/
  • آموزش PHP از 0 تا 100

• نظرسنجی: آیا با شروع آموزش PHP از مبتدی تا حرفه ای با کمک دوستان و اساتید انجمن موافق هستید ؟
    بله
    خیر
    [نمایش نتایج]
    توضیح: این یک نظرسنجی عمومی‌است. کاربران میتوانند گزینه انتخابی شما را مشاهده کنند.
  • صفحه‌ها (2):
  • ارسال پاسخ   امتیاز موضوع:
    • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
    • 1
    • 2
    • 3
    • 4
    • 5

حالت موضوعی | حالت خطی آموزش PHP از 0 تا 100
    نویسنده پیام
    kinga آفلاین
    ابوالفضل اصغری
    **

اعتبار: 0
    تشکرها : 32
    ( 7 تشکر در 2 ارسال )
    ارسال: #1
    آموزش PHP از 0 تا 100
    درود بر همه

می خواستم آموزش مرحله به مرحله پی اچ پی رو از صفر به صورت جلسه ای شروع کنم البته با کمک اساتید نظرتون چیه ؟ Big Grin
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۰۱:۳۱ عصر
    یافتن ارسال‌ها WWW پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : ali786 DisignerPoor
    admin آفلاین
    وحید سهرابلو

اعتبار: 100
    تشکرها : 1360
    ( 6194 تشکر در 3437 ارسال )
    ارسال: #2
    RE: آموزش PHP از 0 تا 100
    عالیه
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۰۲:۰۶ عصر
    یافتن ارسال‌ها پاسخ با نقل قول
     تشکر شده توسط : ali786 DisignerPoor
    Reza آفلاین
    رضا شیخله

اعتبار: 133
    تشکرها : 2724
    ( 2714 تشکر در 1691 ارسال )
    ارسال: #3
    یه جایی خوندم تا سال 2020 اصل بر تولید علم هست نه انتقال علم .
    در کل آموزش پایه ای پی اچ پی خیلی زیاد هست مثلاً آموزشهای آقای شهرکی خیلی خوب هستن .
    در کل خیلی ها از صفر آموزش نوشتن اما به 100 نرسیدن .

پیشنهادم به شما اینه اگر اطلاعات خوبی دارید لطف کنید از 50 به بعد رو توضیح بدید ، چون خیلی ها اینجا 0 تا 50 رو بلدن (داش محمد که خودش 100 درصده - ارجاع به تاپیک قبلTongue)
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۰۵:۵۱ عصر
     تشکر شده توسط : oia ali786 farhadfery themr93
    oia آفلاین
    محمد ثانی

اعتبار: 66
    تشکرها : 2330
    ( 2091 تشکر در 1290 ارسال )
    ارسال: #4
    منم توی فکر ایجاد یک کتاب با استفاده از وقت آزاد دوستان بود. که مثلا بجای اسپم دادن دوستا زحمت 0 تا 50 شو بکشن بقیشم با من Smile
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۰۶:۱۳ عصر
     تشکر شده توسط : ali786 Reza kinga zoghal mohsenkw
    Reza آفلاین
    رضا شیخله

اعتبار: 133
    تشکرها : 2724
    ( 2714 تشکر در 1691 ارسال )
    ارسال: #5
    به نظر من هر از چند گاهی چند تا مقاله پر و پیمون توی انجمن بدیم تاثیرش از 100 تا آموزش پایه بهتره .
    همچنین راسپینا هم باید تا یه حدی بره جلو که نحوه فعالبت گروهی بیشتر جا بیافته بین دوستان .
    مثلاً من تا حالا نتونستم هیچ کمکی بکنم ، فکر کنم داش احسان مارو گذاشته مهره آخر .

خلاصه اینکه جناب اصغری ، چنانچه سعی دارید از پایه مطالبی رو ارائه بدید پیشنهادم اینه توی 20 یا 30 صفحه مطالب پایه رو بیان کنید ، و از حاشیه و مقدمه خودداری کنید .
    فایل pdfهم باشه بهتره .
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۰۷:۴۱ عصر
     تشکر شده توسط :
    kinga آفلاین
    ابوالفضل اصغری
    **

( 7 تشکر در 2 ارسال )
    ارسال: #6
    این رو لازم دونستم که اعلام کنم دوستان هدف از ایجاد این تاپیک اینه که اشخاصی که بصورت مبتدی و آماتور هستند بتوانند از همینجا بصورت مرحله به مرحله با کمک دوستای گلم مثل اقا وحید سهرابلو (ادمین) اقا محمد ثانی و اقا رضا شیخله و بقیه عزیزان و اساتید دیگه شروع کنند من خودم هم خیلی وارد نیستم و همون طور که عرض کردم به صورت مرحله به مرحله پیش میرم که اگر هم مشکلی باشه دوستان دیگه و اساتید محترم کمک کنند تا مشکلات و مسائل همگی بر طرف شود در هر حال سعی بر اینه که روی مطالب مبتدی زیاد توقف نشه Smile

