالعه کردم و تعجب میکردم توی ایران و زبان فارسی انگار هیچی هیچ شناختی راجع بهش نیست. قدرت اینطور علوم هم واقعا زیاده. مثلا علم رمزنگاری اینقدر خفنه که جزو جنگ افزار طبقه بندی میشه. چرا اینقدر قدرت داره؟ خب بخاطر همین که علمی بنا شده و تئوری های برجسته ای محاسبات و ریاضی پشتش هست که باعث میشه حتی خودشون هم نتونن الگوریتم های رمزنگاری مدرن رو بشکنن! علمی با تئوری و ریاضی کار کردن و این کار واقعا جالبی هست که کاربردها و حتی حیطه های جدیدی از ریاضیات رو بوجود میارن؛ کار نخبه ها و نابغه هاست. بقول یاور میگه کار هر بز نیست خرمن کوفتن Big Grin
لامصب توی دانشگاههای آمریکا یه چیزایی درست میکنن ما توی بزرگترین کارخونه ها و سازمانهای تحقیقات علمی نمیتونیم درست کنیم!
اینا همه علم میخواد تخصص و تئوری پشتش هست همینطوری کشکی که نمیشه. البته امکانات اولیه حداقلی هم نیازه.
  پاسخ
تشکر شده توسط :
(۱۳۹۴ مرداد ۲۵, ۱۰:۲۳ ق.ظ)vejmad نوشته: رشتهء علمی و سنگینی است. شبیه ریاضی و فیزیک. تئوری و اثبات زیاد داره.
ولی واقعا مهم و کاربردی هم هست. البته از نظر عملی بیشتر به درد همون آمریکا اینا میخوره که نیروی انسانی و منابع مالی و صنعتش رو دارن میرن باهاش چیزهای خفن ابداع و درست میکنن. ما که مثلا صنعت طراحی و تولید کامپیوتر و CPU نداریم یا زبانهای برنامه نویسی درست نمیکنیم. میشه گفت فقط توی برنامه نویسی اونم تازه فقط بخشهایی از اون فعالیم.
ولی منکه کلا خوره ام نمیتونم به این راحتی از این چیزا بگذرم. قبلا کلی از مباحث علم رایانه رو بصورت پراکنده و تصادفی میخوندم ولی چیز زیادی ازشون نمیفهمیدم میگفتم اینا چیه چی دارن میگن داستان چیه منم دوست دارم بفهمم Huh ولی اخیرا انگار از بعضی مواردش چیزهای بیشتری دستگیرم شد حال کردم Big Grin
در ایران شناخته شده نباشه اصلا عجیب نیست. چون درسته بخش بزرگی ازش شامل تئوریه، ولی سطحش واقعا بالاست آدمهای نخبه میخواد. رشتهء عمران نیست که Big Grin
علم رمزنگاری هم ظاهرا زیرشاخه ای از همین علم رایانه هست که بنده مدتها روش مطالعه کردم و تعجب میکردم توی ایران و زبان فارسی انگار هیچی هیچ شناختی راجع بهش نیست. قدرت اینطور علوم هم واقعا زیاده. مثلا علم رمزنگاری اینقدر خفنه که جزو جنگ افزار طبقه بندی میشه. چرا اینقدر قدرت داره؟ خب بخاطر همین که علمی بنا شده و تئوری های برجسته ای محاسبات و ریاضی پشتش هست که باعث میشه حتی خودشون هم نتونن الگوریتم های رمزنگاری مدرن رو بشکنن! علمی با تئوری و ریاضی کار کردن و این کار واقعا جالبی هست که کاربردها و حتی حیطه های جدیدی از ریاضیات رو بوجود میارن؛ کار نخبه ها و نابغه هاست. بقول یاور میگه کار هر بز نیست خرمن کوفتن Big Grin
لامصب توی دانشگاههای آمریکا یه چیزایی درست میکنن ما توی بزرگترین کارخونه ها و سازمانهای تحقیقات علمی نمیتونیم درست کنیم!
اینا همه علم میخواد تخصص و تئوری پشتش هست همینطوری کشکی که نمیشه. البته امکانات اولیه حداقلی هم نیازه.
اگه توی ایران هم زیر ساختش باشه قطعا با توجه به نیروی انسانی که داره (شامل کسایی که فرار مغزها می کنن) می تونه در موارد زیادی موفق باشه. ولی این زیر ساخت وجود نداره. مثلا توی همین انرژی هسته ای یه بخشیش مربوط به مسائل کامپیوتری بود که نیاز زیادی به علوم کامپیوتر داشت. ما یه استادی داشتیم خوره علوم کامپیوتر بود. توی پروژه هسته ای هم فعالیت می کرد.
  پاسخ
نقل قول:لامصب توی دانشگاههای آمریکا یه چیزایی درست میکنن ما توی بزرگترین کارخونه ها و سازمانهای تحقیقات علمی نمیتونیم درست کنیم!
همچنین توی ارتش امریکا یه پروژه هایی انجام میشه که ما تو ذهنمون هم بهش فکر نمیکنیم. دیدم که میگم.
به یـزدان که گر ما خرد داشتیم
کجـا این سر انجـام بد داشتیم؟
  پاسخ

پرش به انجمن:

کاربران در حال بازدید این موضوع: 1 مهمان