به نام ایزد یکتا

قبل از هر چيز يه نگاه كوتاه و جزئي بر تاريخچه php مي كنيم. نويسنده php اولين بار اين زبان رو براي كار هاي شخصي خودش و اثري براي Resume كاريش كه بايد تحويل مي داده نوشته بوده. اولين بار اين زبان بصورت يك CGI در زبان Perl نوشته شده بود. ولي سروري كه روش php نصب شده بود يكسري مشكل در اجراي صفحات داشت. به همين دليل php رو دوباره بازنويسي كرد و با زبان C نوشت. در همين اثنا بعضي از كاربران سرور مربوطه هم شروع به كار با نسخه نوشته شده و درخواست به افزودن feature هاي بيشتر كردند. اين روال ادامه پيدا كرد تا اولين نسخه جمع و جور شده php رو همراه با راهنما، Mailing-List و FAQ بيرون داد. اولين نام اين زبان Personal Home Page Tools بوده كه در آينده به Personal Home Page Construction Kit تغيير كرد. در همين مدت كه داشت php پامي گرفت نويسنده اون شروع به نوشتن يه CGI ديگه براي كاركردن با بانك هاي اطلاعاتي و ارسال SQL Query كرد. خوب بقيه تارخچه باشه براي بعد حالا به خود php بپردازيم ;-).

PHP (پی اچ پی) چیست ؟
    php يك زبان اسكريپت نويسي سمت سرور است. يعني اسكريپت شما در سرور اجرا شده و نتيجه براي شما ارسال مي شود.
    دستورات php رو ميشه به طرق مختلف نوشت. در اينجا به چند صورتش اشاره مي كنم.

کد PHP:
    بصورت SGML
    <? 
    کد یا متن مورد نظر شما باید بین این دو علامت شروع و پایان شود
    ?>

بصورت XML
    <?php 
    ?>

بصورت اسكريپت هاي نوشته شده در فايل هاي HTML

<"script language="php> 
    </script> 

بصورت تگ هاي ASP، البته در اين حالت بايد در فايل php.ini تعريف كنيد كه اين حالت رو بشناسه. براي اينكار asp_tags =off رو به on تغيير بديد. يادتون نره Apache ياهر سروري كه داريد رو restart كنيد يا تغييرات رو مشاهده كنيد. نحوه نوشتن ASP Style هم اينگونه هست:
    کد PHP:
    <% 
    %> 

من توي نوشته هام فقط بصورت XML مي نويسم. مابين اين تگ ها هر چند تا دستور كه بخواهيم مي تونيم بنويسيم. هر دستوري كه تموم ميشه بايد بعدش اين علامت رو بزاريم ";" هرگاه Engine زبان php به اين ويرگول نقطه دار رسيد فرض ميكنه كه دستور شما تموم شده. اگر در آخر هر دستور خود اينو نزاريد برنامتون با مشكل برميخوره. در اينجا يك مثال مي زنم كه نمايانگر پايان يك دستور هست.
    کد PHP:
    <?php 
    echo ( 14 5); 
    ?>
    عبارت بالا دقيقا مساوي اين عبارت هست:

<?php 
    echo ( 
    14 

); 
    ?>

php تا زماني كه به ";" نرسه دستور رو تموم شده فرض نميكنه. هردوي اين عبارات حاصل ضرب 14 در 5 رو برروي صفحه نشون مي دهند.
    گاهي اوقات ميشه كه ما مي خواهيم خطي يا خطوطي رو در فايل php خود غير فعال كنيم تا اجرا نشن. يا گاهي اوقات هست كه ما مي خواهيم در كد هاي خود مطلبي رو بنويسيم. مثلا مي خواهيم بگيم اين كد فلان كار رو انجام ميده. اين كار رو مي توان به 3 صورت انجام داد. راحت ترين راه براي انجام اين كار گذاشتن 2 تا slash " //" در آغاز هر خط است. به عنوان مثال ما مي خواهيم يه نوشته روي صفحه نمايش بديم و در خود كد هم مي خواهيم توضيح بديم كه اين چيه:
    کد PHP:
    <?php 
    echo ( 14 5); // This will show the result of 14 times 5 
    ?>
    اگر // رو در اول خط ميزاشتيم، اين دستور ديگه اجرا نميشد و به اصطلاح Ignore ميشد. به جاي // مي توان از # هم استفاده كرد. ولي گاهي اوقات هست كه شما مي خواهيد چند خط رو غير فعال كنيد. براي انجام اين كار نوشته هارو داخل /* ...*/ قرار مي دهيم. به عنوان مثال هر اسكريپتي كه نوشته ميشه، در آغاز فايل يه توضيح كوتاهي از اسكريپت نوشته شده، مي نويسند.

کد PHP:
    <?php 
    /* This script will encrypt your string 
    using function md5()*/ 
    ?>

به همين روال اگر شما يكسري كد جاي اين نوشته ها قرار بديد، كد هاي شما Igone ميشن و اجرا نميشن.
    خوب حالا بپردازيم به نحوه نمايش عبارات برروي صفحه! نوشته هاي متني و عبارات متني رو ميشه به 3 مدل نوشت و نمايش داد. نحوه اول بصورت double quote هست. اگر شما نوشته هاي خود رو درون "..." قرار بدهيد، زمان اجرا، php متن شمارو تا تگ هاي HTML و متغير هاي استفاده شما رو پيدا كنه و نتيجه رو برروي صفحه نشون بده. در زبان php نوشته هاي ما توسط دستور echo نمايش داده مي شوند. به اين مثال براي نمايش متن هايي كه درون double quote هستند دقت كنيد.

کد PHP:
    <?php 
    echo ("salam"); 
    ?>

در اين مثال چون كلمه salam بين تگ هاي [ b ] هست بصورت bold يا توپور نمايش داده ميشه. بنابراين نتيجه salam مي باشد. در ادمه نوشته مي بينيد كه اگر يك متغير هم نامش دورن "..." قرار داده شده باشده، مقدار يا ارزش اون در صفحه نشون داده ميشه.
    نحوه بعدي نمايش عبارات، بصورت single quote هست. يعني نوشته هاي ما ميان '...' قرار مي گيرند. وقتي نوشته هاي شما ميان '...' قرار بگيرند، ديگه توسط php مورد بررسي قرار داده نميشه كه آيا متغيري ميانشون هست يا نه:

کد PHP:
    <?php 
    echo ('salam'); 
    ?>

حاصل اين دستور عبارت salam درست مانند قبلي برروي صفحه است. ولي اگر ما متغيري در اين نوشته قرار بديم، مقدار و ارزشش نشون داده نميشه و فقط اسمش نشون داده ميشه. آخرين روش براي نمايش عبارات استفاده از Here Document است كه من تا حالا زياد نديدم جايي استفاده داشته باشه. در اين روش هم اگر شما از دستورات html استفاده كنيد، نوشته هاي شما برروي صفحه به همان صورت نشون داده مي شوند. به عنوان مثال:

کد PHP:
    <?php 
    $hereText
    =<< salam

khoobi

chetori
    end_delimiter
    echo 

"

echo(
    $hereText); 
    ?>

در متغير hereTex$ ما اين نوشته هارو ذخيره مي كنيم. هنگام نمايش برروي صفحه ما اين نتايج رو ميگيريم:

salam 
    khoobi?chetori? 

كلا زياد از Here Document استفاده نميشه. اعداد رو هم ميشه بصورت عددي كه هستند نمايش بديم و هم بصورت مقادير آن ها در سيستم هاي Octal و Hexa. به عنوان مثال اين عبارات همگي عدد 110 رو نشون مي دهند:
    کد PHP:
    <?php 
    echo (110); 
    echo (
    0x6e); 
    echo (
    0377); 
    ?>

براي نمايش اعداد Hexadecimal بايد در شروع آن 0x و براي نمايش اعداد Octal بايد درشورع آنها يك صفر قرار دهيم.

يه زنگ تفريح ;-). براي تبديل اعداد از عدد معمولي به سيستم Hexa از تابع ()dechex و براي تبديل از عدد معمولي به سيستم Octal از تابع ()decoct استفاده مي كنيم. همين روال رو براي تبديل از hexa به decimal و octal به decimal ميشه انجام داد با توابع ()hexdec و ()octdec.

در برنامه نويسي ما هميشه با مقداري به نام بولين (Boolean) سروكار داريم. متغيري كه از نوع بولين تعريف ميشه يا مقدار True ميگيره يا False. ميشه اينو به يه چراغ تشبيه كرد. يه چراغ يا خاموشه يا روشن. وقتي روشنه True هست وقتي هم كه خاموش هست False.
    php هم مانند تمامي زبان هاي برنامه نويسي ديگه از انواع مختلف متغير ها پشتيباني مي كنه. در اين زبان متغير ها با علامت $ نامشون شروع ميشه. به عنوان مثال اگر ما بخواهيم متغيري داشته باشيم كه درونش نامي رو نگهداري كنيم مي تونيم name$ تعر&

عملگرهاي string:
    اولين چيزي كه بايد بگم اين هست كه دستور echo از ادامه نوشته شما، نوشته اي رو نشون ميده. دقيقا همانند كد هاي HTML. تا شما از
    استفاده نكنيد، خط شما عوض نميشه و به خط بعدي نميره. echo هم كارش نمايش تمامي نوشته هاي شما همراه با تگ هاي html شما هست. مهمترين عملگري كه براي رشته هاي متني (string ها) به كار ميره، كاراكتر نقطه (.) هست. اين كاراكتر رشته هاي متني رو به هم وصل ميكنه. به اين عملگر Dot Operator ميگن. به عنوان مثال شما مي خواهيد هركس كه وارد سيستم كاربري سايت شما ميشه بهش يه خوش آمد گويي همراه نامش گفته بشه. فرض مي كنيم در متغير UserName$ نام كاربر قرار مي گيره و در مقدار ثابت WELCOME هم عبارت " ,Welcome to our site" قرار ميگيره. بنابر اين ما بايد عبارت خوش آمد رو به نام كاربر وصل كنيم. به مثال زير براي انجام اين كار دقت كنيد:

کد PHP:
    <?php 
    define
    ("WELCOME","Welcome to our site, "); 
    $UserName "Milad"
    echo 
    WELCOME $UserName
    ?>

وقتي برنامه ما اجرا ميشه عبارت Welcome to our site, Milad برروي صفحه نمايش داده ميشه. بخاطر داشته باشيد كه مقدار هاي ثابت رو اگر در "..." قرار دهيد، php مانند متغير ها به آنها رجوع نميكنه. مثال بالا رو براي متغير ها هم صدق ميكنه، به اين معنا كه ما چند متغير داشته باشيم و همه رو بصورت رشته اي به يكديگر وصل كنيم. به عنوان مثال در برنامه ما اسم مردم در 3 تا متغير ثبت ميشه، بصورت FirstName$ و MiddleName$ و LastName$. حالا مي مي خواهيم متغيري درست كنيم به نام Compeltename$ و توش هر 3 اين متغير ها رو به يكديگر وصل كنيم:

کد PHP:
    <?php 
    $FirstName 
    "Milad"
    $MiddleName "farid"
    $LastName "Sina"
    /*---------------------*/ 
    $CompleteName $FirstName." ".$MiddleName." ".$LastName
    echo 
    $CompleteName
    ?>

در اينجا توسط نقطه، همون عملگر Dot Operator اين 3 متغير رو به يكديگر وصل مي كنم. همچنين چون مي خوام بين كلمات فاصله باشه، فاصله هم به اين صورت" " بينشون مي دهم. خروجي برنامه Milad farid Sina خواهد بود. اگر اون فاصله هارو نمي دادم و دستور رو مانند زير مي نوشتم در اين صورت خروجي برنامه عبارت MiladfaridSina بود.

کد PHP:
    $CompleteName $FirstName $MiddleName $LastName

در صورت وجود هرگونه مشكل یا پرسش در اين بخش، آن را مطرح كنيد. لطفا به عنوان پيغام شخصي نپرسيد، چون شايد سوال شما، سوال فرد ديگه هم باشه.

موفق ، پیروز و استوار باشید
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۱۰:۲۹ عصر
     تشکر شده توسط : ali786 Reza iMohammad azadmol DisignerPoor
    farhadfery آفلاین
    fery

اعتبار: 11
    تشکرها : 469
    ( 214 تشکر در 123 ارسال )
    ارسال: #7
    موفق باشید. اما تاریخ نشون داده! اینطور حرکت ها در ابتدا خوب و با سرعت و بعد از مدت زمان اندکی تمام. یعنی همون که دوستان گفتند تا مقدمات فقط گفته می شه. اگر شما رو موضوعات دیگه مثل پترن دیزان و ... مقاله بدید بهتر نیست؟
    ۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۱۱:۴۳ عصر
     تشکر شده توسط : Reza ali786
    kinga آفلاین
    ابوالفضل اصغری
    **

( 7 تشکر در 2 ارسال )
    ارسال: #8
    (۱۳۹۱ مهر ۲۴ ۱۱:۴۳ عصر)farhadfery نوشته شده توسط:  موفق باشید. اما تاریخ نشون داده! اینطور حرکت ها در ابتدا خوب و با سرعت و بعد از مدت زمان اندکی تمام. یعنی همون که دوستان گفتند تا مقدمات فقط گفته می شه. اگر شما رو موضوعات دیگه مثل پترن دیزان و ... مقاله بدید بهتر نیست؟

دوست عزیز حرف شما درست هست ولی اگر دقت کنید من در عنوان تاپیک ذکر کردم که با کمک دوستان و مدیران و... هدف این تاپیک اموزش پی اچ پی از صفر تا صد هست حالا من تا هر جا تونستم میگم بقیش که موند شما و دیگر دوستان ادامه بدید چه اشکالی داره پی اچ پی خودش دنیاست . اینکه شما پترن دیزاین رو مطرح کردید شما اونجا رو میدونید اون شخصی که صفر کیلومتر هست از کجا شروع کنه ؟ برای همین میگم که دوستان و مدیران و همگی کمک کنیم تا این تاپیک جلو بره و گرنه من معجزه نمیکنم که!
    نظرسنجی گذاشتم ! به جای این که این همه اسپم کمک کنید موضوعات مطرح کنید هر کس از راه میرسه میگه از 50 بگو از اینجا بگو از اونجا و.... من گفتم از 0 تا 100 مرحله به مرحله اگرم از 0 تا 5 رفتم شماها این همه ادم هستید و همتون استادید خودتون ادامه بدید ! چی میشه مگه اسمون که به زمین نمیفته سعی کنیم با هم مشکلات رو بر طرف کنیم نه اینکه فقط فکر خودمون باشیم من خودم کلی کار دارم و درگیرم ولی با این همه تصمیم گرفتم این تاپیک رو راه اندازی کنم برای یک انجمن پی اچ پی به این بزرگی زشته که یک اموزش درست حسابی نداشته باشه دوستان بیایید به هم کمک کنیم تا سطح علمی و عملی خودمون بالا بره باور کنید تو همین چیزهای ساده و مبتدی کلی نکته وجود داره که خیلی ها نمی دونند
    ۱۳۹۱ مهر ۲۵ ۱۲:۱۲ صبح
     تشکر شده توسط :
    farhadfery آفلاین
    fery

اعتبار: 11
    تشکرها : 469
    ( 214 تشکر در 123 ارسال )
    ارسال: #9
    نقل قول: صد هست حالا من تا هر جا تونستم میگم بقیش که
    دست حق یارتون.

نقل قول: یک انجمن پی اچ پی به این بزرگی زشته که یک اموزش درست حسابی نداشته باشه دوستان بیایید به هم کمک کنیم تا سطح علمی و عملی خودمون بالا بره باور کنید تو همین چیزهای ساده و مبتدی کلی نکته وجود داره که خیلی ها نمی دونند
    پروژه راسپینا.
    ۱۳۹۱ مهر ۲۵ ۰۱:۳۵ صبح
     تشکر شده توسط :
    kinga آفلاین
    ابوالفضل اصغری
    **

( 7 تشکر در 2 ارسال )
    ارسال: #10
    (۱۳۹۱ مهر ۲۵ ۰۱:۳۵ صبح)farhadfery نوشته شده توسط:  
    نقل قول: صد هست حالا من تا هر جا تونستم میگم بقیش که
    دست حق یارتون.

نقل قول: یک انجمن پی اچ پی به این بزرگی زشته که یک اموزش درست حسابی نداشته باشه دوستان بیایید به هم کمک کنیم تا سطح علمی و عملی خودمون بالا بره باور کنید تو همین چیزهای ساده و مبتدی کلی نکته وجود داره که خیلی ها نمی دونند
    پروژه راسپینا.

اقا فرهاد عزیز من عرض کردم اموزش اونم اموزش مبتدی تا حرفه ای ! شما فرمودید خودتون پروژه راسپینا Huh

در هر حال اگر موافقید این اموزش ادامه پیدا کنه که هیچ اگر نه که تاپیک رو تعطیل کنید بره دیگه چون انگار که هنوز شروع نشده خیلی ها مخالفن
    (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱ مهر ۲۵ ۰۱:۵۳ صبح، توسط kinga.)
    ۱۳۹۱ مهر ۲۵ ۰۱:۵۱ صبح
     تشکر شده توسط :
    « قدیمی تر | تازه‌ تر »

• صفحه‌ها (2):
  • ارسال پاسخ
    پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
    IranPHP.org | تماس با ما | بازگشت به بالا | بازگشت به محتوا | بایگانی | پیوند سایتی RSS